додому Дім і затишок

Догляд за шеффлерою: вирощування, розмноження, лікування

1069

Знаючі квітникарі стверджують: домашній сад на підвіконні створюється методом проб і помилок. Останніх не уникнути, навіть якщо прочитаєте всі розумні «квіткові» енциклопедії. Тим не менш без знань складно забезпечити умови, які сподобаються новій рослині. Догляд за шеффлерою під силу навіть пересічному квітникарю.

Ботанічна характеристика

Красива, витончена шеффлера (латинська назва — Shefflera) належить до найбільшого сімейства Аралієвих, носить ім’я відомого ботаніка — німецького вченого-флориста Якоба Шеффлера. У природі відома як «парасолькове дерево» і нараховує понад 200 видів. Прибула з Австралії і Нової Зеландії, шеффлера додасть тропічну ноту і вашому інтер’єру.

Найвідоміша — це Schefflera actinophylla (максимальна висота 60 см, має пропорційну форму). Нові сорти — Schefflera arboricola «Hong Kong» і Schefflera arboricola «Geisha Ger». Максимальна висота цих рослин — 1,5 м. Квітка має низку особливостей, за якими його легко відрізнити від інших.

 • Забарвлення листків. Рослина представлено в двох кольорах. Це або глянцеве, однотонне яскраво-зелене листя, яке справляють враження добре відполірованих. Або це строкате листя з вкрапленнями білого або жовтого кольору.
 • Форма листя. Лист складається з чотирьох-дванадцяти дрібних часток-листків, які виростають з одного центру і дивляться в різні боки. Асоціативно нагадують спиці парасольки або розчепірену долоню.
 • Суцвіття. Квіти шеффлери схожі на щупальця. Але навряд чи пощастить їх споглядати: в горщику рослина не зацвітає (тільки в природних умовах).
 • Особливості будови. Кімнатна шеффлера розростається кущем або витонченим деревцем. Має тендітні стебла, тому в процесі вегетації стовбур рослини потрібно прикріплювати до опори.

Піклуючись про шеффлеру, проявляйте обережність: рослина належить до слабо-отруйним і містить речовини, які викликають подразнення шкіри. Після контакту з шеффлерою обов’язково мийте руки. Це допоможе уникнути дерматиту.

Процес акліматизації

Важливо знати, як доглядати за шеффлерою після покупки. Головна помилка квітникаря-дебютанта — відразу ставити рослину на сонячне підвіконня. Зрозуміло, це робиться з найкращих спонукань. Однак, враховуйте той факт, що в квартирні умови «заморська» кімнатна рослина потрапляє з оранжереї, де квіти вирощуються за інтенсивною технологією. Там за допомогою оптимального температурного режиму та стимуляторів росту в короткі терміни вдається досягти максимальної декоративності квітки.

Опинившись в квартирі без звичного «допінгу», рослина відчуває сильний стрес і страждає. Щоб період адаптації шеффлери пройшли максимально безболісно, дотримуйтеся чотири рекомендації.

 • Карантин. Перше, що потрібно зробити, це розмістити нову квітку в світлому, але притіненому місці. Подалі від інших рослин, щоб уникнути їх зараження якими-небудь шкідниками.
 • Полив. Зазвичай при покупці ви отримуєте ґрунтовно зволожену рослину, тому вдома не варто поливати шеффлеру, поки вона не підсохне.
 • Мікроклімат. В квартирі вологість нижче оранжерейної, тому щодня зрошує листя шеффлери, а краще по сусідству з рослиною розмістіть ємність з водою. Ще непоганий варіант — поставити горщик на підставку з вологою дрібною галькою. Якщо не підтримувати необхідний високий рівень вологості, то краї листя засохнуть.
 • Перевалка. Квітки-«новосела» підходить саме цей спосіб пересадки, коли рослина просто виймається з транспортувального горщика і пересідає в новий, трохи більший за розміром. При цьому земляний ком з корінням не порушується. Рослину без праці можна дістати з горщика, напередодні її полив. Залишиться тільки перевернути ємність, злегка нахилити її і, легко постукуючи по зовнішніх стінках горщика, акуратно витягти. Якщо ж земляний ком не виймається без сторонньої допомоги, скористайтесь ножем і акуратно відокремте його від стінок горщика.

На квіткових форумах багато сперечаються, що ж правильніше — пересадка або перевалка.

Зверніть увагу, що ці два поняття не є синонімами. Щодо шеффлери думки поділені: одні рекомендують перевалювати її в новий горщик відразу, інші — через тиждень. У будь-якому випадку необхідно спостерігати за квіткою, який буде проходити стресовий період адаптації.

Як дбати: 10 правил

Декоративна рослина не потребує зайвої уваги, але основи грамотного догляду за шеффлерою необхідні кожному, хто вирішить принести її в будинок. Наступні десять правил необхідні для комфортного життя квітки.

 • Місце розташування. Шеффлері буде затишно на вікнах з видом на схід і захід. Шкідливі їй протяги та близькість до опалювальних приладів і батарей. А ось до кондиціонерів шеффлера небайдужа: в таких кліматичних умовах квітка розвивається значно краще, але не варто розміщувати горщик прямо під холодним повітряним потоком.
 • Температура. 20°C — сприятлива температура для вирощування шеффлери влітку. Нічне похолодання надає позитивний вплив на рослину. У теплий сезон шеффлері бажано влаштувати літні «канікули», розмістивши квітка на балконі. Взимку рослина не переносить температурні умови холодніше 12°C (ідеальні 15-17°C).
 • Освітлення. Шеффлера буде вдячна за яскраве освітлення, однак, пряме сонячне світло їй протипоказане. Сорти шеффлери з чисто-зеленим листям успішно розвиваються в півтіні (надлишок світла спровокує появу світлих плям). Ряболистим рослинам потрібна більша освітленість: при нестачі світла листя забарвляться в бляклі тони або квітка взагалі позбудеться свого строкатого забарвлення.
 • Полив. Тут важливо знайти «золоту» середину, не допускаючи ні пересихання, ні перезволоження ґрунту (надлишок води може викликати втрату листяного покриву, гниль коренів і навіть загибель шеффлери). Навесні і влітку квітку рекомендується поливати на наступний день після висихання верхнього шару землі на декілька сантиметрів. Взимку полив скорочують. Для водних процедур використовують тільки відстояну воду.
 • Вологовміст. Враховуючи тропічне походження шеффлери, забезпечуйте рослині високу вологість. В домашніх умовах шеффлері-тропіканці потрібно часте обприскування (до двох разів на день). Особливо бажаний душ рослині, яка зимує в дуже теплому приміщенні. Крім того, горщик з кімнатною шеффлерою можна розмістити на піддоні з зволоженим грубозернистим піском або керамзитом. Альтернатива зрошенню — протирання листя вологим ватним диском. Вітається використання в кімнаті з шеффлерою ультразвукового зволожувача повітря.
 • Ґрунт. Для вирощування шеффлери ідеальна наступна землесуміш, всі складові якої беруться в рівних пропорціях: листова земля (для пухкості і поживності), дернова земля (щільна, поживна, має хорошу водо – і повітропроникність), перегній, торф і пісок (необхідні для здоров’я кореневої системи). Можна купити магазинну землесуміш для пальм і фікусів. Шеффлері обов’язково потрібний дренаж (керамзит, вермикуліт, звичайна галька, биті черепки або шматки пінопласту).
 • Підгодівля. Удобрювати ґрунт потрібно в обов’язковому порядку. Підгодовують квітка в період вегетації. З весни по осінь двічі на місяць вносять добриво для декоративних листяних рослин. А в період між підгодівлями ґрунт присипають столовою ложкою подрібненої яєчної шкаралупи. Взимку кімнатна шеффлера в додатковому харчуванні не потребує.
 • Обрізка. Щоб рослина виглядало більш декоративно та гіллячилася, необхідно сформувати крону шеффлери. Для цього обрізають верхівковий пагін на п’ять міжвузлів вниз. Після появи нових бічних пагонів можна приступати до формування кулястої крони. Високі рослини рекомендують у весняний період вкорочувати наполовину, щоб стимулювати зростання і густоту бічних пагонів.
 • Прищипування. Сформувати шеффлеру у формі штамбового дерева можна наступним методом: зрізати всі нижні пагони, а прищипнути верхівку для подальшого розгалуження. Виконуючи щорічну весняну обрізку і прищипування, можна формувати будь-яку бажану форму.
 • Пересадка. Молоді рослини пересаджують щорічно, дорослі — через два-три роки в більш просторий горщик. При пересадці шеффлери повністю зчищають старий ґрунт. Ця процедура вимагає акуратності, щоб не нашкодити коріння.

Якщо будете самостійно складати земляну суміш для шеффлери, з метою дезінфекції обов’язково пропарте її в мікрохвильовій печі або духовій шафі. Це очистить її від непотрібної «живності», грибка, цвілі, насіння бур’янів.

 

Розмноження: 4 способу

Розмноження квітки шеффлери можливо трьома основними способами: живцюванням, насінням та повітряними коренями. Найбільш популярний метод — укоренити шеффлеру за допомогою живців. Насіння використовуються значно рідше через нецвітіння цього елегантного кущоподібної рослини в домашніх умовах. Крім того, шеффлера може дати життя новій рослині за допомогою листа. Ймовірність того, що листок вкорениться невисока, але до цього способу розведення вдаються досить часто.

Живцювання

Особливості. Головна умова успішного живцювання — постійний підігрів ґрунту до 20-22°C. Допоможе у цьому міні-теплиця з нижнім підігрівом.

Процес розведення

 • Для процедури вибираємо добре розвинені, здорові, дерев’яніючі живці.
 • Зрізаємо їх гострим ножем.
 • Поміщаємо живці на шість-вісім годин у розчин гетероауксину (органічного стимулятора росту кімнатних рослин).
 • Висаджуємо їх у заздалегідь заготовлений ґрунт. Його склад — торф і пісок в рівних частинах.

Квітникарі зі стажем рекомендують ємність з висадженими живцями накрити звичайним пакетом або обрізаною пластиковою пляшкою, періодично провітрювати їх і збризкувати теплою водою. Коли живці укорінятимуться, потрібно пересадити їх в окремі маленькі горщики і перенести у світле місце. До речі, шеффлера з зеленим листям вкорінюється краще пестролистної.

Насінням

Особливості. Розмноження шеффлери насінням починається з придбання насіннєвого матеріалу в квітковому магазині або оранжереї. Розсадити шеффлеру насіннєвим способом в домашніх умовах цілком реально, хоча процес досить тривалий. Період закладки сіянців — рання весна.

Процес розведення

 • Готуємо контейнер з ґрунтом: беремо пісок і торф у рівнозначній кількості. Другий варіант землесуміші — пісок, дернова і листова земля в однаковій пропорції.
 • Замочуємо насіння в розчині стимуляторів «Циркон» або «Епін» (по інструкції). Можна просто в теплій воді.
 • Садимо насіння на глибину 10 див. Відстань один від одного — в кілька насіння.
 • Після поливу створюємо тепличні умови: ємність поміщаємо під плівку або скло і виносимо в тепле місце.
 • Регулярно провітрюємо сходи, зрошуємо ґрунт.
 • Після появи двох-трьох повноцінних листків відростки пересаджуємо в окремі невеликі горщики і протягом трьох місяців вирощуємо при температурі не більше 19°C, далі знижуємо температуру повітря до 15°C.
 • Восени шеффлеру перевалюємо в горщик більшого діаметра.

Повітряними відведеннями

Особливості. Сама по собі шеффлера не дає повітряних коренів або відводків для розмноження. Їх потрібно виростити самостійно.

Процес розведення

 • На стовбурі дорослої, великої квітки робимо невеликий надріз.
 • До місця надрізу прикладаємо мох. Якщо моху немає, його можна замінити медичним бинтом.
 • Обмотуємо поліетиленовою плівкою.
 • Місце надрізу повинно бути завжди вологим. Для цього регулярно змочуємо мох, створюючи під поліетиленом парниковий ефект, необхідний для утворення відростків.
 • Після появи в місці надрізу повітряних коренів, зрізаємо верхівку пагона і висаджуємо в окремий горщик.

Листом

Особливості. Шеффлеру можна розмножити листом. Ідеальний час для цього — кінець січня-лютий.

Процес розведення

 • Від стебла акуратно відриваємо лист разом з «ніжкою».
 • В невеликий контейнер наливаємо воду зі стимулятором росту.
 • Основу листа обмотуємо ватою і опускаємо в підготовлену ємність з рідиною.
 • Розміщуємо її на теплій батареї і накриваємо обрізаною пластиковою пляшкою.
 • Регулярно провітрюємо росток.

Комфортна температура для такому виді вирощування становить 22-24°C. При сприятливому мікрокліматі корені повинні з’явитися через два-три тижні, після чого відросток потрібно пересадити в горщик.

Ставимо діагноз: хвороби…

Постійну увагу та огляд кімнатних рослин — це запорука їх здоров’я і хорошого імунітету. Хвороби квітів пов’язані в основному з неправильним доглядом. Але якщо вчасно виявити та усунути причини недуги, то декоративність рослини не постраждає. Найчастіше про хвороби шеффлери сигналізують наступні сім ознак.

 • Листя бліднуть і покриваються плямами. Надлишок світла викликає появу світлих плям, а його недолік робить листя бляклим. Пересушене повітря провокує появу чорних плям на листках.
 • Підсихають краї листя. Це відбувається, якщо шеффлері дуже жарко і не вистачає вологи. Також причиною можуть бути протяги. Ваше завдання — забезпечити шеффлері комфортний мікроклімат.
 • Коренева гниль. У надмірно залитих квітках коренева система гниє. Ґрунт заболочується, що провокує розвиток мікроорганізмів. Врятує шеффлеру пересадка в свіжий ґрунт з обов’язковим видаленням таких частинок. Коріння промивають «Фітоспорином» або «Триходермин», підсушують, присипають деревним вугіллям або корицею. Пересаджену шеффлеру не поливають протягом декількох днів.
 • Чорнота на стеблі. Рясний полив і, як наслідок цього, гниль і грибок призводять до почорніння верхівки шеффлери. Відразу потрібно зрізати стебло нижче місця загнивання, а потім перевірити коріння на гниль. При необхідності обробити їх протигрибковим препаратом.
 • Шеффлера неприродно витягнулася. Рослина страждає від спеки, тому переставте її в прохолодне світле місце.
 • Опадає листя. Річна причина — у високій температурі повітря і нестачі вологи, зимова — в дуже низькій температурі і зайвому поливі рослини.
 • Листя жовтіють. Причина — нестача живлення. Вирішить проблему підживлення рослини комплексними добривами тричі в місяць в періоди активного росту. Іншим приводом для жовтизни листя є надлишок мінеральних добрив (особливо азоту).

Жовтизна в парі з обпаданням листя може виникати відразу після пересадки шеффлери, поки рослина пристосовується до нових умов.

… і шкідники

Традиційні комахи-шкідники не проти поласувати тропічною рослиною, тим самим позбавляючи шеффлеру життєвих сил. Це павутинний кліщ, щитівка, борошнистий червець і тріпси. Існує кілька методів позбавлення від них. Найпростіший — протирання листя (особливо їх внутрішньої сторони) мильним розчином. Якщо така нескладна процедура не допомагає, тоді потрібно застосовувати інсектициди або фунгіциди. Для кожного виду паразита-шкідника існують свої особливості лікування.

 • Павутинний кліщ. Поява маленьких сірих і жовтих плям на листі шеффлери повинно викликати тривогу. Відразу кліщ невидимий: він ховається під нижньою стороною листа, харчуючись його соком. З часом площа ураження рослини збільшується, стає помітний сріблястий наліт павутини, а при уважному розгляді — жива рухлива маса. Квітка чахне, не росте, листя і стебла тріскаються. Ефективне лікування полягає у використанні хімічних препаратів «Актеллік», «Неорон», «Вермитек», «Фітоверм», розведених у воді по інструкції. Допоможуть і народні засоби — розчин господарського мила, водна настоянка часнику. Також подбайте про високої вологості повітря.
 • Щитівка. Вражає будь-яку частину рослини, виглядає як маленькі жовто-коричневі плями на нижній стороні листа. Спочатку на ураженій квітці утворюється липка роса, потім жовтіє і опадає листя, шеффлера не росте й в’яне. Хвору шеффлеру потрібно ізолювати від інших квітів, витерти листя мильним розчином і обробити інсектицидами.
 • Трипси. Про появу цих малопомітних комах кажуть сіро-бурі плями на всіх поверхнях квітки. Шеффлера потребує термінової ізоляції та обробці міцним розчином господарського мила. При необхідності використовують препарати-інсектициди.
 • Борошнистий червець. Ця дрібна, овальна комаха з білим, наче борошно, нальотом. Шкідника збирають з рослини вручну, а залишки з листя і стебел видаляють водою або змоченим в спирті ватним диском, а при масовому ураженні — розчинами «Конфідор», «Актара». Борошнистий червець не переносить вологу, тому постійно обприскуйте шеффлеру.

При роботі з хімічними препаратами пам’ятайте про їх токсичність, обробляйте шеффлеру швидко і при гарній вентиляції. Стежте, щоб «хімія» не проникала в ґрунт. При сильному зараженні шкідниками обробку повторіть через пару тижнів.

Прикмети і забобони

З усіма кімнатними рослинами здавна пов’язані свої хороші і погані прикмети. Як стверджують знаючі квітникарі, шеффлера також володіє прихованими магічними властивостями. Нижче наведені найбільш поширені судження, вірити яким — особиста справа кожного:

 • листя темніє — в приміщенні надлишок негативної енергетики;
 • листя опадає — до хвороби або фінансового провалу тих, хто живе в будинку;
 • листя згортаються — до конфлікту на роботі чи вдома;
 • рослина зупинилася в рості — настають невдачі;
 • раптове зростання шеффлери — до поповнення в сім’ї.

Правильний догляд за шеффлерою вдома забезпечить гармонійний розвиток рослини, яка згідно теорії фен-шуй вважається дуже позитивною квіткою, що вносить гармонію в домашню атмосферу. Шеффлера згуртовує родину, гасить гнів і злість. Людина, що живе в одному будинку з шеффлерою, стає доброю і уважною. Екзотична рослина поглинає негативну енергію і тривоги. Найкраще місце для шеффлери — спальня. Для продуктивного навчання дитини-школяра доречно розмістити рослину поряд з її письмовим столом. Якщо вірити відгукам, шеффлера благоволить людям, народженим під знаками Овна, Лева і Стрільця.

попередня статтяЯк відтерти ручку з паперу швидко і непомітно
наступна статтяФотовибілювання зубів – ефективна методика для здорової усмішки

Додати коментар