додому Вагітність і діти

Щеплення для школяра: що потрібно?

208

Які щеплення повинні бути у дитини перед тим, як той відправиться в перший клас?

Прививки для школьника: что нужно?

Щеплення — тема непроста, вона часто супроводжується жаркими дискусіями і бурхливими спорами. Втім, пандемія коронавірус трохи змінила розклад сил: ми всі стали більш обережними. Ось які щеплення потрібно зробити дитині перед 1 вересня — за кілька місяців батьки зможуть спокійно підготувати його до вакцинації і відвідати з ним при необхідності імунолога та інших фахівців. Не займайтеся самолікуванням! У наших статтях ми збираємо останні наукові дані і думки авторитетних експертів в області здоров’я. Але пам’ятайте: поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар.

Які щеплення вважаються обов’язковими для першокласника?

Національний календар профілактичних щеплень наказує певну кількість обов’язкових вакцинацій протягом життя дитини. Більшість з них виробляється в перші роки життя, але якщо графік з якоїсь причини збився, можливо, доведеться «наганяти».

Коли прищеплювати? Проти чого вакцина? Яка за рахунком?

 • 12 годин після народження — Вірусний гепатит В — Перша доза вакцини
 • 3-7 день життя – Туберкульоз – Єдина доза вакцини
 • 1 місяць – Вірусний гепатит В – Друга доза вакцини
 • 2 місяці – Пневмококова інфекція – Перша доза вакцини
 • 3 місяці – Дифтерія, коклюш, правець – Перша доза вакцини
 • 3 місяці — Поліомієліт – Перша доза вакцини
 • 4,5 місяця – Дифтерія, коклюш, правець – Друга доза вакцини
 • 4,5 місяця – Поліомієліт – Друга доза вакцини
 • 4,5 місяця — Пневмококова інфекція – Друга доза вакцини
 • 6 місяців – Дифтерія, коклюш, правець – Третя доза вакцини
 • 6 місяців — Вірусний гепатит В – Третя доза вакцини
 • 6 місяців – Поліомієліт – Третя доза вакцини
 • 1 рік – Кір, краснуха, паротит – Єдина вакцинація
 • 15 місяців – Пневмококова інфекція – Єдина ревакцинація
 • 1,5 року – Поліомієліт – Перша ревакцинація
 • 1,5 року — Дифтерія, коклюш, правець – Перша ревакцинація
 • 20 місяців – Поліомієліт – Друга ревакцинація
 • 6 років – Кір, краснуха, паротит – Єдина ревакцинація
 • 6-7 років – Дифтерія і правець – Друга ревакцинація
 • 6-7 років – Туберкульоз – Єдина ревакцинація
 • 14 років – Дифтерія і правець – Третя ревакцинація
 • 14 років — Поліомієліт – Третя ревакцинація

Дитині не можуть відмовити в прийомі в школу на підставі відсутності якихось з обов’язкових щеплень. Але можливий тимчасова відмова в допуску, якщо існує загроза масового зараження, і хто знає, як Росспоживнагляд буде трактувати цю норму в світлі актуальної пандемії? Варто перевірити, чи все в порядку, поки час ще є.

Чим відрізняється вакцинація від ревакцинації?

Вакцина може вводитися одноразово або декількома дозами, і її головна мета — навчити імунну систему, як саме виглядає « ворог ». Можна вважати, що щеплення доставляє фотороботи злочинців ( або опудалки особливо небезпечних маніяків ), щоб імунітет міцно їх запам’ятав, виробив необхідні антитіла і заніс дані в картотеку.

На наша імунна система може з часом почати «забувати», як виглядають «злочинці» — здавати в архів «старі справи», щоб не займали місце, викидати випадково «оріентири». Щоб уникнути подібного проводиться ревакцинація: «оновлення пам’яті» імунної системи, щоб та не дуже розслаблялася.

Чому в переліку немає Манту?

Проба Манту (Туберкулінова проба) — це не щеплення, а діагностичний тест. Її виробляють туберкуліном, який, по суті, являє собою добре збитий коктейль з антигенів збудників туберкульозу. Виражена шкірна реакція в місці введення може стати ознакою роботи імунітету, дуже зайнятого боротьбою з збудниками туберкульозу.

Ніякої іншої ролі, крім діагностичної, у проби Манту немає ( а ще її можна мочити! ).

Безумовно, у туберкулінової проби є свої плюси і мінуси ( зокрема, через не дуже високої точності ). Але це дешевий, швидкий і масово доступний тест для діагностики серйозного важкого захворювання. Проба Манту схожа на велике сито — вона покликана відсівати «підозрілі» випадки, щоб направити їх на більш специфічні і точні аналізи.

Які щеплення для школярів рекомендовані, але не обов’язкові?

Вакцинація від грипу

Ми впевнені, восени 2020 року багато подивляться на вакцину від грипу новим поглядом: зовсім недорога і, що важливіше, вже винайдена! Вчися, коронавірус, ось як поводяться пристойні віруси!

Щеплення від грипу в школі носять рекомендаційний характер, але, можливо, це зміниться. Зазвичай школярів прищеплюють кожну осінь, перед початком простудного сезону, « збагаченого » в цьому році коронавірусом. Вакцинація дозволяє дітям не хворіти, або переносити грип максимально легко, без небезпечних наслідків.

Вакцинація від вірусу папіломи людини (ВПЛ)

ВПЛ — це група вірусів, дуже поширених в людській популяції. Вірус може довго залишатися непоміченим, успішно придушуючись імунною системою. Але при ослабленні організму можуть виникати герпетичні висипання на слизових ( ми називаємо їх « застудою » ).

На жаль, ВПЛ зовсім нешкідливий. Вчені довели зв’язок між деякими штамами вірусу папіломи людини і раком — вульви, піхви, шийки матки, пеніса або ануса. Іноді вірус провокує рак горла. Небезпечні штами ВПЛ передаються, в основному, статевим шляхом, тому для зниження онкологічних ризиків прищеплювати рекомендують школярів 11-12 років.

Вакцина вводиться в три етапи і захищає підлітків обох статей від основних онкогенних штамів.

Щеплення від ВПЛ часто згадують у зв’язку зі здоров’ям дівчаток, як найбільш вразливих перед можливим ризиком розвитку раку шийки матки. Але хлопчиків прищеплювати не менш важливо — для формування колективного імунітету, і для власного захисту.

Вакцинація від кору і краснухи

Це серйозні захворювання, і якщо в карті підлітка не збереглося даних про щеплення ( або якщо їх не було ), то в 14-15 років можна провести ревакцинацію.

Менінгококова інфекція

Це рідкісне, але дуже небезпечне захворювання, тому лікарі рекомендують прищеплювати і дітей, і дорослих. Менінгіт може привести до сумного результату буквально за кілька годин, так як має тенденцію розвиватися вкрай швидко від стабільного до важкого.

У яких ще випадках потрібні щеплення для школяра?

Відповідь залежить від способу життя дитини, регіону проживання і туристичних планів сім’ї.

Поїздки в екзотичні країни

Зараз це здається неактуальним через коронавірус, але скоро ми знову почнемо подорожувати разом з дітьми. У тому числі — в країни південні, тропічні і кишать екзотичними хворобами.

Варто дізнатися перелік рекомендованих щеплень і провести вакцинацію в зазначені терміни. Антитіла не виробляються за день, тому важливо все спланувати заздалегідь.

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Додати коментар