додому Краса і здоров'я

Чи можна лікувати фурункул в домашніх умовах?

Фурункули є однією з поширених проблем зі шкірою. За статистикою їх діагностують приблизно серед 40% дерматологічних захворювань. Ускладнюється виникнення фурункулів тим, що їх потрібно лікувати певним чином. В іншому випадку може виникнути ряд найсерйозніших проблем — від сепсису до летального результату.

Для початку варто розібратися у механізмах виникнення фурункулів. Ці гнійники з глибоким стрижнем з’являються тільки на ділянках шкіри, на яких є волосяні цибулини. Не можуть виникнути фурункули на підошвах ніг і долонях. Найчастіше вони з’являються в носогубному трикутнику, на спині і ногах.

На поверхні нашої шкіри постійно присутні бактерії стафілококи. Більшість з них для людини не небезпечні. Але є ті, які потрапляючи під шкіру, викликають запальний процес. Вони і провокують виникнення фурункулів в нішах волосяних цибулин.

scalpel in surgeon's hand

Фурункул: причини виникнення і симптоми

До основних причин виникнення фурункулів відносяться:

 • Недотримання правил гігієни
 • Занесення інфекції
 • Ушкодження шкіри
 • Періодичне натирання шкіри

Особливо докладно варто зупинитися на тому, що фурункули можуть сигналізувати про проблеми з імунітетом. Найчастіше вони виникають через те, що у організму порушуються захисні механізми. У підсумку він стає більш сприйнятливим до інфекцій.

Фурункули проходять кілька стадій у своєму рості. Перший називається інфільтративний. У цей період з’являється чиряк або по-науковому інфільтрат. Він являє собою ущільнення шкіри, яке з плином часу стає все більшим. Зразкові розміри ділянки — близько 1-3 см. Шкіра набуває червонуватого відтінку і стає набряклою. На цій фазі вже можна відчути болючі відчуття. Інфільтрат виникає навколо волосяного фолікула, так як стафілокок в першу чергу проникає в нього. За рахунок цього відбувається ураження тканин.

Другу фазу називають некротичною. Вона починається через кілька днів. У вогнищі запалення починає утворюватися стрижень гнійника. Зазвичай це відбувається через 4 дні після появи ущільнень. На ділянці шкіри можна побачити, що головка фурункула виступає над іншою поверхнею. Зазвичай на цій фазі відбувається так званий прорив. Шкіра над головкою запалення стоншується. Потім вона проривається, і гній витікає з «кишені» запалення.

Останній етап — фаза загоєння. Після витікання гною утворюється невелика лунка. Якщо фурункул був великого розміру, то в процесі заживання він може залишити після себе рубець.

29-12-14-foto-600x413-3

Всі стадії виникнення фурункула супроводжуються певними симптомами. Серед них:

 • Свербіж
 • Відчуття хворобливості при певних рухах тіла або роботі м’язів
 • Головні болі
 • Підвищення температури
 • Погіршення самопочуття і пригнічений стан

Як правильно лікувати фурункул?

Фурункули не варто лікувати самостійно. Причина проста — може виникнути зараження крові. Як приклад лікарі наводять долю великого композитора Скрябіна, який загинув після видавлювання фурункула. Справа в тому, що запалення, що виникають на обличчі, здатні викликати найчастіше сепсис. У носогубного трикутника розташовується венозний кровотік. Він «переправляє» кров до мозку. У підсумку при самостійному розтині фурункула може виникнути зараження.

Подібне трапляється навіть при дотриманні стерильності, тому існую бактерії, які не гинуть від спирту. У підсумку інфекція потрапляє в мозок. Це загрожує не тільки менінгітами, але і летальним результатом. Ідеальним варіантом є в цій ситуації похід до лікаря.

На першій стадії виникнення фурункула необхідно змащувати його антисептиком і накладати зверху суху пов’язку. Ні в якому разі не можна робити теплі компреси. Це призведе до того, що площа ущільнення і запалення збільшиться. У той момент, коли утворюється головка фурункула, варто записатися на прийом до лікаря. Зазвичай лікує цю проблему хірург. Не варто змащувати поверхню шкіри якими-небудь фарбувальними розчинами. Це призведе до того, що лікар не зможе встановити фазу розвитку фурункула. У підсумку йому буде проблематично призначити правильне лікування.

Якщо хірург встановив, що у пацієнта гнійно-некритична фаза, то лікування може бути 2 видів. Іноді до голівки прикладають кілька кристалів саліцилової кислоти. Вона допомагає розм’якшити шкіру. Потім голівка відкривається, і лікар очищає порожнину. Також фурункул розкривають за допомогою хірургічного скальпеля. Робиться надріз, а потім з порожнини викачують гній. Після цього лікар обробляє ранку і накладає пов’язку.

Чого не слід робити при виникненні фурункулів:

 • Ніколи не видавлюйте карбункули. Вони являють собою кілька розташованих поруч фурункулів.
 • Не займайтеся самолікуванням і не використовуйте мазі з антибіотиками.
 • При частому виникненні фурункулів обов’язково зверніться до лікаря. У Вас можуть діагностувати фурункульоз.

Фурункул у дитини: що робити?

Особливо важливо звернутися до лікаря при виникненні фурункула у дитини. Він, насамперед, може сигналізувати про ослаблення імунітету. Як відомо діти часто ранятся. Але ось фурункули виникають далеко не у всіх. Значить справа в особливостях функціонування організму. Фурункули можуть виникнути в період після хвороби або під час нього.

Особливо небезпечні гнійники, розташовані в носогубній складці, на шиї, статевих органах, в складках шкіри. Також до ускладнень можуть призвести фурункули у вусі або біля очей. Небезпека полягає в тому, що в цих місцях близько до поверхні шкіри розташовуються кровоносні судини. У підсумку запалення може привести до ускладнень.

Як лікувати фурункул у дитини? Не варто намагатися його видавити, проколоти або зрізати. Краще звернутися до лікаря. Тільки він призначить правильне лікування. На початковій стадії виникнення ущільнення навколо шкіри застосовують консервативні методи. Зазвичай це опромінення УФ-лампою. Також при дозріванні стрижня лікар може призначити іхтіолову мазь. Її наносять на уражену ділянку, а зверху накладають марлеву пов’язку. Подібне лікування використовують до тих пір, поки фурункул не прорветься назовні. Потім лікар знезаражує ранку і накладає пов’язку.

Профілактика появи фурункулів у дорослих і дітей зводиться до одних і тих же принципів:

 • Дотримуйтесь правил гігієни
 • Своєчасно обробляйте виникли на шкірі ушкодження
 • Слідкуйте за своїм здоров’ям і зміцнюйте імунітет
 • Ведіть активний спосіб життя

Як лікувати фурункул? Ця дерматологічна проблема майже завжди вимагає діагностики у лікаря. Вся справа в тому, що фурункули мають кілька стадій свого розвитку. В залежності від фаз призначається певний тип лікування. При цьому варто відзначити, що самостійна спроба розкрити фурункул може призвести до зараження крові і навіть летального результату.