додому Сім'я і відносини

Як налагодити відносини з вітчимом?

1678

Неважливо, з якої причини в родині не виявилося тата. Коли у мами з’являється новий чоловік, йому належить вибудовувати відносини з дитиною. Чим можна допомогти мама в цій непростій справі?відносини з вітчимомСитуації бувають різні. Ідеально, коли дитина і ваш чоловік знайшли спільну мову, розуміють один одного і прийняли установки батько-дитина. Але подібних випадків не так багато, та й в цих відносинах не все проходить абсолютно гладко.

Відразу прийміть установку: дитина сама вибудовувати відносини не буде. Це турбота його мами і нового члена сім’ї — назвемо його умовно «новий тато». Чому умовно? Бо батько не буває новим чи старим. Психологи настійно рекомендують не використовувати це формулювання, особливо в розмові з дітьми або при дітях. Якщо вам не терпиться назвати новоспеченого чоловіка «татом», краще використовувати словосполучення «другий тато». Так коректніше.

Олена вийшла заміж, коли Жені було 5 років. Хлопчик добре знав рідного батька, бачився з ним, але активної участі в його житті той не брав. Вітчим купував дитині необхідне, але на цьому його роль в житті Жені закінчувалася. Всім іншим займалася Олена. Здавалося, що вітчим і пасинок — всього лише сусіди. Женя закінчив інститут і відразу ж відокремився від батьків. Він не засуджує ні мати, ні вітчима, але в розмовах про сім’ю завжди підкреслює: «Батька у мене не було».

Подібні відносини в родині, де росте пасинок або падчерка, не рідкість. Новоспечений чоловік-тато самоусувається від виховання та участі у житті дитини. Чому? По-перше, чоловік може просто не знати, як спілкуватися з дитиною — не все від природи педагоги і психологи. Гірше, якщо він емоційно бідний. У такому випадку він в принципі не зможе бути другом вашій дитині. Так чи інакше, але мамі доведеться брати на себе завдання «подружити дітей». Починати треба, звичайно ж, зі старшої «дитини» — з чоловіка. Візьміть за правило радитися з ним з приводу відносно дитини. Найчастіше навантажуйте походами на батьківські збори, проханнями щось зробити спільно з сином або дочкою. Все це збільшує шанси появи дружніх відносин між дитиною і вітчимом.

Як налагодити відносини

Батько помер, коли Інні було всього п’ять років, але тата вона запам’ятала і любила як раніше, в дитинстві. Він став для неї майже кумиром, і коли мама Інни Галина знову зібралася заміж, родичі сильно переживали, як 10-річна дівчинка прийме вітчима. Тоді все пройшло спокійно. Але як тільки почався перехідний вік, Інна стала сприймати все в штики.

Вітчим розгубився. Він не знав, що робити з агресивним підлітком і перестав взагалі робити зауваження, питати про проблеми і справах. Галині довелося, як і кілька років тому, «знайомити один з одним» чоловіка і дочку. Розуміючи, що дочка буде робити все на зло, жінка ні на чому не наполягала, але почала частіше згадувати разом з Інною її рідного батька. Разом з теперішнім чоловіком і дочкою вони стали частіше ходити на цвинтар, прибирали могилку. Бачачи, як вітчим піклується про її рідного батька, Інна починала відчувати докори сумління за свою поведінку. Поступово відносини в родині налагодилися.

А як бути, якщо рідний батько живий-здоровий? І в тій, і в іншій ситуації дуже важливо не піти на поводу у дитини і не піддатися бажанню влаштувати скандал, обзиваючи підлітка егоїстом, «який не бажає матері щастя». Найкраще, що можна було б зробити вітчиму в подібному випадку, сказати: «Шкода, що ти вважаєш мене ніким тобі. Я до тебе ставлюся по-іншому. Але, якщо що, — звертайся, хоча б як до одного ». На якийсь час доведеться забути про повчання, а ось звернутися самим до дитини за якою-небудь порадою чи допомогою — не завадить. Адже найголовніше зараз для підлітка — розуміння того, що його поважають, люблять і він теж щось значить в цій сім’ї.

Дізнайтесь більше:

Спільне виховання

Набагато важче впоратися в ситуації, коли вітчим не хоче поступатися дитині. Якщо новий чоловік вважає себе вправі виховувати сина чи дочку і робить це не завжди коректно, мати опиняється між двох вогнів. Але вона повинна вести переговори з чоловіком. Зрештою, він дорослий, з нього і попит більший. Може бути, він робить це з кращих спонукань, можливо, намагається встановити свою першість (так, і таке трапляється, але частіше між пасинком і вітчимом) — в результаті страждають відносини в родині. Пояснюйте, приводите приклади, тільки ніколи не кидайте зопалу: «Це моя дитина, і я краще знаю!» З того моменту, як ви вийшли заміж, це ваш спільна дитина.

попередня статтяЯк вирішити конфлікти на роботі?
наступна статтяЧому і коли навчати дитину?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут