додому Вагітність і діти

Цистит при вагітності: причини виникнення, ускладнення, лікування

2510

Біль при спорожнюванні сечового міхура – дуже неприємний стан. А при вагітності ця проблема, до всіх інших незручностей, створює небезпеку для малюка. Цистит при виношуванні плоду: чому виникає, чим загрожує мамі і плоду?

Здавалося б, усього лише неприємно ходити в туалет: часто, помалу, і в кінці сечовипускання виникає різка біль. Таке вже бувало, й раніше, до вагітності, відбувалося само собою. Зразок – дрібниці, може і не треба на це звертати увагу? Але запальний процес у сечовому міхурі може стати причиною ускладнень. Цистит може виникнути при вагітності вперше, а може статися загострення раніше існуючої дрімаючої інфекції. У будь-якому випадку, якщо виникають симптоми циститу, треба обов’язково говорити про це лікарю, щоб вчасно виявити причину і почати лікування.

Girl with stomach ache sitting on bed

Причини виникнення циститу

1. Інфекція

Невелика частка запалень сечового міхура може бути токсичної або алергічної природи. Але в переважній більшості випадків цистит виникає у випадках, коли з’являється інфекція. Мікроби проникають в сечовий міхур і викликають там запалення. У жінок мікроорганізми легше, ніж у чоловіків, заносяться нагору по сечівнику, тому що його довжина складає всього близько 4 см. Додатковим сприяючим фактором є близькість входу в уретру (тобто в сечовипускальний канал) до піхви та прямої кишки, де завжди є мікроорганізми. Саме кишкова паличка найчастіше і стає причиною циститу.

2. Сприяючі чинники

Тільки наявність інфекції не завжди призводить до хвороби. Ще потрібні чинники, які створюють умови для розмноження мікробів в сечовому міхурі. Найпоширеніші з них:

 • переохолодження, коли жінка промокла і замерзла під дощем чи довго сиділа на холодному камені. Цього деколи цілком достатньо, щоб виникли і часті хворобливі сечовипускання;
 • ослаблення імунітету на тлі фізичної втоми або неякісного харчування;
 • запалення піхви, викликане якоюсь інфекцією або виникло на тлі бактеріального вагінозу;
 • хвороби органів малого тазу, при яких порушується кровообіг в області сечового міхура;
 • будь-які медичні втручання на сечовому міхурі (цистоскопія, введення катетера, використання лікарських засобів, що викликають подразнення внутрішньої поверхні міхура).

3. Вагітність

Саме виношування плоду може сприяти виникненню циститу. Причинний зв’язок простий: на тлі зміни гормонального статусу та обов’язкового зниження імунітету мікроби легко і просто можуть пробратися вгору по уретрі в сечовий міхур. Зростаюча матка може тиснути на сечовий міхур, сприяючи порушенню кровотоку в його стінці. При великих термінах вагітності матка починає здавлювати сечоводи, приводячи до застійних явищ в сечовивідних шляхах. На цьому тлі починається розмноження мікробів, що призводить до висхідної інфекції і розвитку пієлонефриту.

Як проявляється цистит

Симптоматика запалення в сечовому міхурі загальновідома:

 • часте бажання відвідати туалет;
 • больові відчуття будь-якого характеру (різкий біль, неприємні відчуття, печіння), пов’язані з сечовипусканням;
 • мала кількість сечі при кожному візиті в туалет;
 • незвичайна на вигляд сеча (каламутна, темна, з неприємним запахом або з кров’ю);
 • тупі або тиснучі болі в нижніх відділах живота.

Досить часто у вагітної жінки не буде виражених проявів циститу. На великому терміні вагітності, коли голова плода і так тисне на низ живота, всі прояви циститу жінка пояснить своїм станом. І в цьому випадку лікар тільки по аналізах зможе дізнатися про наявність запального процесу в сечовому міхурі.

29-10-14-foto-poradnica-600x442-1

Як цистит діагностується

Якщо в загальному аналізі сечі, який вагітна жінка здає перед кожним візитом до лікаря, виявляться прояви запалення (білок в сечі, підвищена кількість лейкоцитів, наявність еритроцитів, велика кількість епітелію, слиз і бактерії), то лікар першим ділом запідозрить інфекцію сечових шляхах. Для повного обстеження перед призначенням лікування треба зробити наступні аналізи:

 • мазок з піхви на ступінь чистоти;
 • аналіз сечі по Нечипоренко;
 • посів сечі з визначенням чутливості до антибактеріальних засобів;
 • ультразвукове дослідження нирок.

Основне завдання додаткового обстеження – переконатися в тому, що запалення не поширилося вище по сечових шляхах в бік нирок. Найчастіше саме цистит стає причиною виникнення запального процесу в нирках – пієлонефриту.

Як лікувати цистит при вагітності

Для лікування гострого запалення в сечовому міхурі треба використовувати антибіотики. Найбільш безпечним і ефективним лікарським засобом є Амоксиклав або Амоксицилін, які в необхідних дозах призначить лікар за результатами обстеження. Крім антибактеріального засобу, треба використовувати рослинні уросептики, до яких відносяться такі препарати, як Канефрон або Журавит. Непоганий ефект на сечові шляхи надають фітозасоби- брусничний лист, березові бруньки, нирковий чай. Можна застосовувати пасту Фітолізін, але далеко не всім сподобається смак цього ліку. Найбільш оптимально при циститі – чітко і правильно виконати рекомендації лікаря.

При хронічному циститі головне – не допустити загострення запального процесу. Якщо все робити правильно, то можна спокійно всю вагітність виконувати профілактичні заходи і не допустити проявів хвороби. Зокрема, треба приймати рослинні уросептичні засоби. Не слід забувати про елементарні правила особистої гігієни. Починаючи з 25 тижнів треба виконувати позиційну терапію: вставати в колінно-ліктьове положення 5-6 разів на день по 10-15 хвилин. У цій позі зростаюча матка відвисає і не чинить тиск на сечовивідні шляхи, запобігаючи застійних явищ, які сприяють загостренню.

Цистит може стати причиною ускладнення вагітності

Найбільш часті з них:

 • інфікування плода з розвитком маловодия або багатоводдя, фетоплацентарної недостатності;
 • передчасний розрив плодових оболонок через запальний процес з відходом навколоплідних вод;
 • пологи раніше призначеного часу з народженням маловагового і недоношеного малюка.

Це тільки здається, що цистит – дріб’язкова захворювання. На тлі виношування плоду запалення сечового міхура може призвести до серйозних проблем у жінки, і стати причиною ускладнень вагітності. Своєчасне звернення до лікаря і повне обстеження з подальшим лікуванням – оптимальні заходи по збереженню вагітності і народження здорового малюка.

попередня статтяТонус матки під час вагітності. Гіпертонус і гіпотонус: причини, симптоми та наслідки
наступна статтяБезсольова дієта