додому Вагітність і діти

Вітрянка під час вагітності: наслідки для дитини

Більшість людей переносять вітрянку в дитинстві, згодом проявляючи імунітет до цього інфекційного захворювання. Проте невеликий відсоток людей стикається з вітрянкою вже в дорослому віці. Приблизно три жінки з тисячі захворюють на вітрянку під час вагітності. В принципі вітрянка під час вагітності в переважній більшості випадків закінчується повним одужанням, але в окремих випадках можуть виникнуть досить серйозні наслідки.

Якщо вагітна жінка контактує з людиною, яка хвора на вітрянку і при цьому вона не хворіла вітрянкою в дитинстві чи не пам’ятає цього, їй якомога швидше слід звернутися до лікаря. При відсутності імунітету правильне і своєчасне лікування в значній мірі знизить ризик негативних наслідків захворювання як для матері, так і для дитини.

Вітрянка — інфекційне захворювання, викликане вірусом вітряної віспи. Згідно з дослідженнями вагітні жінки не більше за інших схильні до ризику захворювання у дорослому віці, але у дорослих, у тому числі і вагітних жінок, вітрянка протікає у важчій формі, ніж у дітей і може супроводжуватися досить серйозними ускладненнями. Найбільш розповсюдженим наслідком вітрянки у дорослих є пневмонія, такий стан діагностують приблизно у 20% дорослих, які перенесли вітрянку. Іноді діагностується енцефаліт, серйозне захворювання, яке в рідкісних випадках може бути наслідком перенесеної в дорослому віці вітрянки.

1-28-02-2015-700-361

Вагітність певною мірою підвищує ризик виникнення негативних наслідків цього інфекційного захворювання. У вагітних жінок вітрянка може спровокувати викидень, внутрішньоутробну загибель плода та вроджені аномалії розвитку дитини. На щастя, подібні ускладнення трапляються вкрай рідко, але про них не слід забувати.

Вітрянка легко поширюється по повітрю, тому близькість хворої людини становить потенційну небезпеку всім, хто не хворів на вітрянку в дитинстві. Захворіти на вітрянку можна навіть перебуваючи з хворою людиною в одній кімнаті, а при більш тісному контакті, як ось розмова або рукостискання, ризик набуття інфекції підвищується в рази. «Заразлива» стадія вітрянки починається приблизно за два дні до появи перших ознак висипу і до моменту, коли вона починає покриватися кіркою, це відбувається приблизно через п’ять днів після появи висипу.

Приблизно одна з десяти вагітних жінок не володіє антитілами проти вітрянки, тобто не перенесла це інфекційне захворювання раніше.

Аналіз крові дозволяє виявити наявність або відсутність антитіл, якщо вони є, значить, пацієнтка хворіла вітрянкою в минулому, якщо ж їх немає — жінка перебуває в групі ризику. Таким жінкам також рекомендується уникати будь-яких контактів з хворими на герпес та оперізувальний лишай, зараження вітрянкою може стати наслідком контактів зі шкірою таких людей.

При підвищеному ризику зараження вітрянкою вагітним жінкам рекомендоване профілактичне лікування, найбільш поширеним методом профілактики на сьогоднішній день є імунний глобулін для внутрішньом’язових ін’єкцій. При відсутністю імунноглобуліна призначають прийом ацикловіру всередину (800 мг, п’ять разів на день протягом семи днів) або валацикловіру (1000 мг всередину, три рази на день протягом семи днів). І ацикловір і валацикловір однакові за ефективністю, з різницею в ціні не на користь останнього.

Наслідки вітрянки при вагітності

Вітрянка на ранніх стадіях вагітності не супроводжується високим ризиком негативних наслідків для плода, однак зараження інфекцією на пізній стадії, за кілька днів до пологів або в перші пару днів після, в значній мірі підвищує зараження дитини вітряною віспою новонароджених. Як би там не було вітрянка під час вагітності далеко не безпечна, дане інфекційне захворювання несе певні ризики як для матері, так і для ще не народженної дитини.

Негативні наслідки вітрянки для матері

Вітрянка — досить неприємне захворювання, особливо в дорослому віці. Свербіж і підсихаючі скоринки — джерело постійного дискомфорту, до того ж вагітні обмежені у виборі засобів для лікування цього захворювання.

Приблизно в одному випадку з десяти наслідком вітрянки є запалення легенів, і при вагітності небезпека пневмонії посилюється. У вкрай рідкісних випадках запалення легенів під час вагітності може призвести до летального результату.

Нетиповими, але вельми серйозними наслідками вітрянки є енцефаліт (запалення мозку) і атаксія (порушення координації рухів).

У рідкісних випадках вітрянка може призвести до запалення серцевого м’яза (міокардит), запалення нирок (гломерулонефрит), запаленню апендикса і підшлункової залози. Іноді діагностують запалення суглобів та органів зору.

Негативні наслідки вітрянки для плоду

Ймовірність внутрішньоутробного зараження плоду вітряною віспою дуже невисока, проте загрожує серйозними наслідками, такими як:

 • рубці на шкірі;
 • порушення зору і аномалії розвитку органів зору;
 • порушення розвитку і зростання нижніх і верхніх кінцівок;
 • порушення розвитку мозку.

Вірогідність зараження плода:

 • В одному випадку з двохсот, якщо зараження матері відбувається в період перших дванадцяти тижнів вагітності.
 • В одному випадку з п’ятдесяти зараження плода можливо, якщо мати захворює на тринадцятому-двадцятому тижні вагітності.
 • Після двадцятого тижня ймовірність зараження плода практично дорівнює нулю, а випадків зараження плода вітрянкою після двадцяти восьми тижнів вагітності на сьогоднішній день не зафіксовано.
 • Зараження матері вітрянкою в період тижнів, що передували пологам може викликати важку форму вітрянки у новонародженого, від якої немовля може померти. Відразу після появи на світ дитина беззахисна перед різного роду інфекціями, але захистити її можна за допомогою спеціальних вакцин.
 • Присутність бронхіту, емфіземи, прийом стероїдних препаратів за три місяці до вагітності, а також куріння під час вагітності певною мірою підвищують ризик розвитку негативних наслідків вітрянки у матері і ще не народженої дитини.

Що робити, якщо ви заразилися вітрянкою під час вагітності

При найменшій підозрі на вітрянку під час вагітності або протягом семи днів після народження дитини, слід негайно звернутися до лікаря. При підтвердженні діагнозу стан матері та дитини щодня має контролюватися фахівцем, в окремих випадках (зазначених нижче) може знадобитися негайна госпіталізація:

 • рясна висипка і роздратування шкіри;
 • кров’яний висип;
 • порушення дихання, болі в грудях;
 • запаморочення;
 • блювота;
 • вагінальні кровотечі.

Лікування ацикловіром слід починати не пізніше ніж через добу після появи висипу, сам по собі препарат не позбавляє від інфекції, але значною мірою полегшує протікання хвороби і знижує ризик негативних наслідків вітрянки у матері і дитини.

На шістнадцятому-двадцятому тижні вагітності може бути призначено додаткове ультразвукове дослідження з метою перевірки наявності або відсутності інфекції у плода.

При зараженні вітрянкою протягом семи днів до або після пологів, дитині може бути рекомендовано профілактичне лікування імуноглобуліном. Якщо новонароджений захворює на вітрянку, під контролем медиків проводиться лікування противірусними препаратами.

На початковій стадії захворювання, тобто до тих пір, поки висипання не покриються скориночкою, а це відбувається приблизно через п’ять-шість днів після появи висипу, слід уникати контакту з іншими вагітними жінками і маленькими дітьми.

Захиститися від вірусу вітряної віспи можна за допомогою досить ефективною щеплення, як правило, пройти процедуру вакцинації пропонують медичним працівникам, які не перенесли вітрянку в дитячому віці і всім бажаючим. Під час вагітності вакцинація не проводиться.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут