додому Поради

Симптоми і лікування теплового удару — вчимося надавати першу допомогу потерпілому

Симптоми і лікування теплового удару необхідно знати всім для того, щоб встигнути вчасно надати необхідну допомогу. Тепловий удар може бути, як легким, так і дуже важким, в останньому випадку адекватна допомога потерпілому може бути надана тільки в умовах реанімаційного відділення.

17-12-14-foto-600x450-1

Що таке тепловий удар і чому він розвивається

Тепловий удар — це стан, викликаний загальним перегріванням організму в результаті впливу зовнішніх теплових факторів. Інтенсивний тепловий вплив призводить до порушення терморегуляції. При цьому будь-які фактори, що ускладнюють віддачу тепла в зовнішнє середовище (наприклад, висока вологість і нерухомість повітря) або підвищують теплоутворення (фізичні навантаження, посилене харчування) сприяють швидкому розвитку перегрівання.

Ступінь і швидкість розвитку перегрівання в чомусь залежать від індивідуальних особливостей організму тієї чи іншої людини. Схильні до перегрівання хворі серцево-судинними захворюваннями, порушенням обміну речовин і ендокринними розладами (ожирінням, підвищеною функцією щитовидної залози). Дуже легко перегріваються діти до року.

Іноді перегрівання виникає в результаті прямого впливу сонячних променів на голову. Це так званий сонячний удар, який має такий же механізм дії, як і тепловий удар: розлад водно-сольового обміну через порушення потовиділення і діяльності центру терморегуляції, що знаходиться в головному мозку.

Як проявляється тепловий удар

Тепловий удар починається гостро і протікає дуже швидко. По тяжкості перебігу розрізняють легку, середню важкість і важку форми теплового удару. Легка форма виявляється загальмованістю, головним болем, нудотою, пришвидшенням пульсу. Шкіра у потерпілого волога, зіниці розширені, температура нормальна або злегка підвищена. Після швидкого надання адекватної допомоги всі симптоми теплового удару зникають.

Середньої тяжкості тепловий удар проявляється різкою загальмованістю, пульсуючим головним болем, нудотою, блювотою, порушеннями свідомості, частим пульсом, частим нерівним диханням, почервонінням шкірних покривів. Шкіра при цьому волога, потовиділення посилено, температура висока. Якщо постраждалому буде вчасно надана медична допомога, всі функції організму відновляться.

Важкий тепловий удар починається гостро, раптовою втратою свідомості (від непритомності до коми), судомою, руховим й емоційним збудженням. Часто виникають марення і галюцинації. Дихання часте, нерівне, поверхневе. Пульс частий, до 120-140 ударів на хвилину, прощупується насилу. Обличчя спочатку червоніє, але через деякий час блідне, з’являється синюватість. Шкіра гаряча, вкрита густим липким потом або суха, температура тіла перевищує 40?С. На ЕКГ видно ознаки дифузного (поширеного) ураження серцевого м’яза. Відзначається різке порушення всіх видів обміну речовин.

17-12-14-foto-600x398-1

Важкий тепловий удар нерідко супроводжується колапсом — різким падінням артеріального тиску і зниженням кровообігу в області життєво важливих органів. Гине майже третина потерпілих.

Як наслідок у постраждалих можуть розвиватися епілептичні припадки, підвищення внутрішньочерепного тиску і гідроцефалія (водянка головного мозку), парези, різні психічні порушення.

Перша допомога при тепловому ударі

При підозрі на тепловий удар потерпілого потрібно перенести в прохолодне місце, захищене від сонця і відкрите для вітру, роздягнути до поясу і викликати швидку допомогу. До її приїзду для охолодження обличчя змочують холодною водою, тіло протирають вологими серветками. Можна поплескати по грудях і спині мокрим рушником. До голови і шиї прикладають лід або будь-який холодний предмет, який виявиться під рукою (наприклад, можна дістати з холодильника заморожене м’ясо в пакеті). Якщо потерпілий у свідомості йому дають пити холодну воду.

Лікар швидкої допомоги дає хворому подихати киснем, вводить ліки для підтримки діяльності серцево-судинної та дихальної систем, при необхідності — протисудомні засоби. Після того, як стан потерпілого поліпшується, йому рекомендують доліковування в амбулаторних умовах.

Якщо ж, незважаючи на проведене лікування, стан не поліпшується, його госпіталізують в реанімаційне відділення, де внутрішньовенно крапельно вводять лікарські розчини для відновлення водно-сольового балансу і проводять симптоматичне лікування. Якщо після теплового удару залишаються наслідки, їх також лікують.

Симптоми і лікування теплового удару повинні знати всі. Особливо вони необхідні тим, хто в теплу пору року їде відпочивати до моря.