додому Поради

Чому виникає контактний дерматит?

401

Ви знали, що контактний дерматит може викликати навіть шпилька для волосся?

Контактний дерматит може бути викликаний роздратуванням або алергією. Як розпізнати хворобу і усунути симптоми? Не займайтеся самолікуванням! У наших статтях ми збираємо останні наукові дані і думки авторитетних експертів в області здоров’я. Але пам’ятайте: поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар.

Що таке контактний дерматит?

Контактний дерматит — це запалення шкіри. Воно виникає від впливу подразника ( наприклад, хімічної речовини ), або через алергічну реакцію ( наприклад, на латекс ). Дерматит, безумовно, неприємний, але не заразний. Він проходить зазвичай за кілька днів після виключення контакту з викликали його факторами.

Що частіше зустрічається, алергія або роздратування?

Вважається, що 8 з 10 випадків контактного дерматиту викликається подразниками, і тільки п’ята частина припадає на алергічну реакцію. При дратівливому контактному дерматиті « підступне » речовина речовина вступає в прямий контакт зі шкірою — фізичний, хімічний або механічний — і викликає запалення. При алергічному контактному дерматиті алерген активізує імунну систему організму — з тим же результатом.

Іноді реакція виникає після першого ж контакту, але в деяких випадках шкіра реагує дуже не відразу. Це може ускладнювати діагностику, тому « підозрювати » вам доведеться все, навіть саме звичне.

Які симптоми у контактного дерматиту?

Дратівливий контактний дерматит

Симптоми будуть залежати від того, наскільки агресивно речовина, з яким ви стикаєтеся.

Слабкі подразники, Швидше за все, викличуть такі симптоми:

 • почервоніння в невеликих кількостях
 • сухість шкіри
 • невеликі тріщинки на шкірі
 • можливий свербіж

більш агресивні подразники можуть викликати досить інтенсивну реакцію:

 • набряк і припухлість
 • біль
 • пухирі
 • мокновлення ( виділення ексудату після розриву бульбашок і пухирів )

Алергічний контактний дерматит

Симптоми алергічного контактного дерматиту дуже схожі, але висип з сильним сверблячкою виникає частіше.

Вона може може з’являтися і на інших ділянках шкіри, якщо випадково помацати їх руками в частинках алергена.

Тому так важливо ретельно мити руки, якщо ви розумієте, що випадково вступили в контакт з речовиною, що викликає у вас контактний дерматит.

Що може викликати контактний дерматит?

Досить часто контактний дерматит виникає у людей, які змушені постійно взаємодіяти з тими чи іншими речовинами через свою роботи.

Якщо максимальний подразник на роботі — нудний колега в чаті, шукайте те, що використовується кожен день. наприклад:

 • Мило / засіб для душу
 • лосьйони
 • парфумерні продукти
 • Засоби для прання і т.д.

Дратівливий контактний дерматит може виникнути у будь-якого, але люди зі світлою, сухою або чутливою шкірою знаходяться в зоні більшого ризику.

Алергічний контактний дерматит найчастіше викликається контактом з рослинами ( їх ефірні компоненти, сік, пилок і т.д. ). Але нерідкі і інші тригери:

 • Нікель ( використовується в ювелірних виробах )
 • косметика
 • антибактеріальні креми
 • Каучуковий латекс
 • Хімічні речовини і т.д.

Цікавий факт: якщо ви зіткнулися з алергією на латекс, варто бути обережніше з ківі через можливу гіперчутливості.

Як діагностують контактний дерматит?

Лікар оглядає людини з симптомами контактного дерматиту і вивчає анамнез. Якщо є підозра на алергічну реакцію, фахівець може провести патч-тест ( при якому потенційний алерген приклеюють до шкіри і залишає на один-два дні ). Найпростіший спосіб діагностики — усунути потенційний подразник і подивитися, як відреагує шкіра. Якщо симптоми зменшаться або пропадуть зовсім, можна вважати, що « винуватець » знайдений. Сузити коло пошуків можна за допомогою оцінки розташування подразнень:

Обличчя / повіки

Чим тонше шкіра, тим більше ймовірна реакція на подразник.  Симптоми можуть викликати не тільки очевидні причини ( косметика, доглядові кошти, кошти від сонця ), але і те, що стосується особи — дитячі іграшки, борода партнера і т.д.

Шкіра голови

Дерматит досить рідко з’являється на скальпі, і найчастіше причиною є фарба для волосся. Але підозрювати варто все, що ви одягаєте на голову і волосся, від шапок і шарфів до шпильок і шпильок.

Руки

Дерматит на руках досить часто буває « професійним ». З ним нерідко стикаються:

 • медики
 • клінери
 • люди, що працюють в харчовій промисловості
 • няні і санітари
 • мами і домашні господині

Симптоми зазвичай з’являються на долонях через тонкощі шкіри, і причиною може бути все, що їх стосується — від рукавичок до хімікатів.

Шия

Шукайте причину в ювелірних виробах і біжутерії, духів і лосьйонах — у всьому, що ви можете надіти або нанести на цю частину тіла.

Пахви

Найчастіше люди підозрюють ( не без причини ) дезодоранти і засоби для гоління. Але роздратування може виникнути як відповідь на хімічні речовини і барвники, що виділяються з одягу під впливом поту.

Ноги

Причини дерматиту на ногах аналогічні таким на інших частинах тіла, але серед підозрюваних з’являються колготки і панчохи.

Область ануса і геніталій

У цих місцях шкіра дуже чутлива, тому дерматит досить імовірний. Що підозрювати:

 • миючі засоби
 • ароматизовані гігієнічні прокладки
 • ароматизована туалетний папір
 • нижню білизну
 • лосьйони і креми для гоління
 • латекс
 • засоби для депіляції і т.д.

Дратівник і алергени можуть потрапити на ніжні області навіть без прямого контакту — через дотик рук під час миття.

Іноді у вас є всі симптоми контактного дерматиту, але ви поняття не маєте, чому. Це неприємно — ви прямуєте всім рекомендаціям лікаря, а симптоми все одно не приходять. Запитайте себе, чи змінилося що-небудь на роботі або вдома. Уявіть себе знаменитою сищицею, і ще раз ретельно вивчіть всі « уліки ». Те, що здається незначним, може чинити серйозний вплив.

Як лікують контактний дерматит?

І дратівливий, і алергічний дерматит лікують приблизно однаково. Перша і, напевно, найочевидніша рекомендація — уникати подразника. Замінити мило, почати носити захисний одяг, перейти на рукавички з іншого матеріалу і т.д. Часто цього достатньо, щоб висип пройшла.

Легке роздратування

Якщо висип від роздратування вимагає більшої уваги, вам допоможуть гіпоалергенні зволожуючі креми і місцеві засоби з кортикостероїдами. Зазвичай достатньо трьох тижнів — дві з них засіб наноситься двічі в день, і ще сім днів одноразово. Шкіру також допоможуть заспокоїти каламіновий лосьйон і вівсяні ванни. Антигістамінні препарати, швидше за все, не допоможуть зменшити свербіж, так як контактний дерматит зазвичай не викликається гістамінової реакцією.

Більш важкі і / або великі роздратування

Якщо симптоми більш серйозні, а висип покриває великі ділянки тіла, можуть знадобитися препарати, наприклад, преднізолон.

Вкрай важливі два аспекти терапії:

 1. Не приймати нічого без призначення лікаря.
 2. Приймати ліки, прописані лікарем, в рекомендованої дозі і так довго, як вказав дерматолог.

Якщо шкіра сильно роздратована, покрита кірками або сочиться ексудатом, лікар може прописати спеціальні перев’язки.

Що ще може прописати дерматолог?

 1. Антибіотики — вони необхідні, якщо є ознаки інфікування роздратованою області.
 2. Фототерапія — її застосовують, якщо контактний дерматит не реагує на стероїдні креми або системні стероїди.
 3. Імунодепресанти — їх застосовують вкрай рідко, якщо людина не реагує на інші методи лікування. Ці препарати пригнічують імунну відповідь.

Увага! Інформація, представлена в статті, має ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Додати коментар