додому Поради

Ознаки ботулізму — терміново бийте на сполох

Ботулізм — це небезпечне захворювання, при якому потрібно негайне лікарське втручання. Помітивши ознаки ботулізму у людини — у себе або у когось іншого — треба невідкладно викликати швидку допомогу.

Ботулізм — це рідкісне і потенційно небезпечне для життя інфекційне захворювання, причиною якого є токсини, що виробляються бактеріями Clostridium botulinum. Ці токсини впливають на нервову систему, і можуть викликати параліч, який поступово поширюється від верхньої частини тіла до ніг.

04-02-15-foto-700x525-1 (2)

Clostridium botulinum виробляють ботулінічний токсин (ботулотоксин або токсин ботулізму) — речовина, яка широко застосовується в медицині і косметології. Проте при попаданні в травний тракт ця речовина вкрай небезпечна. Самі по собі бактерії Clostridium botulinum в звичайних умовах не становлять небезпеки; вони починають виробляти токсин ботулізму, перебуваючи в середовищі з низьким рівнем кисню, наприклад, у закритих банках або пляшках, щільному грунті і, іноді, в людському тілі.

Ознаки харчового і раневого ботулізму

Харчовим ботулізмом називається різновид цього захворювання, що розвивається після вживання продуктів, в яких міститься токсин ботулізму. Токсин може опинитися в продуктах, які не пройшли належну обробку — в домашніх консервах (рідше він зустрічається і консервах, вироблених промисловим способом), меді, погано прогрітому м’ясі, і так далі. На жаль, ознаки ботулізму в консервах і інших продуктах часто відсутні; звичайно, явні ознаки псування — поганий запах, роздута кришка банки із заготовками, і так далі — вказують на те, що продукт їсти не варто, але вони далеко не завжди говорять про те, що в них є ботулотоксин. Нерідко продукти, що містять цю речовину мають нормальний зовнішній вигляд, запах і смак.

Перші ознаки ботулізму цього типу — тошнота, блювання, понос і шлункові спазми — з’являються, в середньому, через 12-36 годин після зараження, але тривалість інкубаційного періоду може становити від шести годин до восьми днів.

Про походження раневого ботулізму говорить його назва — його збудники потрапляють в організм через відкриті рани; найчастіше ним заражаються люди, які внутрішньовенно вводять заборонені наркотичні речовини, наприклад, героїн. Оскільки вони, як правило, приймають наркотики кілька разів на день, важко визначити, через який час після зараження з’являються ознаки отруєння ботулізмом при цьому різновиді захворювання. Крім описаних вище симптомів, характерних для харчового ботулізму, у пацієнтів з раневим ботулізмом можуть з’явитися ознаки запалення навколо рани, через яку в організм потрапила інфекція.

При обох типах ботулізму через кілька годин або днів після появи перших ознак хвороби виникають нові, більш важкі неврологічні симптоми. Вони з’являються і прогресують у міру того, як ботулотоксин поширюється по організму. До таких симптомів належать:

 • Проблеми із зором, наприклад, помутніння або двоїння видимих ??об’єктів;
 • Провисання верхньої повіки;
 • Дисфагія — утруднене ковтання, і сухість в порожнині рота;
 • Дизартрія — проблеми з мовою, наприклад, невиразна вимова слів через порушення роботи мовного апарату;
 • Слабкість лицьових м’язів, що змінюються їх паралічем;
 • Параліч м’язів рук, грудей, спини і ніг;
 • Утруднене дихання. Якщо хворобу не лікувати, можливий розвиток гострої респіраторної недостатності, яка може призвести до смерті.

На відміну від багатьох інших важких інфекційних захворювань, ботулізм не впливає на сприйняття навколишнього світу — тобто, людина залишається в ясній свідомості; це порушення також не викликає значного підвищення температури тіла.

Ознаки ботулізму у новонароджених

Прояви ботулізму у новонароджених дещо відрізняються від проявів цієї інфекції у дорослих пацієнтів. Найпершою ознакою зараження у малюків зазвичай є запор. Він може зберігатися протягом декількох днів, перш ніж у дитини з’являться наступні неврологічні симптоми:

 • Слабкий плач;
 • Млявість, сонливість;
 • Проблеми з годуванням — новонароджений не може смоктати молоко через слабкість або паралічу лицьових м’язів;
 • Провисання верхніх повік;
 • Незвична сильна слинотеча;
 • Знижена фізична активність, викликана тим, що дитина не може вільно рухатися.