додому Поради

Як надавати першу допомогу при укусах тварин?

4015

Перша допомога при укусах тварин

В одній відомій жартівливій пісеньці стверджується, що «собака буває кусючою тільки від життя собачого». Однак кусаються не тільки собаки, і причини укусів теж можуть бути різними. Укус тварини не принесе нам ніякої радості і може бути дуже небезпечним.

Всесвітня Організація охорони Здоров’я у 2013 році ще раз зазначила, що саме укуси тварин залишаються однією з найсерйозніших причин не тільки захворюваності, але і смертності в усіх країнах світу.

Перша допомога при укусах тварин

Всесвітня Організація охорони Здоров’я про укуси тварин

Всесвітня Організація охорони Здоров’я (ВООЗ) серйозно стурбована високим рівнем захворюваності і смертності через укуси різних тварин у всіх країнах світу, і саме цій проблемі був присвячений Інформаційний бюлетень № 373, виданий у 2013 році. ВООЗ зазначає, що саме укуси тварин навіть при сучасному рівні розвитку медицини залишаються дуже серйозною проблемою для національних систем охорони здоров’я у всьому світі.

Спеціалісти ВООЗ зазначають, що тільки укуси собак обчислюються десятками мільйонів випадків в рік, причому дуже часто таким укусам піддаються діти, які і становлять найбільшу і саму серйозну групу ризику.

Окремо ВООЗ виділяє укуси змій, яких фіксується близько п’яти мільйонів в рік (переважно в країнах Південно-Східної Азії і Африки). Дуже важливо, що при укусах змій необхідна негайна медична допомога і, крім інших медичних заходів, термінове введення певного антитоксину – у багатьох випадках саме це може врятувати життя людини.

Серед ризиків, які можливі в результаті укусів тварин, Всесвітня Організація охорони Здоров’я звертає увагу на можливість захворювання на сказ, яке досі залишається значною проблемою в усьому світі. Особливо наголошується, що сказ найчастіше може розвиватися після укусів тварин як кішки, собаки і мавпи.

Спеціалісти ВООЗ зазначають, що, незважаючи на можливість укусів різних тварин, найбільшу проблему становлять саме укуси собак, кішок, змій і мавп.

Також Всесвітня Організація охорони Здоров’я підкреслює, що наслідки будь-яких укусів залежать від того, яка тварина покусала людину, здорова ця тварина або хвора, а якщо хвора, то яким саме захворюванням, а також від того, яку вагу і яке здоров’я має покусан людина.

Якщо доводиться мати справу з укусами тварин, вкрай важливо мати своєчасний і безперешкодний доступ до необхідної кваліфікованої медичної допомоги – саме доступність медичної допомоги у таких випадках іноді може врятувати життя.

Коли Всесвітня Організація охорони Здоров’я говорить про проблему укусів тварин, у документах неодмінно наводяться цифри захворюваності і смертності, які не можуть не бути переконливими.

Наприклад, з приводу укусів змій, ВООЗ наводить такі цифри: в результаті укусів отруйних змій щорічно фіксується до 125 000 летальних випадків і до 400 000 випадків ампутацій кінцівок, не кажучи про інтоксикації, правці, психологічні травми.

25-11-14-foto-600x451-4

Що стосується укусів собак, то ВООЗ припускає, що в рік в усьому світі в результаті собачих укусів можуть траплятися десятки мільйонів травм різного ступеня тяжкості. За даними ВООЗ, тільки в США щорічно фіксується близько 4,5 мільйонів випадків укусів собак, після яких близько 900 000 чоловік звертаються за медичною допомогою.

За даними медичних установ США, після укусів собак за рік проводиться не менше 30 000 реконструктивних операцій, що фіксуються кілька сотень тисяч інфекційних захворювань, до двох десятків випадків мають смертельний результат. ВООЗ зазначає, що приблизно такі ж показники спостерігаються у всіх країнах з високим рівнем доходу. Що стосується країн із середнім і низьким рівнем доходу, то настільки докладної статистики за цим країнам не існує, проте відомо, що на укуси собак у таких країнах припадає від 76 % до 94 % всіх травм, отриманих в результаті укусів тварин.

Також ВООЗ повідомляє, що більшість смертей від сказу (а це щорічно близько 55 000 людей) відбуваються після укусів собак, які хворі на сказ.

За оцінками ВООЗ, велика частка травм, пов’язаних з укусами тварин, припадає на укуси кішок (від 2 % до 50 %), які займають у структурі таких травм друге місце після укусів собак.

Всесвітня Організація охорони Здоров’я продовжує сприяти проведенню наукових досліджень, пов’язаних з укусами тварин, і закликає всі національні системи охорони здоров’я покращувати і робити більш доступною для всіх верств населення невідкладну медичну допомогу у разі отримання травми в результаті укусу тварини.

Що робити після укусу тварини?

На жаль, від можливості укусу тварини не застрахований ніхто, і навіть людина, яка завжди обходила десятою дорогою навіть саме маленьке кошеня, може вкусити просто бродячий пес на вулиці або домашня тварина, яка живе у друзів або сусідів. Та хіба мало може бути випадків, коли необхідно швидко робити кроки, які пов’язані з укусами…

Звичайно, укуси бувають абсолютно різними, і в різних випадках необхідна різна допомога, яка залежить від особливостей рани і від особливостей пацієнта, однак при будь-якому укусі необхідний огляд рани, промивання ранової поверхні, дезінфекція, можливо, необхідна хірургічна обробка рани, а то і накладення швів. Деякі з цих процедур можливі лише в умовах стаціонару, однак деякі необхідно провести якомога швидше.

25-11-14-foto-600x432-1

Перш за все, при будь-якому укусі тварини рану необхідно негайно чи, принаймні, якомога швидше промити чистою водою із застосуванням мила (дуже добре підійде в цьому випадку господарське мило). Після того, як рана буде промита, слід накласти на рану чисту суху пов’язку, а потім слід відправитися до лікаря, який зможе оцінити реальний стан рани.

Навіть якщо рана від укусу – це справа зубів домашньої тварини, не слід забувати, що в рані може розвиватися інфекційний процес. Слід пам’ятати, що ймовірність інфекції набагато вище при укусі звичайної домашньої кішки, ніж при укусі собаки, проте в будь-якому випадку така ймовірність не виключається.

Якщо мова йде про укуси нещепленої від сказу тварини, то з’являється ризик зараження сказом.

Найчастіше сказом можуть заразити такі тварини, як скунси, єноти, кажани та лисиці. Звичайно, це не домашні тварини, однак виключати можливість контакту, наприклад, з летючими мишами або з лисицями (особливо в сільській місцевості) ніколи не можна.

Наступна група ризику – кішки і собаки, причому як безпритульні, так і тварини, яким не зроблено своєчасна щеплення від сказу.

Рідше всього заражаються сказом і можуть заразити людину різні гризуни, в тому числі білки і кролики.

Після укусу тварини необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, щоб отримати необхідну вакцину від сказу.

Також після укусу тварини слід зробити щеплення від правця, якщо таке щеплення проводили давно. Відомо, що в звичайних обставинах щеплення від правця рекомендовано один раз у десять років. Але якщо в результаті укусу будь-якої тварини утворилася глибока рана (а це буває досить часто при укусі іклами) або якщо в отриману рану потрапили забруднення, то лікар може призначити ін’єкцію (укол) правцевого анатоксину – так звану активну імунізацію. Таку ін’єкцію правцевого анатоксину необхідно зробити якомога швидше, але не пізніше 48 годин після укусу.

Якщо брати до уваги, що укуси тварин можуть бути різними, то стає цілком зрозуміло, що при різних укусах слід вживати різні заходи.

Якщо укус неглибокий. При неглибокому укусі тварини, коли шкіра не пошкоджена і небезпека зараження сказом відсутня, буде досить ретельного промивання місця укусу мильною, а потім чистою водою. Після промивання на місце укусу слід нанести будь антибактеріальну мазь або хоча б обробити місце укусу йодом. Потім на місце укусу слід накласти чисту пов’язку. Укуси тварин, коли не пошкоджується шкіра, вважаються незначними. Однак навіть при незначному укусі може спостерігатися шоковий або стресовий стан, що теж потребує уваги і адекватної допомоги.

Якщо укус глибокий. При глибоких укусах шкіра буває порвана або глибоко прокушена. При глибоких укусах найчастіше відзначається сильна кровотеча, яку необхідно по можливості зупинити, для чого найкраще затиснути таку рану чистою сухою тканиною. При глибоких укусах необхідно негайно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, оскільки глибокі рани вимагають специфічної обробки і дезінфекції, крім того, такі рани доведеться зашивати. При глибоких укусах з пошкодженням шкірних покривів та кровотечею практично завжди потрібна вакцинація.

Якщо рана інфікована. Якщо з’являються ознаки інфікування рани, слід негайно звернутися за професійною медичною допомогою. Ознаками інфікування рани можуть бути почервоніння на місці укусу і навколо нього, припухлість, будь-які виділення з ранової поверхні, особливо гнійні виділення, підвищення температури тіла. При підозрі на інфікування рани медична допомога життєво важлива, оскільки інфекційні процеси можуть протікати стрімко і швидко стати незворотними.

Якщо є підстави запідозрити зараження сказом. Якщо укус зроблений диким тваринам, бродячим тваринам, домашнім тваринам, у яких не було щеплено від сказу, або будь-яким тваринам, про імунний статус яких нічого не відомо, слід негайно звернутися за медичною допомогою, щоб якомога швидше отримати необхідну вакцинацію або, у разі необхідності, активну протиправцеву імунізацію.

Якщо на рану від укусу тварини лікар наклав шви, то слід ретельно виконувати всі рекомендації лікаря по догляду за раною. Будь-яка рана завжди повинна залишатися чистою і сухою. У деяких випадках після укусу тварини лікар може призначити прийом антибактеріальних засобів (антибіотиків), які слід приймати дуже виважено і лише у повній відповідності з призначеннями лікаря.

При укусі тварини ніколи не можна вважати це дрібницею і нісенітницею, оскільки наслідки від будь-якого укусу можуть бути найсерйознішими.

Чому в разі укусу тварини необхідно звернутися до лікаря?

Перш за все, своєчасне звернення до лікаря дозволить звести до мінімуму ризик будь-якої інфекції, яка могла потрапити в рану не лише із зовнішнього середовища, але і з зубів тварини.

Максимальна загроза інфікування буває при укусах собак, оскільки укуси собак відрізняються досить серйозною силою, і при укусах кішок, оскільки укуси кішок зазвичай дуже глибокі і супроводжуються подряпинами, які можуть бути навіть небезпечні самі по собі.

Дуже важливо, щоб лікар ретельно обстежив рану, оскільки відомо чимало випадків, коли в рані від укусу могли залишитися фрагменти зубів тварини, шерсть, бруд або інші сторонні предмети.

Кваліфікований лікар зможе вчасно виявити можливе пошкодження нерва, а також можливе ушкодження кровоносної судини і надати необхідну допомогу. Якщо при укусі пошкоджений великий кровоносну судину, то це може бути небезпечно для життя і вимагає невідкладної професійної допомоги. Якщо при укусі пошкоджені нервові закінчення, то може з’явитися оніміння або слабкість, причому не обов’язково в місці укусу, а іноді і досить далеко від цього місця.

Підвищеної уваги вимагають укуси диких або безпритульних тварин, оскільки підвищується ризик інфікування сказом і ризик інфікування іншими небезпечними захворюваннями.

Укуси будь-якої тварини можуть спричинити за собою і абсолютно непрогнозовані наслідки, тому залишати укуси без належної уваги не слід.

При деяких укусах для повноцінної обробки рани необхідно провести знеболення рани.

Іноді буває необхідно рентгенологічне обстеження, щоб переконатися, що всі кістки цілі і в рані не залишилося сторонніх предметів.

У деяких випадках, особливо у випадках рваних ран, травмована шкіра не підлягає відновленню, оскільки в ній відсутня кровопостачання. У таких випадках мертві тканини необхідно видалити хірургічним шляхом.

Не всі рани, отримані в результаті укусів тварин, необхідно зашивати.

25-11-14-foto-600x409-3

Обережно! Тварина!

Безумовно, виявитися жертвою укусів не хочеться нікому, проте завжди в укусах винні тварини? Адже будь-яка тварина керується почуттям самозбереження та інстинктом самозахисту або захисту свого потомства.

І лікарі, і дресирувальники, і досвідчені власники тварин, і вчені-зоологи постійно радять не нав’язувати своє спілкування жодній тварині, особливо невідомій. Навіть якщо здається, що тварина налаштована дружелюбно, вона цілком може вкусити.

Ніколи не слід намагатися грати з дикими (неприрученными) тваринами або намагатися годувати або зловити їх, навіть якщо це всього-навсього білочка в парку або лабораторний щур.

Ні в якому разі не можна чіпати ніяку тварину, коли вона їсть, і тим більше не можна цього робити, коли тварина годує своїх малюків. Навіть найкращі наміри людини тварина розцінить як небезпека і зробить все, щоб захиститися самому і захистити потомство.

Навіть під час гри або занять зі своїми домашніми улюбленцями слід не забувати, що маєте справу з твариною. Ніколи не можна завдавати тварині біль, бо тварина може почати захищатися. Крім того, неадекватні реакції домашнього вихованця може пояснюватися якимись цілком об’єктивними причинами, які просто не взяли до уваги, в тому числі і самопочуття тварини, і його настрій.

У зоопарку або в зоомагазині ні в якому разі не слід просовувати пальці в клітку, не варто гладити незнайомих тварин чи навіть знайомих, але які чомусь на цей раз не готові до спілкування.

При будь-якому спілкуванні з будь-яким тваринам не слід забувати, що кожна тварина має свій характер, і реакція тварини на ваше бажання поспілкуватися часто залежить від його настрою і від самопочуття.

Висновки

Собака буває кусючою» не тільки від собаче життя, але і з багатьох інших причин. Те ж саме відноситься і до кішок, які, як відомо, взагалі вкрай самостійні істоти. А що вже говорити про більш екзотичних домашніх улюбленців? А якщо мова йде не про домашніх тварин, а про бродячих тварин або й зовсім про диких?

І викинутий на вулицю вчорашній домашній друг, затаївши образу на весь рід людський, цілком може помститися не тому, хто його зрадив, а тому, хто просто підвернувся під злі зуби. Однак, хто б не був «автором укусу», з цією проблемою треба боротися і ні в якому разі не можна забувати, що укус навіть самої симпатичної кішечки може принести чимало неприємностей і проблем.

Звичайно, краще в такі ситуації ніколи не потрапляти, однак, якщо вже так сталося і укус таки з’явився, то практично завжди слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою – надто вже великі можливі ризики і занадто високою може виявитися ціна за самовпевненість і безтурботність.