додому Вагітність і діти

Коли нованородженні починають слухати?

2043

Цілком очевидно, що новонароджені сприймають навколишній світ зовсім не так, як дорослі і навіть діти молодшого віку. Вони не так добре бачать, чують, вони погано розрізняють деякі кольори, не можуть схопити будь-який вподобаний предмет, щоб краще вивчити його. Багатьох батьків цікавить, коли починають чути новонароджені і бачити, і як зрозуміти, чи нормально функціонують його органи чуття.

слух у нованаролдених

Дитина може чути ще перебуваючи в утробі матері!

Уже в третьому триместрі вагітності дитина починає розрізняти деякі звуки. Відразу після появи на світ вона зможе розпізнавати ті звуки, які чула раніше; вони можуть чинити на неї заспокійливу дію.

Насправді розмовляти з дитиною під час вагітності, безумовно, має сенс. Дослідження показали, що в останні десять тижнів вагітності дитина не тільки чує свою матір, але і може вчитися, приміром, вони запам’ятовують звуки рідної мови.

Встановлено, що всього через кілька годин після появи на світ діти по-різному реагують на звук мови, якою говорить мати, і на звуки інших мов.

Дослідники зробили висновок, що мозок людини здатний засвоювати інформацію ще до того, як людина стає здатною жити поза материнською утробою. Як вони прийшли до таких висновків? Для проведення дослідження була використана спеціально сконструйована пустушка з датчиком, яка була з’єднана з комп’ютером. У дослідженні брали участь 80 новонароджених, середній вік яких становив тридцять годин. Їм давали пустушку, після чого вони слухали голосні звуки рідної та іноземної мови. Голосні звуки є найгучнішими одиницями мови, і сприймаються найлегше. Кількість смоктальних рухів, які реєстрував датчик в пустушки, було індикаторів того, якою мірою звуки, почуті новонародженими, залучали їх увагу. В обох країнах, в яких проводилося дослідження (у Швеції і в США) новонароджені робили більше смоктальних рухів, коли чули звуки іноземної мови.

Крім цього, вчені встановили, що дитина в утробі може чути тільки голос матері, так як вона посилюється її тілом. Татам, які хочуть поговорити зі своїми дітьми, доведеться почекати, поки вони з’являться на світ. Прикладати до живота навушники і включати музику спеціально для дитини також не варто – він і без того чує досить звуків. Наприклад, малюк може постійно чути серцебиття матері – це найгучніший і виразний звук з тих, які він сприймає в період внутрішньоутробного розвитку.

Фахівці також підкреслюють, що читати дитині вголос наукову або класичну літературу, сподіваючись тим самим прискорити його інтелектуальний розвиток, абсолютно марно. Дитина чує вас, але не розуміє, що ви говорите.

Що відбувається зі слухом після народження?

Отже, ми розібралися в тому, коли новонароджений починає чути – це відбувається задовго до того, як він з’являється на світ.

Незважаючи на те, що його слух почав розвиватися вже багато тижнів тому, він все ще чує гірше за дорослих. Його слуховий апарат ще не цілком розвинений – саме тому маленькі діти найкраще реагують на високі звуки. Дорослі інтуїтивно відчувають це і майже автоматично починають говорити з дитиною зовсім не таким голосом, яким вони розмовляють зазвичай.

Врахуйте, що слух дитини більш чутливий до гучних звуків, ніж ваш власний. Звуки, при яких ви можете говорити, не підвищуючи голосу, для дитини безпечні. Більш гучні звуки можуть пошкодити його слух, особливо якщо він буде чути їх протягом тривалого часу.

Дізнайтесь більше:

Як зрозуміти чи нормальний у дитини слух?

По-перше, слід врахувати, що реакція малюка на слух залежить від її темпераменту – це риса характеру, закладена з самого народження. Деякі діти як в ранньому, так і в старшому віці, слабо реагують на звуки, які їм з якої-небудь причини нецікаві, а інші виявляють ті чи інші реакції практично на все, що вони чують.

По-друге, ви можете перевірити слух дитини в домашніх умовах, але якщо у вас є найменші побоювання, що така перевірка дала неточні результати, звертайтеся до фахівця. Перевіряти слух найкраще, коли дитина сита і нещодавно прокинулася; якщо вона сонна і втомилася, її реакції на зовнішні стимули можуть бути слабшим, ніж зазвичай.

Способи перевірки слуху у новонароджених дітей і немовлят:

  • Якщо дитина молодше трьох місяців, хлопніть в долоні у нього над головою. Якщо вона здивуватися  або злякається, зі слухом у неї все гаразд. Якщо такої реакції не буде, повторіть перевірку через кілька хвилин. У випадку, якщо після трьох-чотирьох спроб ви не отримаєте нормальної реакції, необхідно звернутися до лікаря;
  • Якщо дитині від чотирьох до шести місяців, просто покличте її по імені. Якщо вона спробує повернути голову або почне очима шукати джерело звуку, швидше за все, у неї немає проблем зі слухом. Оскільки слух і розвиток мовлення тісно пов’язані, ознакою нормального слуху можна вважати те, що дитина до чотирьох місяців починає вимовляти різні звуки. Якщо вона цього не робить, можна припустити наявність проблем зі слухом;
  • Між шостим і десятим місяцями дитина повинна реагувати поворотом голови або рухом мімічних м’язів на знайомі гучні звуки, такі як її ім’я, дзвінок телефону, звук працюючого пилососа, і так далі. Вона також може реагувати на інші звуки, якщо її уваги не зосереджена на чомусь ще;
  • Між десятим і п’ятнадцятим місяцями життя дитина повинна вказувати на предмети, коли ви вимовляєте їх назву.

Як можна стимулювати розвиток слуху і, заодно, мовлення дитини?

Говоріть з дитиною і читайте їй. Так вона навчитися розрізняти інтонації голосу, і сама буде намагатися імітувати все більше різних звуків. Розмовляти з нею потрібно з найперших днів у житті – хоча поки вона не розуміє слів, її мозок активно вбирає будь-яку інформацію. Коли ви говорите з малюком, вимикайте телевізор, радіо та інші прилади, щоб він не слухав вас, не відволікаючись.

Якщо ви помітили, що дитина прислухається до якихось звуків, наприклад, до бурчання кішки, звуку проїжджаючого поїзда, співу птахів, розповідайте їй, звідки йдуть ці звуки.

Включайте дитині музику з самих перших днів її життя, а якщо ви граєте на яких-небудь інструментах, обов’язково грайте для неї (звичайно, якщо ваш інструмент – НЕ барабанна установка або бас-гітара – в такому випадку перший концерт для малюка краще давати, коли він трохи підросте). Діти зазвичай дуже добре реагують на музику, і швидко починають розпізнавати мелодії, які вони чули раніше.

попередня статтяЩо корисно їсти вагітним: важливий список продуктів
наступна статтяНовонароджений тужиться і крекче – забавні звуки

Додати коментар