додому Вагітність і діти

Токсоплазмоз при вагітності — можливі наслідки для плоду

Обстеження на токсоплазмоз є обов’язковим, як на етапі планування вагітності, так і під час вагітності. Токсоплазмоз при вагітності може призвести до розвитку у плода, що розвивається аномалій або вад розвитку, тому терапія даного захворювання повинна проводитися до зачаття дитини. Токсоплазмоз є паразитарним захворюванням, з цієї причини даною проблемою займаються лікарі інфекціологи.

21-01-15-foto-700x466-1

Як можна заразитися токоплазмозом

Токсоплазмоз небезпечний в першу чергу для вагітної жінки, тому слід запобігти ризику можливого інфікування, дотримуючись певних гігієнічні вимоги. Основним джерелом зараження вважаються домашні тварини (кішки), але цей шлях інфікування не є єдиним. Найпростіші токсоплазми можуть потрапити в організм наступними шляхами:

  • м’ясо, яке погано піддалося термічній обробці
  • овочі та фрукти, погано вимиті
  • під час роботи із землею, в якій можуть знаходитися найпростіші

Кішка стає джерелом зараження, якщо тварина вживає в їжу інфіковане (найчастіше це сире) м’ясо. Якщо тварина утримується в хороших домашніх умовах і харчується тільки кормами, то існує мінімальний ризик зараження. З цієї причини слід обговорити з лікарем необхідність того, щоб прибрати тварина з дому на час вагітності або залишити її.

Кров на токсоплазмоз при вагітності дозволяє виявити рівень захисних антітіл в крові жінки. Якщо у вагітної є в крові імуноглобуліни або антитіла IgG, то це говорить про наявність іммунітета до захворювання. У протилежній ситуації при відсутності антитіл жінка повинна дотримувати необхідні заходи профілактики, обмежити контакт з тваринами, не прибирати без рукавичок котячий туалет, тому що саме там знаходяться цисти найпростіших, і ретельно мити овочі і фрукти.

Клінічні прояви при токсоплазмозі

Ознаки токсоплазмозу при вагітності відрізняються різноманіттям. Для широкого застосування найбільш зручним вважається поділ захворювання на кілька клінічних форм. Найчастіше зустрічається лімфогландулярна форма (60-90% клінічних випадків). Для цієї форми характерне збільшення лімфатичних вузлів, в першу чергу збільшуються шийні, а також потиличні, пахвові вузли. Даний стан називається поліаденітом.

При об’єктивному огляді на початковій стадії хвороби лімфатичний вузол буде мати м’яку консистенцію, безболісний при пальпації. Надалі вузол стає щільним і безболісним, відсутня зміни з боку навколишньої підшкірної клітковини. Часто на перший план виступають скарги неспецифічного характеру, такі як, підвищена втома, головний біль, зміни настрою (депресія), м’язові болі.

Хронічний токсоплазмоз при вагітності протікає з ураженням внутрішніх органів. Вражається печінка, селезінка та інші органи, вони значно збільшуються в розмірах, може змінюватися їх структура.

Небезпека токсоплазмозу полягає в ризику передачі збудника плоду, тому дуже важливо своєчасна діагностика і проведення курсу лікування.

Токсоплазмоз під час вагітності не відрізняється за клінічними проявами від уже відомого захворювання поза вагітності. Обгрунтованість призначення специфічної терапії повинна бути узгоджена з лікарем інфекціоністом, який визначає вибір тактики ведення на підставі клінічних даних і результатів серологічного дослідження аналізу крові.

Вплив токсоплазмоз на розвиток плода

Говорити про те, чим небезпечний токсоплазмоз при вагітності, слід з точки зору негативного впливу на внутрішньоутробний розвиток плода. Велике значення має термін вагітності, на якому відбулося інфікування. Якщо це був перший триместр, то вагітність може закінчитися мимовільним викиднем, внутрішньоутробною загибеллю плоду. Найважчі наслідки полягають у формуванні у плода вад розвитку, не сумісних з життям:

  • аненцефалія
  • анофтальмия
  • гідроцефалія

При інфікуванні на другому, третьому триместрі вагітності результат для плода вважається найбільш сприятливим у вигляді можливого субклінічного прояву хвороби з появою характерних клінічних симптомів через кілька років. У подібній ситуації у дитини може бути ураження органу зору у вигляді ретиніту або розвинеться глухота. Якщо зараження відбулося на пізньому терміні вагітності (24-40 тижнів), то це буде підвищувати ризик можливого інфікування до 80%.

Питання про призначення специфічної етіотропної терапії актуальне тільки з другого триместру вагітності (після 16 тижнів).

Якщо у вагітної діагностовано хронічну набуту форму токсоплазмозу, то проводити лікування немає необхідності. Рекомендується динамічне спостереження, при цьому лікування може бути призначено лише на етапі після пологів, якщо в цьому буде необхідність. Спеціальна терапія потрібна тільки при гострій і підгострій формах. Новонароджений після народження повинен бути комплексно обстежений, і якщо у нього буде підтверджено діагноз токсоплазмоз, то слід провести терапію і поставити дитину на диспансерний облік. Мінімум протягом п’яти років за ним має бути активне спостереження.

Якщо жінка до пологів перехворіла токсоплазмозом, під час вагітності у неї відсутні будь-які скарги, клінічні прояви захворювання, то не слід приступати до терапії токсоплазмозу під час вагітності. Рекомендується проведення динамічного спостереження на підставі контролю титру антитіл протягом усіх триместрів вагітності. Найбільш небезпечним з точки зору впливу на плід вважається первинне зараження жінки, тому на перший план повинні виходити профілактичні заходи щодо попередження зараження. Якщо жінка не проходила обстеження до вагітності, то необхідно його пройти під час вагітності.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут