додому Поради

Зелений чай і тиск — яка взаємодія?

Серед факторів, що збільшують вірогідність розвитку серцево-судинних захворювань, одним з найбільш істотних є підвищений кров’яний тиск. Існує багато способів контролювати артеріальний тиск, і серед них — не тільки прийом лікарських препаратів. Зелений чай і тиск людини, виявляється, мають між собою цікаву взаємодію.

Дія зеленого чаю на тиск вчені почали досліджувати вже досить давно, і сьогодні є чимало даних, що вказують на наявність позитивного зв’язку між вживанням цього напою і зниженням кров’яного тиску.

09-02-15-foto-700x438-1

Як пов’язані зелений чай і артеріальний тиск?

Від артеріального тиску багато в чому залежить самопочуття людини, функціонування всього організму, ймовірність розвитку деяких хронічних захворювань, і так далі. Як регулюється тиск? Кров’яний тиск підтримується за рахунок активності різних хімічних речовин, які посилають сигнали в певні верстви стінок кровоносних судин (наприклад, в гладку мускулатуру і сполучні тканини), в результаті чого ті скорочуються або розслабляються. Так, ангіотензин — гормон, що виробляється в організмі людини, відповідає за скорочення стінок судин. Коли цей гормон активізується, він подає сигнал до вироблення гормонів стресу, під впливом яких гладка мускулатура, навколишні кровоносні судини, скорочуються. В результаті судини звужуються, і тиск усередині них підвищується. З іншого боку, коли в кровоносні судини потрапляє оксид азоту, їх стінки розслабляються, і тиск падає. Ці процеси чергуються постійно.

Згідно з результатами одного дослідження, в ході якого вчені вкотре намагалися зрозуміти, як пов’язані зелений чай і тиск, було встановлено, що катехіни, що містяться в чаї, впливають на ангіотензин і оксид азоту. Один з різновидів катехінів — галлат епігаллокатехін (EGCG) впливає на процес активації ангіотензину, а також стимулює вироблення оксиду азоту. За рахунок цього зелений чай знижує тиск. Крім цього, в зеленому чаї міститься велика кількість антиоксидантів, які запобігають пошкодженню кровоносних судин вільними радикалами, завдяки чому також зменшується ймовірність розвитку гіпертонії.

Тому зелений чай при низькому тиску і анемії рекомендується пити в помірних кількостях.

Він не тільки знижує тиск, а й, при вживанні у великих кількостях, негативно впливає на абсорбцію заліза, через що з часом може знизитися рівень гемоглобіну в крові.

Зелений чай знижує тиск або все-таки підвищує?

З іншого боку, добре відомо, що зелений чай містить досить велику кількість кофеїну. Вважається, що при зловживанні зеленим чаєм у людини можуть з’явитися такі симптоми передозування кофеїну, як тремор, безсоння, нервозність, і так далі. Втім, у більшості людей такі побічні ефекти виникають лише після вживання понад 200 мл кофеїну.

В одній чашці зеленого чаю міститься, в середньому, 20-45 мг кофеіна — на 50% менше, ніж у каві. Тому ви можете не турбуватися про те, що зелений чай піднімає тиск, якщо не будете пити більше чотирьох чашок чаю в день.

Вплив зеленого чаю на тиск — що ще потрібно знати?

Нещодавно вчені з’ясували, що зелений чай може знизити ефективність Надолол — лікарського препарату, який використовується для лікування гіпертонії. Учасники дослідження, якими стали десять добровольців, протягом двох тижнів щодня пили, як мінімум, по три чашки зеленого чаю. Випробовувані з контрольної групи в цей час пили тільки воду. Через чотирнадцять днів їм давали 30 мг Надолол, після чого дослідники порівнювали, як впливає препарат на тих, хто пив зелений чай і тих, хто пив воду.

Виявилося, що концентрація Надолол в крові у пацієнтів, які пили зелений чай, були на 76% нижче, ніж членів контрольної групи. З цієї причини людям, які приймають надолол, не рекомендується пити чай, або вживати його в невеликих кількостях, дозволених лікарем.

Надолол відноситься до групи бета-блокаторів. Препарати цього типу використовуються при лікуванні гіпертонії і стенокардії; вони зменшують частоту серцевих скорочень, і за рахунок цього знижують артеріальний тиск. Передбачається, що інгредієнти зеленого чаю порушують абсорбцію цього препарату в кишечнику. Слід зазначити, що надолол використовується при лікуванні гіпертонії рідше інших бета-блокаторів. Поки немає даних про те, що зелений чай може впливати на ефективність будь-яких інших препаратів цього типу.