додому Поради

Як приймати елеутерокок, ехінацею та інші засоби для імунітету

216

Що попити для імунітету? Розбираємось у корисних властивостях та протипоказаннях рослинних засобів, які у всіх на слуху: це женьшень, лимонник, ехінацея, елеутерокок та родіола рожева.

Натуральні адаптогени – це продукти рослинного походження, які підвищують опірність організму до шкідливого впливу вірусів та бактерій.

біологічно активні речовини, що входять до складу адаптогенів, впливають на той чи інший процес у нашому організмі, посилюючи його захисні властивості. Як чарівне зілля, що посилює броню у комп’ютерній грі. Але якщо броні немає, то пити його марно, посилювати просто нічого.

Так і тут. Вони не роблять одночасно наш організм стійким до вірусів та бактерій. Зміцнення імунітету – це комплексне завдання, що включає безліч пунктів, починаючи з відмови від шкідливих звичок та здорового сну і закінчуючи правильним харчуванням та відсутністю дефіциту потрібних вітамінів та мінералів.

Як діє на організм ехінацею

>Напевно багато хто з вас чув про такий чарівний засіб для підвищення імунітету, як ехінацея. Але мало хто уявляє, що це таке, як це приймати і навіщо це взагалі потрібно.

Ехінацея – рослина, яка за своїм зовнішнім виглядом схожа на знайомі всім квіти айстри. Виглядає симпатично, культивується просто, тому легко може рости влітку на квітковій клумбі поряд з вашим будинком.

Особливий інтерес з точки зору імунітету та інших лікувальних якостей є ехінацея пурпурна – квітка з красивими яскраво-рожевими пелюстками. Цвіте вона кілька місяців – з липня до жовтня. Потрапила ехінацея до нас з Америки і до поширення доступних антибіотиків активно застосовувалася в медицині для лікування інфекцій та багатьох інших проблем зі здоров’ям.

Вплив цієї рослини на наш організм добре вивчений. Насамперед слід відзначити його імуномодулюючі, противірусні та протизапальні властивості.

За рахунок чого ехінацея так чарівно діє на організм? Згадаймо маленьких помічників у боротьбі з вірусами, бактеріями, грибами та іншими ворогами нашого тіла – лейкоцити. Ехінацея суттєво збільшує їх кількість за рахунок стимулювання кровотворення у кістковому мозку. Полісахариди, що входять до складу рослини, стимулюють продукцію цитокіну інтерлейкін-1 і підвищують фагоцитарну активність нейтрофілів і макрофагів – тих самих ненажер, які перетравлюють чужорідні нашому організму елементи. Ну і це ще не все!

Комплекс діючих речовин ехінацеї прискорює процес перетворення В-лімфоцитів на плазматичні клітини, щоб почати виробляти антитіла та боротися з вірусами та бактеріями, а ще посилює активність Т-хелперів – помічників, які теж розпізнають антигени і допомагають виробленню антитіл.

В результаті різні препарати з ехінацеєю суттєво підвищують природні захисні сили організму. Так що, якщо в сезон застуд і грипу ви обов’язково занедужаєте, варто звернути увагу на цю чудодійну рослину. Що чудово, ехінацея підійде і дітям, у яких імунна система тільки розвивається, і дорослим, а також людям похилого віку з уже ослабленим імунітетом через старіння організму.

Кому можна женьшень для імунітету

Різноманітні препарати з коренем женьшеню найчастіше використовують як тонізуючий і стимулюючий засіб. Бадьорять вони на порядок краще за каву та будь-які інші енергетичні напої. Але, крім цього, женьшень є потужним адаптогеном – підвищує загальну опірність організму до різних захворювань, насамперед вірусних та інфекційних.

Такі властивості надають рослині речовини, що входять до його складу. Це сапоніни, ефірні олії, вітаміни С і групи В, калій, кальцій, магній, фосфор та ін. осінній та зимовий періоди. Врахуйте, що дітям і вагітним жінкам цю рослину приймати не можна.

Як приймати елеутерокок

Незважаючи на таку хімічну назву, йдеться про рослину. До адаптогенів відносять не всі види, а в основному елеутерокок колючий. За своїми лікарськими властивостями він близький до женьшеню, тому іноді можна зустріти в описі його назву як “сибірський женьшень”.

Елеутерокок колючий являє собою кущ середнього розміру, що чимось нагадує шипшину. На жаль, посадити його на дачі у Підмосков’ї не вдасться. Росте цей кущ виключно на Далекому Сході – в Амурській області, Приморському та Хабаровському краях, на південному Сахаліні, у Кореї, Японії та північно-східній частині Китаю.

Для лікарських цілей використовують коріння елеутерококу – в аптеці їх можна знайти у формі екстрактів, таблеток або сушеному вигляді.

За своїми властивостями рослина схожа на женьшень. Є тонізуючим засобом і має потужні адаптогенні властивості. Бадьорить елеутерокок колючий у рази потужніший, ніж кава – швидко позбавляє втоми, дратівливості, підвищує фізичну та розумову працездатність. Відмінно допомагає відновитись після перенесеного інфекційного захворювання.

Ось що про цю рослину розповіла фітотерапевт, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук Ольга Данилюк: “Елеутерокок підвищує стійкість організму до стресів, вірусів і бактерій, зменшує стомлюваність і підвищує працездатність при короткому світловому дні. Його рекомендують пити по 25-30 крапель на день два тижні на місяць з жовтня по квітень. Але ця лікарська рослина має таку виражену дію, що допоможе імунітету струснутись і при одноразовому прийомі”.

Є, щоправда, цей чудовий натуральний засіб має свої мінуси. Його точно не слід приймати, якщо у вас є проблеми з нервовою та серцево-судинною системами. Протипоказаний елеутерокок при підвищеній збудливості, безсонні, під час вагітності. Крім того, його не можна давати дітям віком до 12 років і приймати, поєднуючи з цілим переліком інших ліків. Отже, якщо приймаєте якийсь препарат, краще проконсультуватися з лікарем, чи можна його поєднувати з елеутерококом.

Кому протипоказаний лимонник

Йдеться про лимонник китайський – саме цей вид використовується в лікарських цілях. Являє він кучері-ліани довжиною 5-8 метрів. Для виробництва лікарських засобів використовують ягоди, які встигають у вересні. Препарати готують або з самих плодів, або з насіння.

За своєю дією на організм китайський лимонник схожий на женьшень та елеутерокок – потужний тонізуючий та адаптогенний засіб. Його плюси є його ж мінусами – він стимулює роботу серця та дихального апарату, підвищує артеріальний тиск, працездатність, знімає втому при сильних фізичних та розумових навантаженнях.

Відповідно, лимонник протипоказаний людям з високим тиском, проблемами із серцево-судинною системою, при підвищеній збудливості та проблемах зі сном. “Краще препарати лимонника приймати за призначенням лікаря, – рекомендує терапевт Приморського центру медпрофілактики Євген Павлущенко. – Передозування може негативно вплинути на стан нервової системи”.

Однак якщо протипоказань немає, то лимонник може стати відмінним загальнозміцнюючим та підвищуючим захисні функції організму натуральним засобом, який ще добре підвищує тиск. У домашніх умовах із ягід лимонника можна зварити варення. Тільки врахуйте, що ставитися до нього слід не як до солодощі до чаю, а як до лікарського засобу і приймати трохи.

А ще китайський лимонник – чудовий варіант для вертикального озеленення вашої дачі: гарний і невибагливий . У тому числі ви можете виростити його і в середній смузі Росії.

Як приймати елеутерокок, ехінацею та інші засоби для імунітету

Родіола рожева, властивості та протипоказання

Красива багаторічна трав’яниста рослина, відома також як “золотий корінь”, сьогодні в природі знаходиться на межі зникнення і навіть занесена до Росії в Червону книгу. Ось що про нього розповідає Наталія Зануздаєва, співробітник наукового відділу, фенолог Лапландського заповідника: “Родіола рожева – це вразливий вид рослин, чисельність якого швидко скорочується. Вона, якщо не усувати несприятливих впливів, у найближчому майбутньому може перейти в категорію суворо охоронюваних”. У Заполяр’я родіола рожева росте на узбережжях і островах Білого та Баренцева морів, на перший погляд здається, що популяція цього виду у нас досить численна, але вона занесена до Червоної книги Росії, тому збирати її не можна. успішно культивується. Тому його краще вирощувати на дачній ділянці або навіть вдома”.

Родіолу рожеву споконвіку використовували в народній медицині. Є версія, що свою другу назву – “золотий корінь” – вона отримала не лише через жовтий колір кореневища, а й тому, що за старих часів цінувалася на вагу золота, завдяки своїм лікувальним властивостям.

Загалом вона схожа на женьшень, елеутерокок та китайський лимонник – є загальнозміцнюючим, стимулюючим та адаптогенним засобом. Серед інших приємних властивостей родіоли рожевої: покращення настрою, підвищення розумової та фізичної працездатності. Чудово рослина підходить для реабілітації після інфекційних захворювань. Лікарі рекомендують його для підвищення опірності організму до стресів і при підвищених навантаженнях.

Єдине, не забувайте, що, як і інші народні засоби, що стимулюють нервову систему, родіолу рожеву потрібно приймати дуже обережно. Якщо у вас є навіть невеликі проблеми із серцево-судинною або нервовою системами, ви буваєте перезбуджені та погано спите, то перед походом в аптеку проконсультуйтеся з лікарем.

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Джерело

Симптоми і ознаки зниження імунітету

Додати коментар