додому Вагітність і діти

Тепловий удар у дитини — серйозна небезпека

Тепловий удар — це гіпертермія, або перегрів, що супроводжується пошкодженням живих клітин, що може призвести до відмови ряду органів, і навіть смерті. Він розвивається, коли робота механізмів, що відповідають за контроль над температурою тіла, порушується, і температура стає занадто високою.

Зміст статті [—ATOC—] [—TAG:h4—]Оскільки у дітей, особливо у найменших, ці механізми ще недостатньо добре розвинені, ймовірність розвитку теплових ударів у малюків вище, ніж у здорових дорослих. Тепловий удар у дитини загрожує важкими ускладненнями, тому вкрай важливо надати йому своєчасну допомогу. Батькам обов’язково потрібно знати ознаки цього порушення, а також розуміти, як діяти при тепловому ударі.

Little cute girl on the beach

Тепловий удар та інші порушення, пов’язані з перегрівом

Вплив дуже високої температури може стати причиною не тільки теплового удару, але й інших проблем зі здоров’ям, і необхідно знати відмінності між ними.

Найлегше з порушень, викликаних перегрівом — це теплові судоми. Для цього стану характерні хворобливі м’язові спазми, що з’являються під час або після фізичних навантажень при високій температурі повітря. У дітей такі судоми можуть виникати під час рухливих ігор. Як правило, при теплових судомах зводить тільки м’язи ніг (рідше — м’язи на інших частинах тіла); дитина може скаржитися на сильний біль, а її шкіра стає червонуватою і мокрою від поту.

При появі ознак теплових судом потрібно, щоб дитина відпочила в прохолодному, тінистому місці. Зніміть з неї зайвий одяг. Змочіть рушник прохолодною водою і прикладіть його до шкіри дитини. Дайте їй випити води. Обережно розтягуйте зведені литкові м’язи. Для цього попросіть дитину випрямити ноги і тягніть її носочки в бік її голови. Якщо дитина досить велика, вона може робити це сама.

При теплових судомах стан дитини зазвичай швидко поліпшується, і їй не потрібна медична допомога; якщо ж вона почуває себе все гірше, необхідно звернутися до лікаря.

Ще одне порушення, викликане перегрівом — це теплове виснаження. Його ознаками можуть бути: м’язові спазми, бліда і волога шкіра, нудота, блювання, пронос, головний біль, слабкість, тривожність, переднепритомний стан. У деяких пацієнтів, особливо часто — у дітей, температура тіла при тепловому виснаженні підвищується до 38.5-39С.

Перша допомога при цьому порушенні така ж, як при теплових судомах, за винятком масажу — його потрібно робити, тільки якщо дитина скаржиться на м’язову біль. Хоча в цілому теплове виснаження не рахується небезпечним, якщо воно сталося у маленької дитини, обов’язково покажіть його лікареві, або викличте швидку допомогу. До того ж, слід пам’ятати, що теплове виснаження може бути передвісником теплового удару, тому його ознаки ні в якому разі не можна ігнорувати.

Симптоми

Типові симптоми теплового удару у дітей: гаряча на дотик і суха шкіра, підвищена температура тіла — вище 40С, прискорене серцебиття, відсутність апетиту, нудота, блювота, головний біль, слабкість, сплутаність свідомості, судоми. У разі появи таких ознак потрібно негайно викликати швидку допомогу, або самостійно відвезти дитину в найближчу лікарню. Поки ви очікуєте лікаря, відведіть або перенесіть дитину в прохолодне місце, зніміть з неї частину одягу, прикладіть до тіла (краще всього — до шиї, пахвових западин і області паху) пакети з льодом. Окропіть дитину прохолодною водою і поставте поруч з нею вентилятор або просто обмахуйте її газетою. Будьте поруч з дитиною весь час до прибуття лікарів.

Дізнайтеся більше:

У випадку, якщо ви сумніваєтеся, тепловий удар у вашої дитини, або теплове виснаження, обов’язково викликайте швидку допомогу. Справитися з тепловим ударом самостійно неможливо — при цьому порушенні потрібне лікування, яке можуть надати тільки лікарі. Особливо небезпечним є тепловий удар у немовляти — він може розвинутися дуже швидко, через незрілі механізми, що відповідають за терморегуляцію, і викликати небезпечні ускладнення, які зроблять негативний вплив на все подальше життя дитини.

Запобігання теплового удару у дітей

Фраза «найкраще лікування — це профілактика» щодо теплового удару особливо вірна. Щоб зменшити ймовірність розвитку цього небезпечного порушення, виконуйте наведені рекомендації.

  • Ніколи не залишайте дитину в машині одною, особливо в спекотну погоду. Було чимало випадків, коли тепловий удар у дітей, іноді — зі смертельним наслідком, траплявся саме в таких ситуаціях.
  • Переконайтеся в тому, що дитина п’є достатньо води. Немовляті можна давати трохи води на додаток до молока або молочних сумішей. Дітей старшого віку потрібно привчати часто пити воду або свіжовичавлені соки. Солодких газованих напоїв краще уникати — вони погано втамовують спрагу і, до того ж, містять чимало речовин, шкідливих для здоров’я.
  • Не потрібно дуже тепло одягати дитину. Тепловий удар у немовляти трапиться з більшою ймовірністю, якщо батьки дотримуються принципу — краще одягти занадто багато, ніж занадто мало. Звичайно, у спеку теж дме вітер і бувають протяги, яких побоюються мами і тата, але не потрібно постійно їх боятися. Одягайте малюка у вільну, світлий одяг з тонких тканин; одного шару легкого одягу в спекотну погоду достатньо.
  • Якщо ви залишаєте малюка вдома зі старшими дітьми, переконайтеся в тому, що вони знають, як розпізнати ознаки теплового удару у дитини, і що робити, якщо йому стане погано.
  • Плануйте день так, щоб дитина гулявла і гралася на вулиці не в наспекотніший час дня.
  • Під час пляжного відпочинку стежте за тим, щоб дитина носила головний убір, регулярно відпочивала у тіні парасольки або дерев, і купалася — все це допомагає підтримувати нормальну температуру тіла.
  • Якщо ви з дитиною відправляєтеся в теплі країни, не варто в перший же день проводити довгі години за межами готелю. Краще протягом декількох днів поступово збільшувати час, який ви проводите під відкритим небом — це зменшить ймовірність теплового удару не тільки у дитини, а й у вас.
  • У  спеку якомога частіше грайте з дітьми в ігри, пов’язані з водою. Наприклад, стріляйте з водяних пістолетів, грайте в м’яч у дрібній частині басейну або в море, і так далі.
  • Якщо у вашої дитини є які-небудь хронічні захворювання або вона приймає якісь ліки, порадьтеся з лікарем щодо того, чи варто вам вжити додаткових заходів для профілактики теплового удару.

Лікування теплового удару у дітей

Як говорилося вище, при тепловому ударі потрібно негайно викликати швидку допомогу. Першочерговим завданням лікарів є швидке зниження температури тіла пацієнта. Тим швидше вдасться знизити температуру, тим нижче ризик розвитку небезпечних ускладнень. Вже досить давно першим засобом при тепловому ударі є занурення в холодну воду. Вважається, що при використанні цього методу ймовірність ускладнень і смерті пацієнта є найбільш низькою. Якщо дитина перебуває у свідомості, така процедура може викликати у неї сильний дискомфорт — як фізичний, так і психологічний. Залишайтеся поруч з нею (за рідкісними винятками, лікарі цього не забороняють), і розмовляйте з нею спокійним тоном.

Швидкість зниження температури тіла може сповільнитися, якщо у дитини почнеться сильна трема — це нормальна реакція на низьку температуру навколишнього середовища. Щоб припинити тремтіння, дитині можуть дати спеціальні препарати, наприклад, бензодіазепін або хлорпромазин.

Існує й альтернативний спосіб швидкого охолодження при тепловому ударі. Пацієнта з пульверизатора поливають прохолодною водою (її температура близько 15С). Потім за допомогою спеціального пристрою його обдувають повітрям, температура якого від 45С до 48С. При використанні цієї техніки температуру тіла пацієнтів вдається знизити, як правило, менш ніж за одну годину.

До яких наслідків може призвести тепловий удар у немовляти?

Вірогідність розвитку важких ускладнень і смерті в результаті теплового удару є особливо високою у маленьких дітей і літніх людей. Без своєчасного лікування смертність при тепловому ударі досягає 80%. Серед пацієнтів, яким була надана належна медична допомога, цей показник набагато нижчий.

Приблизно у 20% тих, що вижили виявляються різні ушкодження головного мозку та інших органів; в деяких випадках може розвиватися ниркова недостатність.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут