додому Краса і здоров'я

Т3 і Т4: чому їх недостатньо при проблемах з щитовидкою

Щитовидна залоза розташовується на передній поверхні шиї і «диригує» обміном речовин в організмі. Її гормони впливають на всі види обміну: білковий, вуглеводний, жировий і мінеральний. Через що може порушуватися робота щитовидної залози?

Як гормони щитовидної залози перетворюються один на одного

Щитовидна залоза виробляє йодтироніни (йодовмісні гормони) і є «сховищем» йоду в організмі, а також бере участь в синтезі гормону тироксину (далі Т4) і трийодтироніну (далі Т3).

Вироблення Т4 і Т3 регулюється гіпофізом, який, в свою чергу, вивільняє ТТГ (тиреотропний гормон), якщо кількість Т4 і Т3 знижено. Гіпофіз регулюється гіпоталамусом, який продукує тироліберин.

Утворення активного Т3 відбувається з Т4. Але також з Т4 при певних умовах може утворюватися Реверсивний Т3 – це метаболічно неактивний ізомер гормону Т3.

Тут треба сказати і про гормон лептин. Це такий» сірий кардинал » нашого організму, який може втручатися в роботу інших гормонів. Зокрема, він впливає на гормони надниркових залоз і щитовидної залози.

Лептин може перешкоджати ефективній роботі гормону Т3 таким чином: чим його більше, тим вище швидкість конверсії Т4 в метаболічно неактивний Реверсивний Т3.

При цьому лептин надає регулюючий вплив на гіпофізарний ТТГ. Механізм подібного впливу в ендокринології називається»негативним зворотним зв’язком». Яким чином вона працює?

Чим більше в периферичному кровотоці гормонів, які виробляються щитовидною залозою, тим менше стає потреба в стимулюючому вироблення цих гормонів ТТГ. Якщо гормонів не вистачає, надсилається сигнал в гіпофіз, і рівень тиреотропного гормону зростає, щоб стимулювати щитовидну залозу на викид додаткових гормонів.

І ось що виходить: якщо реверсивного Т3 стає багато, зберігається його регулюючий вплив на ТТГ, але при цьому гормональна активність реверсивного Т3 відсутня.

Таким чином в аналізі крові рівень ТТГ виявляється в нормі, з урахуванням того, що організм сприйняв загальну кількість Т3 і Т4 як достатню. Але за фактом активного Т3 недостатньо. Це буде проявлятися клінічними ознаками гіпотиреозу.

Якщо настає збій в роботі щитовидної залози, як наслідок, порушуються обмінні процеси, щомиті відбуваються в організмі. Також в щитовидній залозі виробляється важливий для кісткової системи гормон кальцитонін, який бере участь у відновленні кісток і попереджає їх руйнування.

Коли функції щитовидної залози підвищені, швидкість обміну речовин зростає, і навпаки, якщо вона працює мляво, обмін сповільнюється.

Які аналізи здавати, щоб «перевірити щитовидку»

Найчастіше лікар-ендокринолог на прийомі оцінює стан за двома показниками: гормонам ТТГ і вільному Т4.

До гормону Т4 є рецептори в міокарді, і коли ендокринолог призначає замісну гормональну терапію при зниженій функції щитовидної залози у вигляді синтетичного гормону Т4, часом з’являються ознаки передозування Т4 у вигляді збільшення частоти серцевих скорочень – тахікардії.

Пов’язано це зі зниженою конверсією Т4 в Т3 — як я вже говорила, Т4 всередині клітини обов’язково повинен перетворитися в активний гормон Т3. Таким чином виникає парадоксальна ситуація: у пацієнта можуть бути ознаки передозування гормонів і гіпотиреозу одномоментно.

Тому, на мій погляд, недостатньо оцінювати функції щитовидної залози виключно за цими двома показниками. Хоча за медично-економічними стандартами лікар у безкоштовній поліклініці обмежений саме цим обсягом досліджень.

Якщо ці показники в нормі, формально зі щитовидною залозою проблем немає. А вони можуть бути! Тому я завжди пропоную своїм пацієнтам пройти додаткову діагностику.

Як підтримати щитовидну залозу харчуванням?

Адекватної роботі щитовидної залози сприяє величезна кількість кофакторів-» молекул-помічників», які беруть участь в біохімічних перетвореннях.Зокрема, до них відноситься залізо (лабораторним показником тканинного запасу заліза є феритин) і селен – важливий елемент, який перешкоджає виникненню аутоімунного стану. Безумовно, важливі цинк і мідь.

Тому я рекомендую включати в раціон продукти, багаті цими мікроелементами. Наприклад, 2-3 бразильських горіха містять добову дозу селену. У морепродуктах багато цинку, в субпродуктах – заліза. Причому ці продукти повинні бути цільними, а не переробленими до напівфабрикатів.

З цільними продуктами пов’язано таке поняття, як нутритивна щільність, вона ж питома калорійність. Це та кількість мікроелементів, вітамінів і макроелементів, а також білків, жирів і вуглеводів, яке припадає на 1 ккал. Чим більше цих речовин припадає на 1 ккал, тим поживніше вважається продукт і тим краще він для включення в раціон людини.

Що таке аутоімунний тиреоїдит (АІТ)

Це стан, коли тканина щитовидної залози з якихось причин сприймається як чужорідна і В-лімфоцити починають виробляти проти неї антитіла. Ці антитіла надають стимулюючу дію і провокують симптоми тиреотоксикозу: пітливість, підвищення температури тіла, агресія, безпричинне зниження ваги, тремор і перебої в роботі серця.

Також може виникати і деструктивний вплив на залозу, тоді можуть розвинутися явища гіпотиреозу – запори, набір ваги, набряки, сонливість, слабкість, сухість шкіри і ліктів.

Клініка захворювання здатна проявитися не відразу, тому довгий час симптоми і скарги можуть бути відсутніми, і антитіла в аналізі крові виявляться випадковою знахідкою.

Чому організм атакує власні клітини

Однією з причин такого стану може бути синдром підвищеної проникності тонкого кишечника. При цьому синдромі щільні контакти між клітинами кишечника розмикаються і в кровотоці виявляється те, що не може проникнути туди за допомогою внутрішньоклітинного всмоктування: не переварені до амінокислот і простих цукрів частки їжі, глютен, казеїн, лектини, віруси і бактерії.

Імунітет реагує на це виробленням антитіл. Дуже часто амінокислотні послідовності в стінках бактерій і великих молекул схожі на амінокислотні послідовності в тканинах організму, зокрема щитовидної залози, в результаті вироблені антитіла атакують не тільки чужорідні частинки, але і сам орган, приводячи до аутоімунного стану.

Які аналізи здати для діагностики АІТ

Необхідно здати аналіз крові на:

  • тиреотропний гормон (ТТГ);
  • вільні Т3 і Т4;
  • антитіла до тиреопероксидази;
  • антитіла до тиреоглобуліну;
  • антитіла до рецептора ТТГ при ознаках гіперфункції щитовидної залози.

Додатково: УЗД щитовидної залози, але тільки за висновком УЗД діагноз АІТ не ставиться.

Аналіз на тиреоглобулін здавати недоцільно.

Джерело

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут