додому Поради

Косоокість – як знайти причину?

2070

Косоокістю називається група порушень, при яких очі людини не можуть бути одночасно сфокусовані на одній точці. Інші назви косоокості – страбізм і гетеротропія.

Коли людина, у якої розвинулося косоокість, дивиться на який-небудь об’єкт, прямо на нього направляється зорова вісь тільки одного ока. Зорова вісь іншого при цьому може відхилятися вправо, вліво, вгору або вниз, через що райдужки очей розташовуються несиметрично. Косоокість може бути більш-менш вираженою, але воно незмінно робить негативний вплив на життя людини, причому не тільки на його фізичне здоров’я (через косоокість може сильно постраждати зір), але і на психологічне благополуччя – на жаль, багато дітей і підлітків ( а іноді й дорослі) з цим порушенням часто стикаються з глузуванням, і відчувають складності в спілкуванні.

27-12-14-foto-600x450-1

За приблизними оцінками, від косоокості страждає 2-4% населення планети, або від 130 до 260 мільйонів чоловік у всьому світі.

Якщо косоокість не лікувати, очі, який мозок ігнорує, ніколи не будуть бачити добре. Така втрата зору називається амбліопією. Іноді амбліопія розвивається першою, і викликає косоокість.

Постійна або непостійна косоокість?

Це одне з найбільш важливих питань, відповідь на яке повинен знайти лікар в процесі діагностики косоокості. Постійною косоокістю називають види цього порушення, при яких одне око (або обидва ока, як при альтернуючій косоокості) косить завжди. Непостійна косоокість проявляється лише в деяких випадках, наприклад, при сильному стресі або втоми, або під час хвороби.

У дітей у віці до шести місяців непостійна косоокість зустрічається досить часто. Якщо воно зберігається і після першого півроку життя, потрібно звернутися до лікаря.

Постійну косоокість потрібно починати лікувати якомога швидше, і лікування може бути агресивним – аж до хірургічного втручання. Це дозволить зберегти хороший зір в обох очах. При непостійній косоокості мозок зазвичай отримує достатню стимуляцію від обох очей, щоб у людини міг розвиватися і зберігатися нормальний бінокулярний зір. Хірургічна операція при такій косоокості потрібна дуже рідко.

Причини

У більшості випадків причина косоокості невідомі. Більш ніж у половини пацієнтів з косоокістю ця проблема присутня з народження (вроджене косоокість).

Як правило, проблема полягає в контролі над м’язами, а не в м’язовій силі.

Значно рідше косоокість буває викликано проблемою з одним з нервів або одним з м’язів, або ж хворобою Грейвса.

Інші розлади, пов’язані з розвитком косоокості:

  • Різні розлади, пов’язані з головним мозком і нервовою системою, такі як черепно-мозкові травми, інсульт, ДЦП або синдром Гієна-Барре;
  • Діабет (викликає порушення, відоме як придбана паралітична косоокість);
  • Пошкодження сітківки у дітей, що народилися до терміну;
  • Гемангіома в дитинстві;
  • Травми очей;
  • Пухлини мозку або очей;
  • Втрата зору від будь-якої хвороби очей або травми.

Косоокість в сімейній анамнезі також є одним з факторів ризику. Далекозорість, особливо у дітей, іноді сприяє розвитку косоокості.

Симптоми косоокості

Найбільш очевидний симптом косоокості – очі, спрямовані в різні боки, тобто, не скоординовані рухи очей. Найчастіше косіння очей буває спрямоване до внутрішнього або зовнішнього куточка ока, і лише в окремих випадках воно відхиляється вгору або вниз. Інші можливі ознаки косоокості – помутніння зору або двоїння видимих ??предметів, а також зниження гостроти зору. Діти молодшого віку часто не усвідомлюють, що у них проблеми із зором (особливо якщо у них вроджене косоокість). Сторонній спостерігач може помітити у косоокої дитини типові ознаки порушень рефракції – наприклад, вона може жмуритися, роздивляючись вибрані предмети, або розглядати картинки, тримаючи їх від себе на великій відстані (якщо у дитини вже розвинулася далекозорість). Крім цього, дитина може часто нахиляти голову набік, намагаючись отримати більш чітке зображення.

Не слід чекати, поки у дитини з’являться проблеми із зором, викликані косоокістю. Зверніться до лікаря відразу, як тільки ви помітите у малюка ознаки цього порушення. Якщо косоокість не лікувати, може розвинутися таке порушення, як амбліопія, або «ледачість очей». Це пов’язано з тим, що головний мозок починає ігнорувати інформацію, що отримується від ока з більш слабким зором, і поступово це око починає бачити все гірше. Амбліопію можна успішно лікувати у дітей віком до 6-7 років, але по можливості потрібно починати лікування якомога раніше, а краще – взагалі не допускати розвитку цього порушення.

Діагностика косоокості

Для діагностики косоокості можуть використовуватися такі процедури:

Тест Хіршбергом. Лікар тримає офтальмологічний ліхтарик на відстані витягнутої руки від очей пацієнта. Якщо пацієнт здатний розуміти інструкції, його просять дивитися на світ, але навіть найменші діти, як правило, все одно дивляться на нього, хай і недовго. У ході цього тесту лікар зазначає, де саме відбивається світло ліхтарика. Якщо у пацієнта немає косоокості, воно відіб’ється точно в центрі очей, в іншому випадку в одному оці відображення буде зміщено в ту чи іншу сторону;

Кавер-тест. Перед очима пацієнта тримають предмет, на який він повинен направити свій погляд. Очі – спочатку одне, потім друге – повністю закривають на кілька секунд, спостерігаючи за тим, як рухається залишене відкрите око, що фокусується на об’єкті.

Крім цього, пацієнти з косоокістю обов’язково проходять перевірку гостроти зору.

Лікування

В першу чергу пацієнтам з косоокістю, які недостатньо добре бачать, виписують окуляри.

Потім, як правило, зосереджуються на лікуванні амбліопії. За допомогою спеціальних окулярів більш слабкі очі змушують працювати активніше. Якщо ж це не допоможе, буде призначена хірургічна операція на очних м’язах. Операція лише послаблює одні очні м’язи і підсилює інші, вона не лікує амбліопії і не покращує зір. Після операції пацієнтові може бути необхідно носити окуляри.

Як правило, чим молодша дитина, якій зробили операцію, тим краще буде її результат.

Дорослим з м’якими формами косоокості, яка присутня лише час від часу, може бути досить носити спеціальні окуляри і регулярно виконувати вправи для очей. При більш серйозних формах косоокості необхідна операція. Якщо косоокість розвинулося в результаті втрати або погіршення зору, в першу чергу необхідно коригувати зір, і лише потім виправляти косоокість.

Прогноз

За допомогою операції або інших методів лікування косоокість, як правило, вдається виправити, але проблеми із зором залишаються. У дітей через це можуть виникати проблеми із заняттями в школі, у дорослих – з водінням автомобіля і виконанням інших завдань. При ранній діагностиці зір зазвичай теж вдається поліпшити. Приблизно у третини дітей з косоокістю розвивається амбліопія. Через велику ймовірність розвитку цього порушення після закінчення лікування дитині необхідно регулярно проходити медичне обстеження.