додому Вагітність і діти

Поради дитячого лікаря: як відучити дитину від заколисування?

Заколисування дитини перед сном є одним з найпоширеніших ритуалів, що допомагають заспокоїти малюка і полегшити засинання. У першому місяці після народження здійснювати його нескладно. Але вже до року багато мам починають замислюватися над тим як відучити дитину від заколисування. Цей процес вимагає величезного терпіння і в більшості випадків займає не один день.

05-02-15-foto-700x467-2

Багато педіатрів розглядають заколисування як необов’язковий метод. Ця точка зору має під собою ряд міцних аргументів. Почнемо з того, чому малюк заспокоюється після звичних маятникових рухів. Перебуваючи в утробі матері, він звикає до того, що вона найчастіше рухається. Для ненародженої дитини цей стан стає ознакою спокою. Тому заколисування перед сном можуть бути відтворенням звичного середовища.

За іншою версією новонароджений перебуває в тісному контакті з мамою. Для нього важливий не тільки психологічний, а й фізіологічний зв’язок. Немовля після прояву невдоволення у вигляді крику і плачу починає заспокоюватися під час заколисування по ряду причин. Насамперед, воно відчуває материнський дотик і пульс. Це допомагає знизити швидкість серцевих ритмів дитини. В результаті немовля заспокоюється і засинає. Також як заспокійливий засіб діє і запах матері. З цієї точки зору заколисування може розглядатися як корисний метод. Але у нього є і ін. сторона, яка дозволяє знайти оптимальний варіант того, як навчити дитину засинати без заколисування.

Як вкласти дитину спати без заколисування: поради педіатрів

Так ряд дитячих лікарів вважає, щоб не думати над тим, як ліквідувати цю звичку, вартує не починати заколисування перед сном взагалі. Ці фахівці вважають, що дитина не відчуває потреби до маятникових рухів. Більш того, на їхню думку, вони можуть бути шкідливі!

У малюків досить слабкий вестибулярний апарат. При постійному заколисуванні, які можуть тривати годинами, дитина «провалюється» в схоже на обморок стан. І тільки потім немовля засинає. При постійних повтореннях ситуації малюк починає звикати до заколисування. Як підсумок — до року у Вас буде боліти спина від постійного навантаження, а чадо повністю відвикне від самостійного сну.

У цій ситуації можна спробувати на самому початку після пологів використовувати методи погладжування для заспокоєння. Спробуйте не реагувати на плач і крик, а просто покладіть малюка в ліжечко. Звичайно, це буде трохи складно в перший раз. З іншої сторони все ж існує ймовірність, що дитина, не звикла до закачування, засне сама. При цьому її варто злегка погладжувати. Зовсім інші методи слід застосовувати, якщо малюк вже великий і з грудного віку звик до закачування.

Процес відучування від заколисувань буває досить складним як для малюка, так і для мами. Перший, з чого необхідно почати, — це встановити нормальний розпорядок дня. Так, фізіологічно маленькі діти хочуть спати після годування. Варто враховувати цей момент. У цей час укласти їх без заколисування набагато простіше.

Важливу складову того, як відучити дитину від заколисування перед сном, грає емоційний та психологічний розвиток малюка. Справа в тому, що маленькі діти добре засипають у разі втоми від розумової діяльності. Приблизно з 4 місяців немовля здатне засвоювати інформаційні потоки. Мозок починає на них реагувати. Більшість інформації в цьому віці, звичайно, маляті незрозумілі. У процесі роботи мозку над складними завданнями, він втомлюється. У підсумку організму з цієї причини потрібен відпочинок, і малюк засинає. Тому з дитиною навіть у маленькому віці потрібно займатися, а не залишати постійно лежати.

При перших спробах відучити малюка від заколисувань, Ви, швидше за все, зіткнетеся з тим, що він буде плакати. У цій ситуації проблему вирішують комплексно:

  • Зверніть увагу на самопочуття дитини. Іноді крик може означати не вимога заколисування, а прояв поганого самопочуття. Це можуть бути, наприклад, коліки. У разі хвороби малюка варто потримати на руках і погладити.
  • Спробуйте створити видимість своєї присутності. Немовлята дуже гостро відчувають нестачу контакту з матір’ю. Тому в ліжечко варто покласти якусь свою річ. Так малюк буде відчувати Ваш запах, який його заспокоїть.
  • Простежте за тим, щоб дитині було комфортно в ліжечку. Заважати спокійному сну без заколисування може цілий ряд факторів: від протягу до незручної подушки.
  • Починайте відучувати від заколисування перед сном поступово. Тільки так Ви не травмуєте малюка і закріпите результат. Для цього кожен день слід поступово скорочувати час заколисування.
  • Не захоплюйтеся різними пристосуваннями. Наприклад, носити малюка в слінгу можна лише 2-4 год. З одного боку, він дозволяє дитині прийняти позу, схожу з тією, яку він займав в утробі матері. З іншої сторони — слінг може вплинути на хребет малюка.

Як відучити дитину від заколисування перед сном: покрокова інструкція

05-02-15-foto-700x525-1

Введіть у повсякденне життя ритуали перед сном. Найкраще почати з щоденного купання. Матусі з досвідом, знають, що найкраще його проводити за 30 хв. до відходу до сну. Головне правило — не використовуйте гігієнічні засоби з різкими запахом. Це стосується шампуню і піни для ванни. Оптимальний варіант — створити вдома якусь подобу спа-салону. Додайте в ванночку для купання настоянку заспокійливих трав. Пам’ятайте, що вони повинні бути безпечні для малюка. Купити трави можна у вигляді зборів в аптеці.

Після купання переходимо до наступного важливого етапу — підготовки до сну. У цей час можна попросити домашніх не шуміти. Перенесіть малюка в спальню. Почніть акуратно витирати м’яким рушником. На цьому ж етапі можна зробити розслабляючий масаж. Так дитина відчує контакт з мамою. Ніжно масажуйте ніжки, ручки, животик і спинку. Потім малюка можна перенести в його власне ліжечко.

Важливе зауваження: якщо дитина буде починати проявляти невелике занепокоєння у вигляді не дуже сильних обурених криків, то не варто його відразу ж брати на руки. Сядьте поряд, продовжуючи погладжування. Руку можна покласти під головку. У цей момент також варто почати співати колискову або розповідати якусь казку. Якщо малюка нічого не турбує, то він може заснути без заколисування.

Пам’ятайте, що не можна травмувати дитину! При сильному крику і плачі малюка не варто залишати в ліжечку — візьміть на руку і потримайте його в положенні сидячи. У цей момент потрібно продовжити погладжування. Ваша задача зводиться до того, щоб зрозуміти, чи є в цьому поводженні хоча б частка маніпуляції. Якщо після припинення плачу Ви впевнені, що малюка ніщо не турбує, то варто знову покласти його в ліжечко.

Як відучити дитину від заколисування? Для початку варто це робити плавно. Спробуйте скоротити час цих маніпуляцій. На першому етапі необхідно налагодити режим дня і створити розслаблюючі ритуали. За 30 хв. до сну зробіть малюкові заспокійливу ванну. Потім акуратно витріть його і помасажуйте. Потримайте дитину на руках, а потім перекладіть в ліжечко. На цьому етапі варто заспівати колискову або розповісти казку.