додому Вагітність і діти

Як вирахувати день овуляції: вибираємо з п’яти методів

2303

В середині менструального циклу існує короткий проміжок часу, сприятливий для настання вагітності. Це кілька днів до і після овуляції. Жіноча яйцеклітина знаходиться в активному стані всього 1-2 дні, а потім гине. Знаючи, як розрахувати день овуляції, можна з легкістю визначити початок і закінчення плідного періоду.

як визначити період овуляції

Як розрахувати день овуляції: навіщо це потрібно?

Під час овуляції дозріла яйцеклітина виходить в маткову трубу, де перебуває протягом двох діб. Саме в цей період можливе її запліднення. Однак сперматозоїди залишаються життєздатними в статевих шляхах жінки протягом 3-5 днів. Тому шанси на зачаття зберігаються приблизно тиждень. У цей проміжок входять кілька днів до овуляції, день самої овуляції і два-три дні після неї.

Метод розрахунку овуляції застосовується як для підвищення ймовірності зачаття, так і з метою вирішення питання контрацепції. І якщо в першому випадку його використання лікарі вважають абсолютно виправданим, то в другому висловлюють сумніви.

Помилки у визначенні «безпечних» днів не рідкість. За статистикою, зі ста жінок, які охороняються таким способом, вагітніють близько сорока. Справа в тому, що навіть при нормальному менструальному циклі терміни овуляції можуть зрушуватися на плюс-мінус 1-3 дні. До того ж, виявленню ознак фертильності можуть перешкодити різні фактори, що впливають на температуру тіла і характер вагінальних виділень (наприклад, вагінальні інфекції, простудні захворювання, період після пологів). Тому ризикувати і застосовувати метод як єдине протизаплідний засіб лікарі не рекомендують.

Спосіб 1: за календарем

Найпростіший метод розрахувати день овуляції – скористатися календарем (метод Кнауса-Огіно). Для цього буде потрібно підрахувати тривалість всіх менструальних циклів за останні півроку. Перший день циклу – це перший день менструації.

Розрахунок ведеться з запасом. З шести менструальних циклів необхідно вибрати найкоротший і тривалий. Наприклад, нехай перший буде 30 днів, а другий – 33 дні. Від короткого віднімають число 18 (30-18), в результаті отримують перший день фертильного періоду (у наведеному прикладі – 12). Від найбільш тривалого віднімають 11 (33-11) і отримують день закінчення фертильного періоду (у наведеному прикладі – 22). Значить, вірогідність зачаття підвищується з 12 по 22 день менструального циклу: чотири фази. Такий метод досить приблизний і рекомендується скоріше як допоміжний.

Для тих, хто не звик відзначати дні менструацій на календарі, існує й інший спосіб. Правда, він більше підійде жінкам з регулярним циклом.

Відомо, що при тривалості циклу в 26 днів у більшості дам овуляція настає на 12-13 день. При тривалості в 28 днів – на 14-15, при тривалості в 30 днів – на 16-17. Для визначення першого дня фертильной фази від дня овуляції необхідно відняти число 5 (термін життя сперматозоїда), а для розрахунку останнього – додати 3 (термін життя яйцеклітини).

У підсумку виходять такі приблизні дані:

  • при тривалість менструального циклу 26 днів  – дні, сприятливі для зачаття з 7 по 16 день;
  • при тривалість менструального циклу 27 днів  – дні, сприятливі для зачаття з 8 по 17 день;
  • при тривалість менструального циклу 28 днів  – дні, сприятливі для зачаття з 9 по 18 день;
  • при тривалість менструального циклу 29 днів  – дні, сприятливі для зачаття з 10 по 19 день;
  • при тривалість менструального циклу 30 днів  – дні, сприятливі для зачаття з 11 по 20 день

Спосіб 2: по базальної температурі

У багатьох жінок менструальні цикли не відрізняються стабільністю. Коливання в їх тривалості можуть бути пов’язані з перевтомою, стресами, прийомом деяких лікарських препаратів, загостренням хронічних захворювань. У такому випадку визначити плодовий період можна, вимірюючи температуру в прямій кишці. В день овуляції вона підвищується на 0,2-0,5 градусів.

Вимірювання необхідно проводити щоранку відразу після пробудження, не піднімаючись з ліжка. Підвищені показники зберігаються протягом 2-3 днів. Потім температура знову знижується – це означає, що овуляція закінчилася.

Дізнайтесь більше:

На достовірність методу можуть вплинути:

  • гарячкові стани (наприклад, під час застуди);
  • вагінальні інфекції (ферменти мікроорганізмів впливають на центр терморегуляції в гіпоталамусі, що призводить до підвищення температури);
  • прийом алкоголю;
  • порушення циклів праці та відпочинку (наприклад, при графіку роботи доба через три).

Спосіб 3: по вагінальної слизу

Ще один метод, як правильно розрахувати день овуляція  – спостереження за характером вагінальних виділень. Чим ближче «час ікс», тим більше тягучою і щедрою стає слиз. В період овуляції вона найбільше схожа на білок сирого яйця.

Розтяжність слизу можна перевірити, потерши її між пальцями. Якщо вона довго не рветься, значить дозрівання яйцеклітини відбулося. Через 3-4 дні з моменту овуляції виділення стають сухими або пропадають зовсім.

Спосіб 4: станом шийки матки

Перевіряти стан шийки рекомендується протягом п’яти днів напередодні передбачуваного дня овуляції. Для цього необхідно ретельно вимити руки і ввести середній палець в піхву приблизно до середини фаланги.

У фертильную фазу шийка матки стає м’якою і мокрою. Після овуляції вона опускається вниз і твердне, нагадуючи по відчуттях кінчик носа.

Спосіб 5: по тест-смужок

У тому, як точно розрахувати день овуляції, немає нічого складного, якщо застосовувати діагностичні експрес-тести. Спеціальні смужки визначають зміст у сечі або слині лютеїнізуючого гормону, рівень якого підвищується за 12-36 годин до настання овуляції.

Достовірність методу – 99%. Один мінус – якщо менструальний цикл не відрізняється регулярністю, то використання тестів може перетворитися на дороге задоволення.

Більшість же лікарів сходяться на думці, що найкращий спосіб розрахунку фертильной фази – це комбінація різних методів. Наприклад, одночасне ведення календаря циклів, вимірювання базальної температури і перевірка вагінальних виділень. Спостерігаючи за своїм організмом, кожна жінка може помітити й інші, характерні саме для неї, симптоми овуляції. Серед них – тягнуть відчуття в попереку, болі в  животі, підвищення лібідо, посилення апетиту.

попередня статтяСимптоми гормональних порушень у жінок: як їх розпізнати?
наступна статтяЗамість місячних коричнева мазанина – норма або екстрена ситуація?

Додати коментар