додому Вагітність і діти

Спайки в маткових трубах: чи можна завагітніти

Одна з найпоширеніших причин безпліддя жінки — спайки в маткових трубах. Вони утворюються через безліч причин, але їх формування зазвичай не супроводжується якими-небудь ознаками, крім проявів основної патології. Для діагностики спайкового процесу жінка повинна пройти ряд обстежень. Після цього лікар зможе вибрати відповідний спосіб лікування.

07-01-15-foto-700x466-1 (3)

Причини спайок в маткових трубах

Маткові (фаллопієві) труби розташовані між маткою і яєчниками. Труби транспортують сперматозоїди до яйцеклітини, а також переносять запліднену яйцеклітину в порожнину матки. Це відбувається завдяки тому, що труби скорочуються, а ворсинки епітелію, який їх вистилає, здійснюють постійні коливальні рухи.

Якщо повністю порушена прохідність фаллопієвих труб, то сперматозоїди не добираються до яйцеклітини, і вагітність не настає. При частковій непрохідності запліднена яйцеклітина не може потрапити в порожнину матки і прикріплюється до стінки труби, і розвивається позаматкова вагітність.

Дуже часта причина непрохідності — спайки.

Останні є плівками зі сполучної тканини, які закривають просвіт труби. Також спайки в області малого тазу можуть привести до здавлення фаллопієвих труб зовні, деформації фімбрій (ворсинок, які направляють яйцеклітину при її виході з яєчника в трубу).

Утворення спайок сприяють різні причини. До них відносяться:

  • Хірургічні втручання. Спайки формуються, коли відбувається пошкодження очеревини — оболонки, яка покриває внутрішні органи і черевну порожнину зсередини. Така патологія може виникнути, наприклад, після видалення апендикса, яєчника, міоми матки. Виражений спайковий процес розвивається після тривалих операцій, внутрішньої кровотечі або гнійних ускладнень;
  • Перенесені запальні гінекологічні захворювання. Дуже часто спайки утворюються після сальпінгіта — запалення маткових труб;
  • Інфекції, які передаються при статевих контактах. Особливо небезпечний щодо утворення спайок хламідіоз. Це захворювання не проявляється якими-небудь симптомами, і жінка навіть не здогадується про нього;
  • Аборти, після яких часто виникають запальні ускладнення;
  • Ендометріоз — захворювання, при якому клітини внутрішнього шару матки розростаються за межами їх нормального розташування. Ендометріоз вражає не тільки саму матку, а й фаллопієві труби, яєчники і багато інших органів. Ця патологія призводить до подразнення очеревини кров’ю і місцевому запаленню, у відповідь на яке розвивається спайковий процес;
  • Застосування внутрішньоматкових спіралей.

Симптоми спайок маткових труб

Цей стан не супроводжується якими-небудь симптомами. Менструальний цикл зазвичай протікає без особливостей. Головна ознака спайкового процесу — безпліддя.

Тому, якщо у жінки не виходить завагітніти, то обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Спайки можна виявити при гінекологічному обстеженні. Також для їх виявлення проводиться ряд додаткових досліджень.

Діагностика

Для оцінки прохідності маткових труб використовують кілька методів.

Гістеросальпінгографія — один з них. Дослідження проводять в першу половину менструального циклу. У порожнину матки через катетер вводять контрастну речовину і потім роблять рентгенівські знімки. З їх допомогою фахівець визначає наявність змін в фаллопієвих трубах та їх прохідність, а також може виявити патологію в самій матці. Цей метод не завжди дозволяє отримати точні результати. Іноді контраст не проходить через маткові труби через їх спазму, а не через наявність спайок.

Наступний спосіб — це УЗД. Через канал шийки матки в порожнину цього органу вводять фізіологічний розчин. За допомогою спеціального датчика визначають, чи прохідні маткові труби.

Лапароскопія — найточніший метод, який застосовується не тільки для діагностики, але для лікування спайкового процесу. На животі роблять кілька невеликих розрізів. Через них в черевну порожнину вводять лапароксоп (прилад з мінівідеокамерою на кінці) і маніпулятор (прилад, за допомогою якого виконуються різні дії з внутрішніми органами). Також черевну порожнину заповнюють вуглекислим газом, щоб поліпшити видимість. Зображення з лапароскопа виводиться на монітор, і лікар контролює хід операції.

Для визначення прохідності труб через шийку матки вводять розчин метиленового синього. У нормі ця речовина виливається в порожнину малого таза.

Лікування спайок в маткових трубах

Консервативні методи включають в себе застосування протизапальних і ферментативних препаратів, а також фізіотерапії. В результаті цього поліпшуються кровопостачання органів в малому тазу і скорочувальна здатність маткових труб, а спайки розм’якшуються. Але таке лікування буде ефективним тільки в тих випадках, коли воно проводиться в перші півроку після перенесеного запалення.

В інших випадках показано оперативне лікування шляхом лапароскопіі. Застосування такого методу дозволяє уникнути розвитку багатьох ускладнень і скоротити терміни відновлення після операції. При цьому мікрохірургічному втручанні виконують розсічення і видалення спайок в маткових трубах і в області малого тазу.

 

Ефективність лапароскопії залежить від поширеності спайкового процесу.

 

При повній непрохідності маткових труб відновити їх нормальну функцію не вийде. У таких випадках жінці рекомендують екстракорпоральне запліднення (репродуктивну технологію, при якій яйцеклітина запліднюється поза організмом жінки і через кілька днів поміщається в порожнину матки).

Якщо жінка тривалий час не може завагітніти, то вона обов’язково повинна проконсультуватися з лікарем. Спеціаліст після огляду призначить необхідні додаткові дослідження, які допоможуть уточнити причину безпліддя і вибрати подальшу тактику лікування виявленої патології.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут