додому Новини

Вчені пропонують лікувати деменцію, замінюючи пошкоджені клітини мозку на нові

226

В даний час мало що можна зробити, щоб змінити пошкодження мозку у пацієнтів з деменцією, але трансплантація клітин мозку може бути способом пом’якшення наслідків захворювання. Американська команда з північно-західного університету перетворила стовбурові клітини на нейрони, які, за їхніми словами, можуть замінити пошкоджені або втрачені клітини мозку, потенційно відновлюючи когнітивні здібності.

Попередні спроби створити нейрони зайшли в глухий кут, оскільки клітини залишалися незрілими, що означало, що вони не могли виконувати складну сигналізацію. У новому дослідженні вчені довели, що можна перетворити стовбурові клітини в зрілі нейрони, прокладаючи шлях до лікування деменції.

Професор Самуель Ступп пояснив The Telegraph: “коли у вас є стовбурова клітина, яку вам вдається перетворити на нейрон, це буде молодий нейрон. Зрілі нейрони краще здатні встановлювати синаптичні зв’язки, які є фундаментальними для функціонування нейронів».

Щоб перетворити незрілі нейрони в зрілі, дослідники культивували їх на крихітній сітці, що містить швидко рухаються синтетичні моделі сигналізації.

Штучне середовище імітує те, що нейрони будуть піддаватися з часом під час дозрівання в організмі. Чим швидше рухалися молекули, тим більш зрілими ставали нейрони.

Тепер у вчених є можливість створити банк здорових нейронів для пересадки, наприклад, в мозок. Команда вважає, що цей підхід може забезпечити перспективну терапію для пацієнтів з деменцією, а також для тих, хто має інші нейродегенеративні захворювання.

Професор Селіна Рей, старший науковий співробітник відділу досліджень хвороби Альцгеймера у Великобританії, прокоментувала терапію стовбуровими клітинами: «деякі дослідники вважають, що терапія стовбуровими клітинами може одного разу замінити пошкоджені клітини мозку і повернути людям ідеальне когнітивне здоров’я, але це далеко за межами наших нинішніх можливостей».

Однак вчені вважають, що для впровадження нового методу можуть знадобитися додаткові роки досліджень.

“Кожна окрема нервова клітина в мозку може мати тисячі зв’язків з іншими клітинами. Загальна кількість цих сполук досягає сотень трильйонів. Хоча перспектива лікування хвороби Альцгеймера стовбуровими клітинами приваблива, цей підхід пов’язаний з величезними труднощами», — коментує лікар.

Таким чином, попереду довгий шлях, перш ніж терапія на основі стовбурових клітин зможе охопити людей з такими захворюваннями, як хвороба Альцгеймера.

Тим не менш, вона сказала, що прогрес у дослідженнях є «захоплюючим», оскільки новий інструмент для створення клітин мозку може бути використаний для «кращого розуміння захворювань, що викликають деменцію.

Дослідження було опубліковано в журналі Cell Stem cell.

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.

Додати коментар