додому Поради

Чому може з’явитися сухість у роті?

1584

Сухість в порожнині рота або як скажуть медики – ксеростомія, може бути симптомом не лише місцевих захворювань, але і недуг багатьох внутрішніх органів і систем. Ксеростомія може бути характерна і для хвороб слинних залоз, ендокринних патологій, патологій травного тракту та ін. Найголовніше завдання пацієнта вчасно звернути увагу на цей симптом і звернутися за допомогою до фахівця.

1-28-03-2015-700-465

Сухість в порожнині рота: навіщо потрібна слина?

У дорослої людини за добу, в середньому, виробляється близько 0,5 л слини. Навіщо стільки багато? І яка функція цієї біологічної рідини? По суті, слина, дуже важлива, і виконує величезну кількість необхідних дій для всього організму, а не тільки для порожнини рота.

У першу чергу необхідно відзначити її захисні властивості – вимивання залишків їжі з зубів, язику. Очищення слиною порожнини рота, буквально механічно, знижує ризик розвитку багатьох захворювань, як стоматологічного профілю – карієс, запальні захворювання слизової оболонки, так і інших органів порожнини рота – тонзиліти та ін.

Слина має антисептичну дію, вона здатна знизити ріст і розмноження патогенних мікроорганізмів і змінити рН порожнини рота з кислотної на лужну. В таких умовах патогенні мікроорганізми припиняють розмножуватися і уповільнюють своє зростання. Що тільки підсилює захисні властивості, і до механічного очищення, додається хімічна.

Крім захисних функцій, слина мінералізує зуби, тобто насичує їх мінеральними компонентами і зміцнює зубну емаль. Але тільки за умови, що в організмі, цих мінералів достатньо.

Особливо важливу роль слина грає в процесі перетравлювання і просування їжі по травному тракту. Як тільки їжа потрапила в порожнину рота, і починається процес пережовування, стимулюється активне вироблення слини, яка грає чільну роль у формуванні харчової грудки, легкого її ковзання по травній трубці. У складі слини, є фермент – амілаза, який починає перетравлювати вуглеводи, вже в порожнині рота.

Сухість у роті: коли терміново потрібна допомога?

У деяких випадках, сухість порожнини рота може носити тимчасовий характер, наприклад при загостренні хронічних процесів або при гострих респіраторних інфекціях. Особливо яскраво виражена ксеростомія при ротовому диханні, в силу різних причин – викривлення перегородки, закладеність носа та ін. Складно не погодитися, що про таких станах пацієнт знає, та й логічно здогадатися, звідки сухість не становить труднощів.

Але в деяких випадках, ксеростомія порожнини рота може вказувати на ряд серйозних патологій. При зверненні до стоматолога з такими скаргами в першу чергу лікар виключатиме свої профільні проблеми, а після в обов’язковому порядку порекомендує відвідати терапевта і ендокринолога. Вже давно відомо, що прояв всіх захворювань починається задовго до тих симптомів, які не можуть залишитися непоміченими.

Для простоти розуміння, візьмемо цукровий діабет. Згідно зі статистичними даними в 48% випадків, підозра і перший попередній діагноз виставляється саме в кабінеті стоматолога, при оцінці стану слизової оболонки порожнини рота і наявності такого симптому як ксеростомія.

Сухість у роті: причина

Для того щоб запідозрити те чи інше захворювання необхідно уважно прислухатися до свого організму, коли саме з’являється сухість в порожнині рота. Так, у разі якщо виникає сухість у роті вранці, то швидше все це найбезпечніший і фізіологічний варіант. Або ж побічний ефект від проведеного часу у веселій компанії з наявністю алкоголю. Крім того, варто пам’ятати про вік, у людей літнього віку, в силу фізіологічних причин, кількість виділеної слини починає зменшуватися. І саме вони найчастіше скаржаться на ксеростомію.

У разі ж якщо сухість у роті з’являється вночі, то це говорить про порушення носового дихання. Причин багато – викривлення носової перегородки, як наслідок, хропіння, наявність поліпів у носі, аденоїдних розростань, гайморит та ін.

Дізнайтеся більше:

Сухість в порожнині рота може бути побічним ефектом від прийому деяких лікарських препаратів. Найбільш часто, такі симптоми можуть викликати антибіотики, протигрибкові, протиалергічні препарати, препарати від блювоти і діареї.

Кожен з нас помічав, що при інфекційних захворюваннях, через підвищення температури і загальної інтоксикації, з’являється сухість в порожнині рота. Крім того, деякі віруси можуть зачіпати безпосередньо слинні залози, що позначиться на їх роботі та продукуванні слини – паротит.

Системні захворювання, також можуть давати ксеростомію, найбільш часто це цукровий діабет з вираженою ксеростомією і постійною спрагою, деякі види анемій, хвороби Паркінсона та Альцгеймера, гіпотонія. У медицині навіть існують особливої ??синдром – синдром Шегрена, для якого характерна наявність сухості порожнини рота, очей і піхви у жінок. Складне лікування онкологічних захворювань – хіміотерапія, опромінення, нарівні зі зміною смаку дають і ксеростомія.

Всі захворювання, які, так чи інакше, пов’язані з посиленим потовиділенням, проносом, блювотою, дають яскраву картину сухості порожнини рота з симптомами загального зневоднення організму. Травма слинних залоз також може впливати на виділення слини і, відповідно, викликати сухість в порожнині рота.

Шкідливі звички, такі як куріння, жування тютюну знижують вироблення слини, формується ксеростомія.

Чим небезпечна сухість у роті?

При відсутності нормальної кількості слини страждають її функції. Отже, значно підвищується ризик формування рясного нальоту на зубах, який може спровокувати багато стоматологічних захворювань, починаючи від карієсу і закінчуючи запальними процесами. Крім сухості порожнини рота, кровоточивості ясен і множинного карієсу може виникати і галітоз – смердюче дихання.

Крім захворювань стоматологічного профілю, значно підвищується ризик розвитку ангін, хейліта, стоматиту та ін. запальних процесів.

Недостатня кількість слини ускладнює процес носіння ортопедичних конструкцій і процесу харчування. Пацієнти змушені запивати їжу, що також може призвести до серйозних наслідків з боку травного тракту.

Сухість у роті: як боротися?

Для того щоб вжити дієвих заходів щодо усунення ксеростомії, необхідно виявити її причину. У випадку якщо цей процес викликаний прийомом лікарських препаратів, то необхідно обговорити цю ситуацію з лікарем. Більшість ліків можна замінити. В разі ж якщо причиною ксеростомії стають аденоїдні розростання, і порушення носового дихання, необхідно проконсультуватися з ЛОР-лікарем.

Крім того, існує перелік порад, які сприятимуть виробленню слини.

Найбільш часто, фахівці рекомендують використовувати льодяники (кислі) без цукру або ж жувальні гумки. Рекомендовано відмовитися від солоного і солодкого, регулярно проводити гігієну порожнини рота. Зазвичай всім пацієнтам рекомендовано користуватися зволожувачами повітря. Крім того, необхідно суворо дотримуватися питний режим, так як вживання достатньої кількості рідини допомагає підтримувати оптимальну вологість в порожнині рота.

Якщо Вас турбує постійна сухість у роті, необхідно проконсультуватися з лікарем – це може бути або терапевт, або стоматолог. Доктор після огляду підкаже які необхідно вжити заходи або ж порадить відвідати інших фахівців. Ксеростомія, окрім того що вельми неприємний симптом, так вона ще й може вказувати на серйозні патології в організмі. І чим раніше буде вжито заходів щодо вирішення цієї проблеми, тим більше шансів на позитивний результат.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут