додому Краса і здоров'я

Вульвовагінальний кандидоз ( молочниця ): причини та шляхи вирішення

36

Незважаючи на численні успіхи медицини, рецидивний вульвовагінальний кандидоз до теперішнього часу — невирішена проблема. Свою назву молочниця, як часто її називають пацієнтки, отримала за характерні сирчасті виділення — провідний симптом цього надзвичайно поширеного захворювання. Досить сказати, що більше половини жінок хоча б раз в житті переносить молочницю, а близько 5% жінок мають часті епізоди загострення кандидозу.

Не займайтеся самолікуванням! У наших статтях ми збираємо останні наукові дані і думки авторитетних експертів в області здоров’я. Але пам’ятайте: поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар.

Що таке молочниця?

Молочниця – це захворювання, що викликається дріжджовими грибами. У 90% випадків воно викликається грибами Candida albicans. У 10% випадків – іншими видами Candida, В цьому випадку у пацієнток може не бути характерних скарг.

Коли слід звернутися до лікаря?

Якщо:

  • У вас вперше виникли симптоми молочниці;
  • Ви не впевнені, що у вас молочниця;
  • Це повторний епізод молочниці, а перший епізод ви перенесли менш ніж рік тому;
  • Ви вагітні або годуєте грудьми;
  • Лікування молочниці виявилося неефективно, і поліпшень немає.

Якщо симптоми молочниці знову повертаються менш ніж через рік, або ефект від лікування не досягнуть, займатися самолікуванням не варто, інакше ви ризикуєте перевести захворювання в хронічний стан.

Коли ви звертаєтеся до лікаря, переконайтеся, що діагноз підтверджений за допомогою мазка з піхви, відправленого на лабораторне дослідження. Зверніть увагу, що мазок може не показати ніяких результатів, якщо за тиждень або дві до взяття мазка вже проводилося якесь лікування.

Чому виникає молочниця?

Дріжджові гриби, які викликають молочницю — Candida albicans — можуть перебувати в роті, в кишечнику, не викликаючи при цьому проблем. Вони можуть потрапляти в піхву з заднього проходу через промежину — область між анусом і піхвою. Інші види дріжджових грибів можуть жити в піхву, але не завдавати ніякої шкоди до певного моменту.

Candida albicans, як правило, викликає більш виражені симптоми молочниці.

Жінки частіше хворіють у віці після статевого дозрівання і до настання менопаузи, тому що під впливом жіночих статевих гормонів ( естрогенів ) клітини, що вистилають піхву, виробляють цукру, якими харчуються дріжджові гриби. Саме тому молочниця рідко виникає до статевої зрілості, а також рідко зустрічається у жінок, що годують ( у яких низький рівень естрогенів ) і після менопаузи, якщо жінка не приймає менопаузальну гормональну терапію або не страждає на цукровий діабет.

Як можна уникнути молочниці?

 Раніше лікарі пропонували жінкам змінити спосіб життя для запобігання молочниці ( наприклад, уникати продуктів з високим вмістом глюкози, не носити тісний одяг, не допускати безладних статевих зв’язків ), але жоден з цих способів не довів свою ефективність. Слід підкреслити, що гриби Candida albicans не передаються статевим шляхом.

 Прийом антибіотиків може сприяти зростанню дріжджових грибів, знищуючи бактерії нормальної мікрофлори, яка виконує захисну функцію, тому застосовувати антибіотики слід строго за свідченнями. Якщо у вас цукровий діабет, то вам необхідно уважно стежити за контролем рівня цукру в крові. Всупереч широко поширеній думці, комбіновані оральні контрацептиви ( КОК ) не підвищують шанси жінки захворіти кандидозом. Якщо вам необхідна контрацепція за допомогою КОК, то вам найкраще порадитися з вашим лікарем і вибрати препарат з найнижчим вмістом естрогенів

А що, якщо симптоми молочниці будуть повертатися?

У невеликого відсотка жінок молочниця виникає два рази на рік або частіше. В цьому випадку ми маємо справу з рецидивуючим вульвовагінальним кандидозом, і в такому випадку найкраще регулярно спостерігатися у гінеколога. При рецидивуючому характері захворювання його картина може постійно змінюватися, тому ви не повинні займатися самолікуванням і використовувати ті лікарські препарати, які колись давно вам призначав лікар. На прийомі гінеколог обов’язково візьме мазок для того, щоб контролювати ваш поточний стан.

Подібне обстеження необхідно проводити періодично, щоб переконатися в тому, чи є збудником захворювання Candida і чи не є вона стійкою до лікування, яке застосовується.

Чим лікувати молочницю?

В даний час у зв’язку з ростом стійкості грибів роду Candida до системних антимікотическим препаратів, при лікуванні вульвовагінального кандидозу краще застосовувати лікарські засоби, що діють місцево.  Конкретні препарати вам призначить гінеколог.

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

попередня стаття10 продуктів, які не можна їсти на голодний шлунок
наступна статтяЯк робити планку правильно?

Додати коментар