додому Вагітність і діти

Чим обумовлено жіноче безпліддя: причини патології

1705

Багато сучасних жінок стикається з серйозною проблемою – неможливістю зачати малюка. Вони визначають час овуляції, планують з партнером інтимну близькість на дні, які є сприятливими для зачаття, але довгоочікувана вагітність чомусь ніяк не настає.

Якщо лікар поставив діагноз «безпліддя», то не варто впадати у відчай. У більшості випадків з цією проблемою можна впоратися. Які причини безпліддя у жінок існують? Яке лікування може запропонувати лікар? Давайте поговоримо про це.

foto_poradnica_23.09.2014_resized

Гормональні порушення

У жіночому організмі від моменту статевого дозрівання і до клімаксу щомісяця відбуваються гормональні зміни, що роблять вплив на репродуктивну систему. Рівень гормонів підтримується в певних межах. Дисбаланс гормонів позначається на стані жіночого організму, провокує виникнення різних проблем.

Гормональні порушення входять до числа найпоширеніших причин безпліддя у жінок. Збій в організмі може виникнути через хронічні захворювання, стреси, вживання гормональних препаратів, прийому протизаплідних засобів, обраних за своїм розсудом без врахування рекомендацій лікаря.

Який зв’язок між гормонами і безпліддям? Давайте розглянемо приклад. В першу фазу менструального циклу рівень фолікулостимулюючого гормону може бути занадто низьким. Через це буде гальмуватися зростання і дозрівання фолікулів. Якщо в наступній фазі циклу лютеінезіючий гормон виробиться в недостатній кількості, то не відбудеться овуляція – яйцеклітина не вийде з фолікула. Ще один важливий гормон – прогестерон. Якщо його рівень буде занадто низьким, то ембріон не зможе прикріпитися до стінки матки.

Деякі жінки вважають причиною безпліддя мізерні місячні. Це не зовсім вірно. Мізерні місячні можна назвати симптомом, так як вони спостерігаються при гормональному збої. Таким чином, причина безпліддя криється не в характері виділень, а в дисбалансі гормонів.

Патології та запалення статевих органів

Безпліддя може бути первинним, коли у жінки раніше ніколи не наставало зачаття, і вторинним, якщо в минулому були вагітності. Причини цих видів безпліддя можуть бути однаковими і полягати в патологіях і запаленнях статевих органів. Є і такі причини, які притаманні тільки первинному та тільки вторинному безпліддю.

Причини первинного безпліддя у жінки можуть полягати в наступних проблемах:

  • інфантилізмі (недорозвиток статевих органів);
  • неправильний розвиток маткових труб (наявності додаткових сліпих ходів, розщепленні просвіти труб);
  • неправильному положенні матки, що створює несприятливі умови для зачаття дитини.

До причин вторинного безпліддя у жінок відноситься аборт. Є ймовірність, що при проведенні цієї медичної процедури буде травмований внутрішній шар матки. Надалі запліднена яйцеклітина не зможе прикріпитися до порожнини внутрішнього органа.

Причинами первинного, і вторинного безпліддя можуть бути запальні процеси, що протікають у внутрішніх органах, що відносяться до статевої системи. Наприклад, патогенні мікроорганізми, що проникнули в маткові труби і яєчники, можуть спровокувати виникнення сальпінгоофорита. Це захворювання стає причиною безпліддя, так як в маткових трубах порушується цілісність епітеліального покриву, утворюються спайки.

Ще одна поширена причина безпліддя – ендометріоз. При цьому недугу клітини внутрішнього шару стінки матки розростаються за його межами. Дуже часто при ендометріозі яйцеклітина в яєчнику дозріває. Також спостерігається зміна слизової оболонки матки, виникає запалення на тканинах, оточуючих вогнища ендометріозу. Ці зміни в жіночому організмі перешкоджають настанню вагітності і приводять до безпліддя.

foto_poradnica_23.09.2014-01

Шейковий фактор безпліддя

Абсолютно здорова жінка так само може зазнавати труднощів із зачаттям дитини. Існує шейковий фактор безпліддя. Його сутність полягає в тому, що абсолютно нормальні сперматозоїди гинуть в шийці матки.

Усередині каналу шийки матки знаходиться цервікальний слиз. У ньому затримуються патологічні сперматозоїди, а нормальні просуваються далі. Також цервікальний слиз не пропускає мікробів, чужорідні білки. Однак іноді і сперматозоїди сприймаються як чужорідні клітини. У зв’язку з цим жінка не може завагітніти. Таким чином, шейковий фактор входить до числа основних причин безпліддя у жінок.

Психологічна перепона

Досить часто безпліддя у жінок виникає через психологічні причин. Вагітність може не наступати в наступних випадках:

  • потенційна мати боїться вагітності і майбутніх пологів, тих відчуттів, які у неї можуть виникнути в цьому періоді (наприклад, болю при сутичках);
  • друзі, родичі залякують або вселяють жінці, що вагітніти не варто;
  • представниця прекрасної статі, будучи дитиною, росла в поганих умовах, а подорослішавши, вселила собі, що не матиме дітей, бо не хоче, щоб вони так само страждали.

Психологічні причини безпліддя у жінок включають в себе стреси, конфлікти. Якщо у потенційної матері є якісь проблеми на роботі, в родині, то вони будуть перешкоджати зачаттю і не підуть з голови до тих пір, поки не будуть вирішені.

Лікування жіночого безпліддя

Після з’ясування конкретної причини безпліддя лікарем призначається лікування. Якщо безплідність було викликано гормональним збоєм, то в першу чергу повинна бути усунена причина, яка спровокувала дисбаланс. Після цього здійснюється нормалізація рівня гормонів медикаментозним шляхом.

Для усунення запальних процесів, що локалізуються в статевих органах, призначаються лікарські засоби. Також проводяться різні медичні процедури, при необхідності здійснюється хірургічне втручання.

Якщо був виявлений шейковий фактор безпліддя, то не варто переживати з цього приводу. Вагітність може наступити завдяки методам штучного запліднення – ЕКЗ і інсемінації. Малюки, зачаті цими способом, абсолютно нічим не відрізняються від тих дітей, які були зачаті природним шляхом.

Психологічні причини безпліддя теж переборні. Позбутися від них можна самостійно, впоравшись зі своїми страхами. Також можна звернутися до фахівця, який допоможе подолати психологічний бар’єр.

На закінчення варто зазначити, що сучасна медицина має багатий досвід і новітні методи лікування жіночого безпліддя. Вирішення цієї проблеми в даний час є не такою вже й складною задачею. Завдяки лікуванню від причин безпліддя можна з легкістю позбутися. Потрібно лише звернутися до кваліфікованого лікаря і повністю довіритися йому.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут