додому Вагітність і діти

Чи можна при вагітності парацетамол, чи не зашкодить він?

Чи можна при вагітності парацетамол, вирішує лікуючий лікар. Вважається, що цей препарат є найбільш безпечним для вагітних. Проте, його призначають жінкам з великою обережністю і строго за показаннями. У перші 12 тижнів вагітності краще не застосовувати ніяких ліків, в тому числі парацетамол.

Коли вагітним призначають парацетамол

Всі знають, що під час вагітності краще обходитися без ліків. Але бувають такі випадки, коли, наприклад, у жінки висока температура, яка сама по собі може завдати шкоди і їй самій, і плоду. Таке часто зустрічається при простудних захворюваннях і гострих респіраторних вірусних інфекціях. Не дуже високу температуру (до 38,5 ° С) краще знімати домашніми засобами: чаєм з медом і малиновим варенням, настоєм липового цвіту і так далі. Але якщо температура піднімається ще вище, то з дозволу лікаря варто прийняти жаропонижаючий засіб.

Чи можна при вагітності парацетамол? Цей препарат вважається найбезпечнішим жаропонижаючим засобом для вагітних. Жаропонижаючі засоби з групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП — ібупрофен, диклофенак та інші) при вагітності протипоказані, так як дають багато ускладнень, в тому числі і з боку плоду.

І все ж парацетамол не є абсолютно нешкідливим препаратом, незважаючи на те, що ще не було випадків, коли після його прийому у вагітних жінок з’явилися б якісь ускладнення, в тому числі і з боку плоду. Щоб уникнути небажаної дії парацетамолу на вагітну жінку і плід, рішення про прийом цього препарату повинен приймати тільки лікар.

Парацетамол є також знеболювальним засобом. Парацетамол при вагітності може застосовуватися як знеболюючий засіб при головному, зубно, м’язово-суглобових болях, при болях у попереку (вони посилюються в другій половині вагітності) і так далі.

Дія парацетамолу на вагітних

Парацетамол має жаропонижуючі і знеболюючі властивості. Крім того, він надає т легку протизапальну дію. Всі ці властивості пов’язані з центральним (на рівні гіпоталамуса — одного з відділів головного мозку) пригніченням синтезу простагландинів — біологічно активних речовин, які беруть участь в процесі формування болю, терморегуляції і запалення.

Парацетамол легко всмоктується в тонкому кишечнику і надходить у кров, після чого розподіляється в тканинах і в рідких середовищах організму (крім жирової тканини і спинномозкової рідини). Він легко долає плацентарний бар’єр і надходить до плоду. Руйнується препарат в печінці і виводиться з організму з сечею у вигляді продуктів обміну (метаболітів). Токсичні метаболіти можуть викликати пошкодження тканин печінки, нирок і підшлункової залози

Парацетамол виробляється в різних лікарських формах (в таблетках, розчинних таблетках, в порошку для приготування розчину, в суспензії для прийому всередину, в сиропі і в ректальних свічках) і під різними торговими назвами: парацетамол, панадол, Калпол, еффералган і так далі. За свідченнями вагітній жінці можна прийняти цей препарат в дозі, що не перевищує 200 мг. Краще користуватися розчинними формами парацетамолу, вони швидше починають діяти.

Які побічні ефекти можуть бути у вагітних жінок при прийомі парацетамолу

Парацетамол при вагітності зазвичай добре переноситься в рекомендованих лікарем дозах. Але це не зовсім безпечний препарат: при його передозуванні можуть з’являтися нудота, блювота, болі в шлунку. У такому випадку рекомендується промити шлунок, прийняти активоване вугілля звернутися до лікаря.

Так як парацетамол робить деякий токсичний вплив на печінку, а у вагітної жінки цей орган несе подвійне навантаження, нудота і блювота можуть бути пов’язані з порушеннями з боку печінки. Токсична дія можлива також на нирки і підшлункову залозу.

У деяких випадках з’являються побічні ефекти з боку крові. Це зменшення в крові кількості лейкоцитів (ускладнення — зниження імунітету), тромбоцитів (ризик розвитку кровотеч) і утворення метгемоглобіну.

Останній побічний ефект (утворення метгемоглобіну) найбільш небезпечний для вагітних. У нормі в крові знаходиться гемоглобін, який переносить кисень до тканин. Метгемоглобін цієї функції не виконує, і тканини починають страждати від кисневого голодування.

Можливі також і алергічні реакції у вигляді різного виду зудить, набряку Квінке і так далі.

Парацетамол не завжди поєднується з іншими лікарськими препаратами, тому, якщо вагітна жінка за призначенням лікаря приймає вже якийсь лікарський препарат, перед прийомом парацетамолу краще дізнатися у лікаря, наскільки сумісний їх прийом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут