додому Краса і здоров'я

Симптоми гормональних порушень у жінок: як їх розпізнати?

1559

Робота жіночого організму регулюється цілим оркестром гормонів. І будь-який розлад між його учасниками може стати причиною гінекологічних захворювань або проблем з народженням дитини. Тому важливо вчасно помітити перші прояви неполадок і звернутися за медичною допомогою. Симптоми гормонального збою у жінок залежать від віку і тяжкості патології.

гормональні порушення у жінок

До 16, не старше

В підлітковому віці в яєчниках дівчаток починають вироблятися статеві гормони – естрогени, прогестерон і андрогени. При цьому значення має не тільки їх кількість, але і співвідношення. Порушення гормонального рівноваги загрожує розвитком хворобливих станів.

Дисбаланс у підлітків проявляється відсутністю менструацій  або її рідкісною появою (раз на кілька місяців). Іншими ознаками можуть стати недорозвинення молочних залоз, відсутність волосся в області пахв і паху або, навпаки, надмірне оволосіння (поява рослинності на обличчі, грудях, спині).

Останній симптом свідчить про надмірну виробленні чоловічих гормонів або підвищенні чутливості до них тканин і органів. Іноді ця ознака обумовлений етнічними особливостями і розглядається як варіант норми.

В інших випадках мамі необхідно звернути увагу на ріст волосся у дитини в нехарактерних місцях і звернутися до лікаря. Інакше в майбутньому підвищене утворення андрогенів (гіперандрогенія) призведе до розвитку цукрового діабету і порушення дітородної функції.

При недостатньому виробленні естрогенів у дівчаток розвивається інфантильна статура. Через те, що у них тривалий час не закриваються зони росту трубчастих кісток, вони продовжують «тягнутися» вгору навіть тоді, коли їх однолітки в зростанні вже зупиняються. Такі дівчата незвично худенькі, з непропорційно довгими руками і ногами. У багатьох з них порушено відкладення підшкірної жирової клітковини.

Дівчата і жінки

У жінок найпоширенішим ознакою гормонального дисбалансу є збої менструального циклу. Менструації можуть ставати занадто частими (приходити частіше, ніж через 21 день) або рідкісними (раз в 1,5 і більше місяців), занадто короткочасними (1-2 дні) або тривалими (більше 6 днів), надмірно рясними або мізерними. У важких випадках місячні можуть припинятися зовсім. Така ситуація нерідко виникає у жінок, що сіли на жорстку дієту або різко втратили вагу.

Насторожити пацієнток також повинні:

 • надлишковий ріст волосся на тілі;
 • різкий набір або втрата ваги;
 • сухість піхви;
 • зниження лібідо.

Подібні симптоми можуть сигналізувати про розвиток серйозних захворювань: полікістозу яєчників, пухлини надниркових залоз, патологію гіпофіза. Всі ці стани вимагають ретельного обстеження та медичного втручання.

Ще одна ознака порушень гормонального фону – важкі передменструальні синдроми. Якщо раніше цей період жінка переносила легко, а потім раптово почала відчувати напередодні місячних емоційний дискомфорт (перепади настрою, плаксивість) або хворобливі відчуття, то це – привід відвідати гінеколога-ендокринолога і здати аналіз на прогестерони.

Дізнайтесь більше:

Нерідко гормональні порушення у жінки виявляються в період планування вагітності і під час виношування дитини.

Проблеми із зачаттям, загроза викидня, передчасно відійшли вод, слабкість родової діяльності свідчать про нестачу прогестерона.

Найбільш частими причинами порушень у дорослих представниць прекрасної статі стають нервові та фізичні перевантаження. Постійна напруга, прагнення все встигнути призводять до перевитрати життєво важливих елементів: магнію, кальцію, заліза, селену, вітамінів Е і С. Через нестачу мінералів і вітамінів виникає дисфункція залоз внутрішньої секреції – гіпофіза і щитовидної залози, які контролюють роботу яєчників. У результаті розвивається цілий букет гінекологічних неприємностей – від зниження лібідо до проблем з дітонародженням.

У будь-якому випадку якщо з’явилися підозри, що гормони дали «збій», відкладати похід до гінеколога або ендокринолога не варто. Чим раніше буде розпочато лікування, тим вищі шанси на успіх.

Симптоми гормонального збою у жінок в період пременопаузи

Пременопауза – період, що передує припиненню менструацій, протягом якого вироблення жіночих статевих гормонів поступово знижується. В якому віці вона настане у кожної жінки передбачити неможливо. У більшості це відбувається в 50-55 років. Хоча останнім часом лікарі все частіше відзначають настання «жіночої паузи» у молодих пацієнток – в 38-45 років.

Нормально, коли менструації в цей період стають нерегулярними і самопочуття пацієнток змінюється. Ненормально, якщо ці зміни доставляють жінці явний дискомфорт. У таких випадках виникає гормональний дисбаланс потребує медичної корекції.

До перших ознак кардинальної гормональної перебудови відносяться:

 • перепади настрою;
 • зниження працездатності;
 • головні болі;
 • ранні пробудження.

З метою профілактики недомаганія жінкам в цей період рекомендується «налягати» на продукти, багаті фітогормонами, вітамінами С і Е (петрушку, шпинат, овочі, сою, горіхи).

Попередити простіше, ніж лікувати

В умовах високого темпу життя жінки часто не встигають звертати увагу на дрібні «неполадки» у своєму здоров’ї. А даремно. Маленькі неприємності мають тенденцію виростати в великі проблеми. Тому важливо виявляти їх і починати лікування вчасно.

Простежити за станом гормонального фону жінці допоможуть:

 • регулярне ведення календаря менструальних циклів;
 • спостереження за характером менструальних виділень;
 • профілактичні огляди у гінеколога 1-2 рази на рік.

А щоб гормони рідше про себе нагадували, лікарі рекомендують:

 • дотримуватися режиму праці та відпочинку;
 • правильно харчуватися;
 • більше рухатися, займатися спортом.

Дотримання цих нехитрих правил дозволить жінці впоратися з головними «призвідниками» гормональних збоїв – стресами і нервовою напругою.

Додати коментар