додому Вагітність і діти

Вітамін Е для дітей — сприяє правильному росту і розвитку організму

Вітамін Е для дітей — це життєво необхідний вітамін, так як він контролює правильне використання білків для побудови нових клітин організму, тобто бере активну участь у регуляції росту дитини, а також розвитку і функціонування окремих його органів.

05-02-15-foto-700x450-1

Для чого вітамін Е потрібен дітям

Найголовніша функція вітаміну Е (токоферолу) — антиоксидантний. Він пригнічує токсичну дію вільних радикалів, що утворюються в процесі життєдіяльності (тобто обміну речовин) клітин. А так як в зростаючому організмі дитини обмін речовин відбувається інтенсивніше, ніж в організмі дорослого, і антиоксидантів для нього потрібно більше.

Іншою особливістю дії токоферолів є їх регулюючий вплив на засвоєння білків, що надходять в організм з їжею. Синтезовані з їжі власні білки організму людини під впливом вітаміну Е використовуються більш раціонально. Їх збереженню сприяє гальмування під впливом токоферолів деяких видів ферментів, що розщеплюють білки. Вітамін Е також підтримує функцію м’язової тканини дитини, в тому числі функцію скелетної мускулатури і серцевого м’яза.

Так як вітамін Е регулює використання організмом білків, він приймає непряму участь у формуванні імунної системи організму. Нестача вітаміну Е призведе до того, що дитина почне часто хворіти на простудні захворювання, на тлі яких цілком можуть розвиватися хронічні інфекційно-запальні процеси (хронічні синусити, тонзиліти, бронхіти, пневмонії і так далі).

Вітамін Е дітям до року

Діти до року відрізняються особливо інтенсивним зростанням: маса тіла їх збільшується за рік приблизно в три рази. Природно, що при такому зростанні вітамін Е грудній дитині особливо необхідний. Потреба дітей у цьому вітаміні залежить від віку і деяких індивідуальних особливостей організму.

Вітамін Е для новонароджених особливо потрібен при недоношеності, а також дітям, які народилися в термін, але з недостатньою масою тіла.

Це може бути викликано фетоплацентарною недостатністью, так як під час вагітності плід засвоює не більше третини токоферолів, що потрапляють в материнський організм з їжею. Нестача вітаміну Е у новонароджених дітей може з’являтися у вигляді гемолітичної (з розпадом червоних кров’яних тілець — еритроцитів) анемії.

Вітамін Е для дітей дошкільного та шкільного віку

Незважаючи на те, що інтенсивність росту дитини після року знижується, вітамін Е потрібен і в цьому віці. Він сприяє остаточному формуванню різних органів і систем. Наприклад, імунної системи, остаточне дозрівання якої відбувається тільки до 14 років.

Крім того, діти дошкільного та шкільного віку часто займаються спортом, швидкими танцями, мають високі фізичні (м’язові) навантаження. А це також вимагає достатньої кількості вітаміну Е для підтримки м’язів в нормальному стані.

Підліткам вітамін Е необхідний для правильного формування статевої системи.

Недолік токоферолів в цьому віці може призводити до порушень репродуктивної системи: сперматогенезу у хлопчиків і менструального циклу у дівчаток.

У підлітковому віці багато стикаються з проблемами вугрової висипки. Вона з’являється на тлі гормональних порушень. Надходження в цьому віці достатньої кількості вітаміну Е допомагає відновити чистоту шкіри.

У яких продуктах міститься вітамін Е

Вітамін Е міститься в багатьох продуктах рослинного походження. Але це жиророзчинний вітамін, тому він міститься, як правило, в продуктах, багатих рослинними жирами. До таких продуктів відносяться кукурудзяна, арахісова, соєва, бавовняна олія, волоські горіхи, горіхи кеш’ю, мигдаль, насіння соняшнику.

З одного боку поліненасичені жирні кислоти, що містяться в рослинних оліях, корисні для організму, з іншого ж вони пригнічують процес всмоктування вітаміну Е в кишечнику. Тому при наявності симптомів недостатності токоферолів, їх призначають у вигляді лікарських препаратів.

Дозування вітаміну Е дітям

Середні дозування вітаміну Е для дітей:

  • новонароджені — 3-4 МО на добу;
  • діти до року — 4-6 МО на добу;
  • діти дошкільного та молодшого шкільного віку — 7 МО на добу;
  • діти і підлітки середнього та старшого шкільного віку — 8-10 МО на добу.

Вітамін Е зменшує токсичність інших жиророзчинних вітаміну (А і D). При одночасному прийомі вітаміну Е з препаратами, що містять залізо, останні руйнують вітамін Е, тому між прийомом цих препаратів слід витримати інтервал не менше двох годин.

Вітамін Е для дітей життєво необхідний. Він допомагає дітям вирости, зміцнити серцевий м’яз, м’язову систему та імунітет.