додому Поради

Як позбутися від постійного відчуття провини?

1939

Чи часто ви відчуваєте провину за що-небудь? Наприклад, за свої слова і дії? За емоції? За думки? За те, що не відповідаєте очікуванням або не виправдовуєте довіри? Чи боїтеся ви нашкодити іншим, чи уникаєте неприємних ситуацій, коли інша людина може відчути себе незатишно? Чи думаєте ви про інших людей більше, ніж про себе?

Якщо на велику частину питань ви відповіли ствердно, значить ви, як і переважна більшість людей на цій планеті, страждаєте від всепоглинаючого почуття провини, що дає вам відчуття непотрібності, розгубленості, незатребуваності іншими.

Здавалося б, того факту, що ми живемо, що існуємо в цьому світі, має бути достатньо для гордості. Ми всі повинні бути вдячні за їжу, дах, воду, здоров’я. З цієї позиції дурні мріяння й прагнення – всього лише примха.

Але без постановки цілей і досягнення їх людина вже не є людиною в повній мірі. Не можна бути щасливим, проживаючи кожен сьогоднішній день так само, як і вчорашній. Тому насправді немає нічого поганого в бажанні насолоджуватися життям, відносинами з людьми, своїми емоціями та почуттями. Немає нічого поганого і в тому, щоб бажати таку роботу, яка допомагала б реалізувати творчі сторони, яка не створювала б фінансових труднощів і проблем з рахунками.

1-04-03-2015-700-485

Але якщо все це правильно і природно, чому ж ми іноді (або часто?) відчуваємо провину за свої бажання або за те, що наша дійсність не відповідає нашим очікуванням?

Як позбутися від постійного відчуття провини?

Все це тягнеться ще з раннього дитинства. Для багатьох батьків виховання дітей – це величезна жертва. Адже з появою дитини в родині з’являється безліч обов’язків, вимог, обмежень, і людина вже не настільки вільна у реалізації своїх бажань, як раніше. Тому мимоволі батьки дають зрозуміти своїй дитині, що заради нього вони пожертвували багатьом в своєму житті.

І дитина це відчуває. Ми – всі ми! – це відчуваємо. І оскільки любимо своїх батьків і хочемо, щоб вони були щасливі, то відчуваємо провину за те, що є своєрідною перепоною на їхньому шляху до свободи і щастя в житті.

У цьому не винні ні батьки, ні діти. Це почуття просто є в кожному з нас. У когось воно проявлено сильніше, у когось слабше.

Будучи дітьми, ми повністю залежали від своїх батьків. Ми були вразливі. Ми боялися втратити турботу і любов батьків. Тому кожним своїм вчинком або намагалися догодити, або перевіряли зв’язок на міцність. Ми мимоволі коректували свою лінію поведінки на догоду страху залишитися без підтримки та уваги рідних людей. З цією самоцензурою живемо і по теперішній день – настільки вона вжилася в нас.

Зараз, коли вже стали дорослими, ми можемо усвідомити свій страх бути відкинутими. У наших силах вирватися з щільного кола самобичування, позбутися почуття провини і, нарешті, жити так, як завжди хотілося.

Як позбутися від постійного відчуття провини?

Ось п’ять кроків, які допоможуть нам зрозуміти, що всі наші почуття, бажання, думки, прагнення та емоції – все це варте існуванню. І що ні в якому разі не можна від цього відмовлятися на догоду кому б то не було.

1. Прийміть все, що є у вас

Абсолютно все. Про що ви думаєте, про що мрієте, що відчуваєте, в чому потребуєте, до чого прагнете. Усвідомте себе, прийміть себе з усім, що ви маєте. Не відкидайте жодного бажання чи почуття. Вдихніть глибше, видихніть, зосередьтеся на своїх цілях і бажаннях. Нехай це стане вашою щоденною медитацією.

2. Придумайте аффірмацію

Наприклад, таку: «Я гідний у житті найкращого. Я маю на це повне право ». Або: «Мої почуття, мої мрії і емоції мають важливе значення, вони – частина мене». Повторюйте її так часто (вголос або про себе), як зможете.

3. Пробачте себе

Не важливо за що. Не важливо, наскільки важким і злочинним вам здається ваш проступок.

Ви, звичайно, можете судити себе за якусь провину, можете відчувати провину, біль за багато подій, що відбулися в минулому. Можете мучитися кожен день від негативних переживань. А ще можете, нарешті, пробачити себе і визнати, що ви – теж людина. І що вам теж властиво помилятися. Позбавтеся від вантажу минулого, дозвольте собі зосередитися на майбутньому і те, що воно принесе.

4. Знайдіть сміливість усередині себе

Вам здається, її у вас немає? Що за дурниці! Вона там, усередині, так і чекає, коли ви до неї звернетися за допомогою.

Будте сміливими говорити те, що думаєте, робити те, що хочете, мріяти і реалізовувати свої мрії. І не важливо, що можуть сказати у відповідь інші люди. Робіть те, що підказує вам внутрішній голос, і пізніше ви побачите, що були неймовірно праві.

5. Дайте собі дозвіл

Замість того щоб кожен день зраджувати себе, ігноруючи свої бажання або емоції на догоду іншим, дозвольте собі звільнитися і бути тими, ким ви завжди хотіли бути. Чи стосується це відносин, роботи, сім’ї, друзів або можливості вчитися новому і пізнавати нове, дозвольте собі робити те, що приносить вам задоволення.

І якщо в черговий раз ви зловите себе на думці: «Так робити неправильно», – тут же нагадайте собі, що у вас одне життя. І якщо ви проживете його для інших, то хто проживе його для вас?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут