додому Сім'я і відносини

Співчуття при алкоголізмі чоловіка

Алкоголізм негативно позначається як на життя самого алкоголіка, так і його оточення. Залежність від спиртного заважає вести повноцінне життя – людина стає неадекватною у всіх сферах життя, скочується по похилій на саме дно.

Созависимость при алкоголизме мужа

Основну причину потрібно шукати в психології людини. Переважна більшість алкоголіків розглядають спиртне як універсальний засіб зняти напругу, розслабитися, забути про проблеми. Поступово такий спосіб відходу від реальності перетворюється в стійку залежність, хвороба.

Змиритися або піти від чоловіка-алкоголіка?

Алкоголік у сім’ї – це суцільні проблеми і неприємності. Це постійне нервове напруження, побоювання викликати спалах гніву, очікування чергового запою. Постійне перебування в такому стані може викликати у дружини алкоголіка співчуття. Свою поведінку вона починає виправдовувати наступними причинами:

 • Страх залишитися одній. Вона боїться піти від чоловіка з-за побоювань, що вже не зможе влаштувати своє життя. Принаймні з цим вже все зрозуміло і знайоме, а з новим обранцем може бути ще гірше.
 • Жалість. Жінка перебуває в повній впевненості, що без неї чоловік пропаде, тому воліє й далі жити з ним, страждаючи і терплячи.
 • Небажання змін. Піти від чоловіка означає відмовитися від вже налагодженого побуту, пошук додаткового джерела доходу, переїзд на нове місце проживання і т. д. Тому багато воліють терпіти, чим кардинально змінювати свій життєвий уклад.
 • Бажання зберегти сім’ю. Дотримуючись стереотипу, що дитина обов’язково повинна виховуватися в повній сім’ї, жінка не вирішується на такі радикальні заходи, як розлучення.

Негативні наслідки життя з алкоголіком

Захоплення проблемами чоловіка, пов’язані з алкоголізмом, поступово приводить жінку до деградації – вона втрачає індивідуальність, стає байдужою до власного життя. Поступово з’являються ознаки співчуття:

 • занижена самооцінка;
 • схильність до негативізму;
 • прагнення до постійного контролю за чоловіком;
 • почуття провини, страх осуду;
 • смирення зі своєю долею.

Ці негативні емоції і почуття поступово руйнують не тільки психологічне здоров’я жінки, але й фізичне. Постійні нервові напруги і стрес – пряма дорога до мігрені, безсонні, гіпертонії, бронхіальній астмі, виразці і т. д.

Одна з головних оман – це думати, що співчуття дружини може якось допомогти чоловікові від його пристрасті до спиртного. Психологи, вивчаючи проблеми таких сімей, прийшли до невтішного висновку – співчуття, навпаки, сприяє прогресуванню згубної звички. Алкоголік, відчуваючи терпимість з боку близьких, починає перекладати на них всю відповідальність за свою поведінку, нерідко опускаючись до звинувачень і фізичного насильства.

Рано чи пізно жінці потрібно вирішувати: піти з наміром почати нове життя або залишитися, намагаючись допомогти чоловікові подолати проблему. Як правило, без сторонньої допомоги тут не обійтися, тому звернення до психолога – вкрай бажано.

Якщо на жінці висить тягар відповідальності за маленьких дітей, а поведінка алкоголіка – агресивна, і він періодично застосовує силу, то в цьому випадку сумнівів бути не може – треба йти, і як можна швидше.

Як поводитися з чоловіком алкоголіком?

Перше, що потрібно від жінки, яка вирішила зберегти відносини – терпіння. А також усвідомлення того, що знадобиться докласти чимало зусиль, що вимагають великих душевних витрат:

 • Не створювати чоловікові сприятливих умов для його запоїв, тобто не виявляти покірність, співчуття і жалість.
 • Не вирішувати за алкоголіка його проблеми. Нехай всі свої труднощі вирішує сам, тим самим він не втратить залишки здатності нести відповідальність за свої вчинки.
 • Обійтися без скандалів і істерик. Не намагатися розмовляти з ним в періоди запоїв. Спокійно, але твердо підштовхувати його до думки про необхідність лікування.

Важливо пам’ятати, що всі спроби лікування від алкоголізму без щирого бажання самого алкоголіка – справа марна і невдячна. Проте, якщо рішення ним прийнято, і є підтримка близьких, то шанси повернути щастя в сім’ю досить високі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут