додому Дієти і харчування

Дієта при лейкемії — повноцінне здорове харчування і їжа, багата антиоксидантами

Дієта при лейкемії не є специфічною. Тим не менш, правильне повноцінне харчування покращує стан хворих і сприяє зниженню прогресування захворювання. До складу добового раціону хворих на лейкемію обов’язково повинні входити білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мінеральні речовини.

21-01-15-foto-700x466-1 (2)

Харчування при лейкемії — у чому особливості

Лейкемія (лейкоз) або рак крові — це захворювання, при якому в крові з’являється велика кількість незрілих клітин, в основному лейкоцитів. Це призводить до різкого зниження імунітету і частих інфекцій, підвищеної кровоточивості і кровотеч, а також до розвитку анемії. Лейкемії можуть протікати гостро і хронічно. Сьогодні розроблені методики лікування всіх видів лейкемій. При своєчасному зверненні це захворювання успішно лікується. У складі комплексного лікування лейкемій не останнє місце займає правильне харчування.

Для того щоб організм хворого на лейкемію міг боротися з хворобою, йому потрібне повноцінне харчування. Якоїсь спеціальної дієти при лейкемії немає, але встановлено, що при дотриманні певних правил у харчуванні стан хворих поліпшується.

Адже для того, щоб кістковий мозок продукував повноцінні клітини крові, йому потрібен білок (з амінокислот білка їжі будуються білки організму людини), вуглеводи (це енергія, необхідна для будівництва клітин), жири, вітаміни, макро- і мікроелементи (без них неможливі деякі біохімічні процеси).

Харчування при гострій лейкемії тим більше має бути повноцінним, адже патологічний процес в організмі протікає дуже швидко, а проведене лікування може значно послаблювати організм.

Роль антиоксидантів у харчуванні хворих на лейкемію

Дуже важливо, щоб до складу добового раціону хворих входила велика кількість антиоксидантів. Це речовини, які пригнічують токсичну дію вільних радикалів, що утворюються в результаті окисно-відновних реакцій. Найголовнішими антиоксидантами є:

  • вітамін С (аскорбінова кислота) — це речовина у великій кількості міститься в наступних овочах і фруктах: томатах, білокачанній капусті, болгарському перці, шпинаті, смородині, полуниці, цитрусових, плодах шипшини;
  • вітамін Е (токоферол) — в рослинних оліях (особливо, в кукурудзянній та соєвій), насінні соняшнику, волоських горіхах, лісових горіхах, мигдалі, арахісі;
  • вітамін А (ретинол) — міститься тільки в продуктах тваринного походження; хворим на лейкемію більше корисні рослинні продукти, які містять бета-каротин — речовина, що перетворюється в організмі людини на вітамін А; бета-каротин містять: морква (щоденний прийом салату з моркви, заправленого олією або лимонним соком дуже корисний при лейкемії), плоди шипшини, курага, болгарський перець, абрикоси, гарбуз, селера, свіжі помідори, укроп, персики.

Для чого хворому на лейкемію продукти, багаті цинком?

Цинк — це мікроелемент, який бере активну участь у біохімічних реакціях. Він входить до складу декількох десятків ферментів і бере участь в регуляції активності ще більшої кількості ферментних систем. Входячи до складу життєво важливих ферментів і гормонів, він забезпечує основні життєві процеси в клітинах органів кровотворення. Цинк також бере участь у регуляції процесів поділу клітин, їх енергетичного обміну і Т-клітинного імунітету.

Джерелом цинку при лейкемії можуть бути морепродукти (морська капуста, мідіі, креветки, устриці), морська риба (оселедець, макрель), нежирні сорти яловичини, яловича печінка. З продуктів рослинного походження велику кількість цинку містять насіння гарбуза і соняшника, бобові, вівсяна і гречана крупа, гриби. Але всмоктування в організмі цинку з продуктів рослинного походження обмежена, так як до їх складу входить фітинова кислота, що зв’язує цинк.

Селен — захисник клітин

Селен міститься практично у всіх тканинах організму, крім жирової тканини. Він володіє прекрасними антиоксидантними властивостями і захищає клітини від ушкодження вільними радикалами, особливо активний як антиоксидант в поєднанні з вітаміном Е, до якого проявляє спорідненість. Крім того, він захищає клітини від ушкодження іншими токсичними речовинами, а також радіацією. Встановлено, що селен життєво необхідний хворим на лейкемію, він знижує смертність навіть при запущених формах цього захворювання.

Селен міститься в морепродуктах, вівсяній і гречаній каші, оливковій олії, маслинах, кокосах, бобових.

Чого не варто вживати при лейкемії

Насамперед, не варто тваринних жирів — жирного м’яса, жирних молочних продуктів — вони здатні значно порушувати обмінні процеси. Корисні риб’ячий жир і рослинні жири (кукурудзяна, арахісова, оливкова, соняшникова олії). Не варто також вживати багато смаженої їжі, солодощів та здоби.

Дієта при лейкемії допомагає впоратися із захворюванням.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут