додому Краса і здоров'я

Чому діабет небезпечний для здоров’я і як його розпізнати

Виявляється, більше половини хворих не знають про свій діагноз. Експерт розповів про фактори ризику цукрового діабету і про те, як з ним жити.

Фото canva.com/p/towfiqu/

Тривожний дзвінок

До класичних симптомів цукрового діабету 1-го типу відносять спрагу, слабкість, свербіж шкіри, прискорене сечовипускання. Але, на жаль, ці ознаки з’являються в момент, коли рівень глюкози в крові вже дуже високий. Цукровий діабет 2-го типу набирає обертів плавно, і протягом довгого часу (іноді до 10 років) у пацієнта немає скарг на самопочуття, і він не підозрює про захворювання. Це підтверджують дані Всеросійського епідеміологічного дослідження NATION, проведеного з ініціативи ФГБУ» національний медичний дослідницький центр ендокринології » МОЗ РФ. Воно показало, що 54% людей з цукровим діабетом 2-го типу не знають про свою хворобу.

Тихий ворог

Цукровий діабет 1 — го типу-захворювання, при якому в роботі імунітету відбувається збій, і він атакує клітини власного організму. Виникає, як правило, у дітей, підлітків і молодих людей. Протягом короткого часу в організмі зникають бета-клітини, що виробляють інсулін.

Більш поширений цукровий діабет 2-го типу. В організмі відбуваються поломки іншого типу. Вони пов’язані з ожирінням, яке призводить до ослаблення дії інсуліну. В результаті підвищується рівень глюкози в крові.

Є ще гестаційний діабет. Він розвивається тільки у майбутніх мам під час виношування малюка, після його народження проблема зникає. Для виявлення хвороби на 24-му тижні вагітності проводиться спеціальна проба. Існують і інші типи діабету, але вони зустрічаються рідко.

Фактор ризику

Цукровий діабет 1-го типу неможливо запобігти, адже це аутоімунна проблема. Передумови цукрового діабету 2-го типу можна розділити на дві великі групи: зовнішні і внутрішні.

До перших можна віднести генетичну схильність (наявність діагнозу «цукровий діабет 2-го типу» у прямих родичів), порушення обміну речовин, викликані абдомінальним ожирінням. При ньому жирова тканина відкладається в області живота (талії). Фактор ризику-діабет під час вагітності або ознаки, побічно вказують, що під час вагітності він був (наприклад, вага дитини від 4 кг при народженні).

До зовнішніх факторів відносяться неправильне харчування з переважанням в раціоні великої кількості рафінованих продуктів, тваринних жирів і ненатуральної їжі, малорухливий спосіб життя. Цікаво, що психоемоційний стан також може вплинути на виникнення хвороби.

За останніми дослідженнями американських фахівців, хронічний стрес може збільшити ризик виникнення цукрового діабету 2-го типу на 25%

Дієта проти діабету

Якщо хвороба почалася, необхідно виконувати всі рекомендації ендокринолога. Важливо дотримуватися режиму харчування. Треба виключити потенційно шкідливі продукти: тваринний жир, рафіновані вуглеводи. Чим натуральніше меню, тим краще. Є таке часте оману, що хворим не можна вживати солодке. Насправді їм в першу чергу насторожено потрібно ставитися до рафінованих продуктів. Наприклад, в запеченому яблуці не міститься рафінованого цукру. А в несолодкій локшині швидкого приготування кількість рафінованих вуглеводів зашкалює.

При схильності до повноти або якщо вже є надмірна вага, необхідно стежити за калорійністю продуктів. Якщо пацієнту, ледь він захворів, вдалося знизити масу тіла за допомогою спеціальних методик і хірургічних методів, діабет може відступити.

Харчуватися краще дрібно і малими порціями. Не слід використовувати інтервальне голодування-методику, при якій в певні періоди не можна їсти. Їх тривалість — від 12 до 36 годин.

Швидка допомога

При неправильному лікуванні або недотриманні рекомендацій лікаря у пацієнта можливий напад. Він може протікати по-різному. Один з найбільш часто зустрічаються варіантів-гіпоглікемія, стан, що характеризується низьким рівнем цукру в крові. Основні симптоми-підвищене потовиділення, сплутаність свідомості, запаморочення, тремор, різке відчуття голоду. Необхідно різко підняти цукор. Якщо цього не зробити, то хворий може втратити свідомість і впасти в кому. Допомагає прийом таблеток глюкози або шматочка рафінованого цукру. Якщо людина вже без свідомості, не намагайтеся давати йому їжу, вона здатна стати причиною задухи. Викликайте лікаря, він зробить укол, який приведе хворого до тями.

Друга можлива ситуація-це діабетична кома (кетоацидоз). Загрозливий для життя стан, при якому в крові з’являється ацетон. Його запах стає відчутним. У цьому випадку важливо відразу викликати швидку. Рівень ацетону виміряють за допомогою спеціальних тест-смужок. Якщо показники становлять небезпеку, будуть потрібні госпіталізація і лікування за допомогою інсуліну.

Ірина Ломанова

Джерело

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут