додому Краса і здоров'я

Кровотеча в середині циклу — це небезпечно?

Кровотеча в середині циклу може бути ознакою, як норми, так і патології. Наприклад, нормальними вважаються короткочасні незначні кровотечі в середині менструального циклу, які не супроводжуються більше ніякими іншими симптомами. Рясні міжменструальні кровотечі в середині циклу — це, звичайно ж, не норма.

19-12-14-foto-600x334-1

Невелика кровотеча в середині циклу

Незначна короткочасна (зазвичай протягом доби) кровотеча в середині циклу зазвичай пов’язана з овуляцією — розривом фолікула (пухирця), в якому визрівав фолікул. Це вважається нормальним.

При прийомі комбінованих оральних контрацептивів (КОК), коли відбувається переклад природного менструального циклу на штучний також можуть виникати кровотечі в середині циклу. Це відбувається тому, що в перші три місяці можуть виникати гормональні збої, які проявляються у вигляді незначних кровотеч в середині циклу.

При наявності внутрішньоматкових контрацептивів (ВМК) також цілком можлива поява невеликих кровотеч в середині циклу, що пов’язано з легким запальним процесом, які викликають ВМК в стінці матки.

Чому з’являється сильна кровотеча в середині циклу

Така кровотеча ніяк не може бути нормою. Рясна кровотеча в середині циклу може бути проявом дисфункциональної маточної кровотечі — ознака серйозного порушення (ДМК). Найчастіше ДМК розвивається в перехідні вікові періоди — в період статевого дозрівання (ювенільні кровотечі) і під час клімаксу.

Механізм розвитку ДМК пов’язаний з порушенням ритмічності секреції гормонів яєчників, зустрічається при ураженні системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники — матка. Причиною порушення функції цієї системи можуть бути стреси, фізичні навантаження, зміна клімату, перевтома, неправильне харчування, гіповітаміноз, різні гострі і хронічні захворювання, операції, травми.

У результаті впливу одного або декількох перерахованих вище факторів виникають порушення в гіпоталамо-гіпофізарній системі з наступною появою змін в яєчниках і матці. Іноді все відбувається навпаки: зміни в яєчниках і матці (інфекційно-запальні процеси, травми, пухлини, кісти) за принципом зворотного зв’язку викликає зміни в гіпоталамо-гіпофізарній системі.

При ДМК виділяють три типи гормональних зрушень:

  • високий ациклічний характер виділення фоллікулстимулюючого (ФСГ — гормону 1 фази менструального циклу) і лютеінезуючого (ЛГ — гормону 2 фази менструального циклу) гормонів гіпофіза;
  • помірне зниження секреції ФСГ і ЛГ з ациклічним характером виділення;
  • значне зниження секреції ФСГ і ЛГ.

Види дисфункціональних маткових кровотеч

ДМК поділяють на два види — овуляторні і ановуляторні. При овуляторних ДМК зберігається овуляція і можливе зачаття, при ановуляторних яйцеклітина залишається в яєчнику, овуляція не настає, тому зачаття неможливе.

Найпоширенішими є два види ановуляторних ДМК: по типу персистенції і за типом атрезії. При ДМК за типом персистенції 1-2 фолікула досягають зрілості і не розриваються, а продовжують функціонувати, виділяючи велику кількість естрогенів. Це викликає зміни в гормональнозалежних органах — матці і піхві. Після тривалого розростання слизова оболонка матки (ендометрій) або відразу вся відторгається (сильна кровотеча) або відторгається поступово (тривала, то зменшувана, то збільшувана кровотеча).

ДМК за типом атрезії фолікула частіше зустрічається в підлітковому віці. При цьому в стадії дозрівання знаходиться відразу кілька фолікулів, але стадії зрілості вони не досягають і піддаються атрезії (зворотної зміни). Атрезія фолікулів проявляється хвилеподібним викидом невеликої кількості естрогенів з малими коливаннями. Такий тривалий вплив навіть невеликих доз естрогенів призводить до розростання ендометрію. Як тільки кількість естрогену знижується, настає тривале нерівномірне відторгнення ендометрію і таке ж тривала хвилеподібна кровотеча.

Як виявляються дисфункціональні маткові кровотечі

ДМК по ановуляторним типам можуть виявлятися тільки міжменструальні кровотечі (сильна кровотеча в середині циклу) або тільки менструальними кровотечами. Але ці порушення в різних циклах можуть чергуватися. Менструальні кровотечі зазвичай розвиваються після значної затримки.

У підлітковому віці на тлі нестачі естрогенів може спостерігатися відставання у фізичному розвитку і в розвитку вторинних статевих ознак.

Як лікують дисфункціональні маткові кровотечі

Лікування ДМК проводиться тільки після повного обстеження та виявлення всіх захворювань, які могли б вплинути на репродуктивну систему. Якщо такі захворювання виявляють, їх лікують. До складу комплексного лікування ДМК повинні входити гормональна корекція, лікарські препарати, що скорочують гладку мускулатуру матки (м’язи, скорочуючись, здавлюють судини і кровотеча припиняється), загальнозміцнююче лікування, вітамінотерапія, здорове харчування і здоровий спосіб життя.