додому Краса і здоров'я

Остеопороз у жінок в період менопаузи: чому він виникає?

421

гресивна реклама препаратів кальцію, що заповнює екрани телевізора і переконує в тому, що прийом цих препаратів зробить жінку жінкою — це солодкий отрута, що сприяє відкладенню склеротичних бляшок, закупорюють судини, але аж ніяк не сприяє зміцненню кісток.

Середньостатистичний житель, що вживає різноманітну їжу, в тому числі молочні, іноді м’ясні / рибні продукти і крупи навіть в незначній кількості, повністю забезпечує організм кальцієм. Проте неприємним наслідком гормональної перебудови організму у жінок, які перебувають в менопаузі, може бути витончення і ламкість кісток через розвиток остеопорозу. А якщо кістки тендітні, то виникає небезпека переломів, типовими з яких є переломи шийки стегна і променистого суглоба, одержувані при падінні з висоти власного тіла.

Чому виникає остеопороз?

При остеопорозі в кістках дійсно не вистачає мінеральних речовин, які надають їм міцність: кальцію, магнію, марганцю, фосфору, цинку. Дієтологи називають продукти, в яких містяться ці мікроелементи: молоко, йогурт, сир, селера, мигдаль, кунжут, насіння соняшнику, в’ялена риба, сардини з кістками та інші. Незважаючи на присутність в раціоні перерахованих вище продуктів, остеопороз з роками лише посилюється, і навіть фармакологи не можуть допомогти у вирішенні цієї проблеми, інакше кальцій, що вживається людьми, повірили в рекламу, зробив би людство невразливим для остеопорозу. Але реклама йде — означає, є потреба, а це означає, що проблема не вирішується. Хоча, напевно, мільйони літніх людей і перш за все жінок поїдають цей кальцій “мішками”…

До мене на прийом прийшла жінка похилого віку. Вона скаржилася на болі в спині і пов’язувала їх з компресійним переломом хребта, який, з її слів, трапився при падінні на спину: вона посковзнулася на вулиці буквально на рівному місці. Через три місяці болю в спині вона звернулася до травматолога, але прийшла в поліклініку сама. Їй зробили рентген хребта, констатували ці самі переломи і порекомендували носити корсет…

На її знімках п’ять (! ) компресійних переломів: хребет був складний по нерівній осі, немов картковий будиночок, але при цьому вона робила якусь гімнастику і прийшла в центр на своїх ногах. Спочатку недовіру в очах, а потім захват.

Всі ці остеофіти, екзостози і “риб’ї хребці”, тобто різні деформації хребців при остеопорозі і навіть при остеохондрозі, в народі називають “відкладенням солей” — це свого роду самозахист хребта від недбайливого господаря. Такі проблеми виникають в тих випадках, коли людина живе в своєму тілі, як у ворожому окопі, “відстрілюючись” від будь-яких болів прийомом НПВС ( нестероїдних протизапальних засобів ). Звичайно, будь-який лікар з легкістю може залякати людини з болями, а пацієнту важко повірити в себе, в своє тіло і в свій організм ( боже творіння! ) — йому простіше зробити цей організм “сміттєвої ямою”.

Але яка розплата за таке ставлення в недалекому майбутньому? Теж зрозуміло: неміч, старезність і непотрібність навіть власним дітям ( якщо вони є ). Але життя в такому організмі, що найцікавіше, триває…

Так звана сучасна медицина йде по шляху заміни зносили органів, тканин, судин і навіть … голови! Може бути, вона доб’ється в багатьох випадках якихось успіхів, тому що в заміну божого творіння на кіборга вкладаються величезні гроші. Коштувати це буде дорого, далеко не всі зможуть отримати таку допомогу. Так, звичайно, треба розвивати сучасну медичну науку, хто ж сперечається?

Але за рахунок чого її розвивати? Не можна вимикати свою власну систему саморегуляції організму якимись знеболюючими препаратами, гормонами або стовбуровими клітинами, якщо відомо, що в нашому організмі все це є!

Але треба в це вірити і знати, як всім цим скористатися…

…З цієї жінки ми зняли корсет, який їй порекомендував носити травматолог через три місяці після отриманої травми: цілком ймовірно, травматолог не знає будови хребта і не здогадується про те, що кістки ( дзвінки ) не варті один на одному, як цеглини.

Хребці насправді кріпляться численними зв’язками, сухожиллями, апоневрозами і м’язами в три шари, як термос! І навіть якщо всі хребці піддадуться компресійним переломів, вони не випадуть назовні, як речі з дірявого мішка — вони складуться всередині сполучно-тканого футляра, що складається з м’язів, зв’язок, сухожиль і апоневрозів, але не висиплються, нічого не затиснуть і не ущемлять ніяких нервів, як вважають багато лікарів, які не знають нічого іншого, крім ліків і корсетів.

Остеопороз у женщин в период менопаузы: почему он возникает?

Харчування кісткових тканин

Всі проблеми болю в спині, дистрофічних змін міжхребцевих дисків і остеопорозу хребців криються в цих невидимих для рентгенологічного апарату і комп’ютера непрацюючих м’язах, в яких проходять нерви, кровоносні і лімфатичні судини і які “годують “подзвінки і інші кістки кальцієм!

Харчування кістки здійснюється через судини по кістковим канальців, які контактують з судинами або відростками сусідніх клітин. У цьому полягає принципова відмінність кісток від хрящів: в хрящах судин немає. Справа в тому, що окістя ( поверхневий шар кісток ) містить відразу два види клітин — остеобласти ( клітини, що формують кістку ) і остеокласти ( клітини, що руйнують кістку ). Між цими двома видами клітин протягом усього життя організму відбувається постійна боротьба — хто кого!

Остеобласти потребують високого вмісту кисню в середовищі, тому їм потрібен приплив свіжої крові, Яка надходить в кістку по кровоносних капілярів через кісткові канальці. Цей фактор харчування кісток називається дифузією ( проникненням ) і залежить від активної функції м’язів: як сказано вище, м’язи кріпляться сухожиллям до горбок кісток і таким чином сприяють мінералізації кістки і утворення остеоцитів — основних клітин кісткової тканини.

Остеокласти, навпаки, активізуються при низькому вмісті кисню в навколишньому середовищі, Тому низький кровотік є причиною низького вмісту кисню і посилення функції остеокластів, які беруть участь в руйнуванні ( резорбції ) кісткової речовини і перебудові формування зрілої кістки.

висновки: остеобласти формують кісткову тканину, а остеокласти її руйнують. Щоб в гомеостазі кісткової тканини переважали остеобласти, кістка треба “годувати” свіжою кров’ю. Сукупність процесів клітинного харчування ( вона називається трофікою ) здійснюється активною функцією м’язів, які кріпляться до кісток і живлять кістку необхідними мінеральними компонентами, зокрема, фосфопротеїнами, що сприяють переміщенню іонів кальцію з крові в кістку, і лужної фосфотазою, що підсилює комплекс з колагеном. Описана вище функція активних остеобластів призводить до розширення і відновлення кісткової речовини, при цьому деякі остеобласти перетворюються в остеоцити.

При недостатньому надходженні кисню ( тобто при низькій активності м’язів, що кріпиться до кісток ) в складі кісткової тканини починають переважати остеокласти. В цьому випадку остеокласти виділяють літичні ( розсмоктують ) ферменти, які руйнують органічну частину кістки, і кислі реагенти, які розчиняють мінеральні компоненти кістки шляхом “вимивання” іонів кальцію. В результаті цих процесів часто розвивається остеопороз — розрідження кісткової речовини.

Чи допоможуть препарати кальцію?

Навіщо все це потрібно знати? Справа в тому, що існуючі класифікації остеопорозу є обґрунтуванням для лікування остеопорозу препаратами кальцію. Тим часом тривале застосування препаратів кальцію не зупиняє процес демінералізації кісткової речовини і може привести до таких явищ як вторинний гіперпаратіреоз і збільшення резорбції ( руйнування ) кісток. Проблема полягає в тому, що препарати кальцію і фосфору, що використовуються для лікування остеопорозу ( а точніше — для блокування демінералізації кісток ), без вітаміну D всмоктуватися в кишечнику не можуть, тому прийом вітаміну D3 проводиться довічно: Вважається, що він є профілактикою старечого остеопорозу.

Насправді це не зовсім так. Вітамін D має кілька форм. D3 ( холекальціферол ) утворюється під шкірою під впливом УФ-променів, а потім в печінці і в нирках перетворюється в гормон кальцитріол, який, в свою чергу, бере участь у всмоктуванні іонів кальцію з просвіту кишечника, що підвищує вміст кальцію в крові. Прийнято вважати, що такий процес сприяє відкладенню солей кальцію в кістках. Але в цьому теж є певна проблема. Відомо, що старі люди через забудькуватості часто порушують режим прийому препаратів, що може привести до гіпервітамінозу D, а при гіпервітамінозі D також відбувається демінералізація кісток, так як кальцитріол підвищує активність остеокластів. Більш того — кальцитріол сприяє відкладенню солей кальцію в кістках! В результаті виникають і остеофіти, і шпори, і деформації суглобів і хребців. З цього приводу мій знайомий лікар-ендокринолог каже так: “Будете какати статуетками, але кістки міцніше не стануть”.

Не можна забувати і про користь ранкового ( до 10 години ранку ) сонця: під впливом ультрафіолетових променів в організмі виробляється життєво необхідний для кісток вітамін D3 ( холекальціферол ).

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Джерело

Додати коментар