додому Вагітність і діти

Тонус матки під час вагітності. Гіпертонус і гіпотонус: причини, симптоми та наслідки

Малюк росте, перебуваючи під захистом матки, і від того, як веде себе цей притулок, залежать здоров’я дитини і самопочуття мами. Тому так важливо знати, що таке тонус матки.

М’язова тканина матки (міометрій) при вагітності практично завжди розслаблена. Це нормальна ситуація для виношування плоду. Короткочасне та незначне підвищення м’язового тонусу матки іноді виникає, і це ніяк не впливає на перебіг вагітності. Але виражене і тривале напруження (гіпертонус) — це часта причина викидня або передчасних пологів. І це вкрай неприємне ускладнення, яке може затьмарити один з найщасливіших періодів у житті жінки.

29-10-14-foto-poradnica-600x399-1

Які причини підвищеного тонусу

1. Гормональні порушення

Якщо у жінки існує яка-небудь проблема, пов’язана з недоліком жіночих статевих гормонів, то це може відбитися на виношуванні плоду. Має значення не тільки мала кількість прогестерону, який призводить до викидня у перші місяці вагітності, але і співвідношення всіх інших жіночих гормонів (естрогени, пролактин, окситоцин). Саме гормональний дисбаланс створює умови для гіпертонусу матки.

2. Інфекції

При наявності хронічного запалення і при проникненні мікробів до плоду в будь-який момент вагітність може перерватися. І першим симптомом буде підвищення маткового тонусу.

3. Стан здоров’я матері

Якщо організм жінки з яких-небудь причин не може носити плід, то першою реакцією на це буде зміна м’язового тонусу матки у бік підвищення. Найчастіше причинні фактори — гестоз, хвороби серця, запалення в нирках, резус-конфлікт, вади матки, гінекологічні хвороби. У деяких випадках гіпертонус виникає на тлі запору, коли жінка кілька днів не може спорожнити кишечник.

4. Проблеми у плода

Якщо плоду не вистачає поживних речовин або насиченої киснем крові, то це спровокує скорочення мускулатури матки, тому що таким чином малютка зберігає своє життя, намагаючись завчасно вийти назовні.

5. Зовнішні причини

Життя жінки багата емоціями. Головне, щоб вони не були негативними, тому що будь-який несподіваний і сильний стрес може вплинути на м’язовий тонус. Це ж відноситься і до травми (падіння, удари). Іноді тривала поїздка на автомобілі по нерівній розбитій дорозі провокує зміну тонусу матки.

Гіпертонус: як проявляється

У нормі живіт у вагітної жінки повинен бути м’який, тому треба помічати такі ознаки:

1. У перші місяці:

 • тягнучі болі, важкість у нижніх відділах живота;
 • будь-які больові відчуття в поперековій області;
 • кров’янисті виділення з піхви: від мажучих до рясних.

2. Після 12 тижнів:

 • збільшений живіт часто стає твердим;
 • живіт кам’яніє і стає «колом».

Оптимально, якщо немає ніяких болів — ні тягнучих, ні переймоподібних. Ця ситуація характерна до 36 тижнів, після яких можуть виникати підготовчі перейми, і цього лякатися не треба. Це ж відноситься і до поодиноких, ті що швидко проходять, больових відчуттів в животі на тлі фізичного навантаження або емоційної реакції.

При виникненні ознак гіпертонусу треба негайно звертатися до лікаря, щоб вчасно виявити проблему і почати лікування. Лікар при огляді зверне увагу на твердість живота. Крім цього треба пройти обстеження:

 • УЗД (з допомогою цієї методики можна не тільки оцінити стан матки, але і помітити ускладнення у матері і плоду);
 • КТГ (за допомогою датчиків, що встановлюються на животі, лікар, крім оцінки серцебиття плоду, помітить підвищений тонус матки).

29-10-14-foto-poradnica-600x400-2

Наслідки гіпертонусу матки

1. Переривання вагітності

2. Внутрішньоутробне страждання плода

Часом мимовільний аборт, викидень або передчасні пологи відбуваються через підвищення скоротливої активності м’язової тканини матки. І це страшно, тому що дуже високий ризик втрати плода. Якщо дитина народиться до 36 тижнів, то значно підвищується ризик хвороб у малюка. До того ж, у мами буде більше складнощів в виходжування недоношеної дитини.

При скороченнях стінок матки відбувається здавлення судин, якими кров надходить у плаценту до плоду. Порушення кровотоку стає причиною для серйозних проблем у малюка (гіпоксія, гіпотрофія, асфіксія). Малюк відстає в рості і розвитку, а в гіршому випадку це стане причиною внутрішньоутробної загибелі дитини.

3. Проблеми у новонародженого

Якщо плід через гіпертонус матки недоотримував кисень і харчування, то це відіб’ється після народження. Можуть бути наступні ускладнення:

 • мала вага дитини;
 • недоношеність;
 • недорозвинення організму або окремих органів;
 • мозкові порушення, які позначаться в майбутньому (гіперактивність, найгірша навчання, психологічні проблеми).

Гіпертонус: що робити

Якщо зненацька виникла біль, живіт став дуже твердим, то потрібно зробити наступне:

 1. Сісти або лягти, залежно від наявності можливості.
 2. Постаратися максимально розслабитися, починаючи з м’язів обличчя.
 3. Дихати повільно і розмірено.
 4. Не панікувати. Для заспокоєння випити таблетку пустирника.
 5. Прийняти лікарські препарати для розслаблення м’язів матки (папаверин, магне В6).
 6. Якщо протягом 10-15 хвилин біль не відпускає, треба викликати швидку допомогу, щоб в умовах лікарні зберегти вагітність.

Гіпотонус матки

В кінці вагітності, коли дитина народжується, від тонусу матки залежить здоров’я малюка і мами. І тут він не повинен бути зниженим, тому що від ефективності роботи м’язів матки залежить просування плода по родовому каналу та запобігання післяпологової кровотечі. Слабкі скорочення матки (гіпотонус) у пологах і післяпологовому періоді — це серйозне ускладнення, що створює загрозу для життя малюка і мами.

Причинами гіпотонус можуть бути:

 • перерозтягнення стінок матки при двійні, великому плоді, багатоводдя;
 • виражений гіпертонус матки на початку пологів, який послабив скоротливу здатність матки;
 • зайве застосування стимулюючих ліків (окситоцин);
 • хвороби матері (гормональні порушення, пухлини матки, хвороби серця і ендокринних органів);
 • затримка у матці частинок посліду.

Наслідки гіпотонус:

 • тривалі пологи з виснаженням сил породіллі і загрозою для життя плода;
 • кесарів розтин;
 • післяпологова кровотеча з-за неспроможності матки самостійно скоротитися.

Лікар в пологовому будинку обов’язково стежить за тонусом матки, і при його зниженні зробить все необхідне для відновлення м’язового скорочення (стимулювання пологів, при стомленні жінки забезпечить сон-відпочинок). Якщо немає ефекту, то буде прийнято рішення про операції кесаревого розтину, щоб народилася здорова дитина. При гіпотонічній кровотечі — буде виконано все, що потрібно, для збереження життя жінки.

Тонус матки при вагітності може створити масу проблем для жінки і для малюка, тому треба уважно стежити за станом живота. Якщо живіт часто твердне, виникає біль, то без медичної допомоги не обійтися: візит до лікаря або виклик бригади швидкої допомоги з подальшим транспортуванням в пологовий стаціонар допоможе зберегти вагітність і створити умови для спокійного виношування плоду.