додому Вагітність і діти

Чи можна мити новонародженого милом, як вибрати мило?

2479

Народження дитини – це нові обов’язки для батьків. Повернення з пологового будинку знаменує новий етап у житті родини, і перед молодими батьками постає багато питань. Один з них – як правильно мити новонародженого. Незрозуміло, якою має бути вода у ванні чи в неї щось додавати, чи можна використовувати мило. Відповіді на ці питання не стільки складні, скільки важливі.

1-29-11-2016-600-382 (3)

Чи можна мити милом новонародженого

Шкіра у немовлят дуже ніжна, тому з милом потрібно бути вкрай обережним. Навіть якщо шматок мила має маркування «дитяче», педіатри не рекомендують використовувати його в перші тижні життя.

Чи можна мити новонародженого милом? Можна, але нечасто. Протягом першого тижня після повернення з пологового будинку під час купання використовувати мило взагалі не потрібно. Надалі можна намилити тіло немовляти не частіше одного-двох разів на тиждень.

Але за великим рахунком, поки дитина не почне повзати, бруднитися йому просто ніде, а значить, потреба у використанні мила відчувають, швидше, батьки, ніж сам малюк. Потові залози на тілі немовляти працюють інакше, ніж на тілі дорослого або дитини, що підросла. Тому немовляті досить простого обмивання водою.

Що стосується підмивання, то після стільця використовувати дитяче мило можна і навіть потрібно. Після обмивання попку і ніжки потрібно добре промокнути товстим махровим рушником, а шкіру змастити дитячим кремом без запаху.

Чи можна мити новонародженого рідким милом, не кусковим, або наприклад, крем-милом ? Відповідь така ж. Можна, але тільки якщо малюк дійсно забруднився. Під час щоденного «ритуального» купання сенсу у використанні мила немає. Більш того, часте миття з милом може нашкодити не тільки шкірі малюка, але і його здоров’ю.

Чому не можна зловживати милом

Будь-яке мило, навіть спеціально створене для ніжної дитячої шкіри немовлят, містить підсушуючі речовини. Воно розчиняє особливу жирову плівку на дитячій шкірі, тобто позбавляє її природного захисту. Тому захоплюватися надмірною чистотою батькам не варто. А ось знати про те, яким милом краще мити новонародженого, потрібно обов’язково.

Чим загрожує зловживання милом при купанні дитини:

• позбавлений захисної плівки епідерміс (зовнішній шар шкіри) піддається посиленій атаці бактерій і вірусів. На відновлення захисту йде приблизно два дні, і це потенційно небезпечно;

• після миття милом шкіра починає активно вбирати речовини, в тому числі і ті, що виводять з організму токсини. З іншого боку, мило порушує функції виділення. Відповідно, через шкіру організм ніби сам себе отруює;

• підсушуючі речовини, що містяться в милі, негативно впливають на стан шкіри, можуть викликати свербіж і подразнення. Саме тому після використання мила потрібно обробити шкіру дитячим кремом;

• якщо мило містить синтетичні речовини, воно явно не принесе здоров’я дитячої шкіри і взагалі здатне серйозно позначитися на стані здоров’я;

• таким же чином працюють ароматизатори. Якщо шматок мила сильно пахне, яскраво забарвлений, для малюка воно явно не підходить, як би не маркував виробник свій товар.

Часте використання мила небажано і навіть шкідливо. Одне, максимум два миття в тиждень не заподіють шкоди. Кожен день купатися з милом не можна.

Яким милом краще мити новонародженого

Зовсім обійтися без мила не вийде. Хоча б тому, що дитина бруднить пелюшки від 5 до 8 разів на добу. Яким милом краще мити новонародженого, щоб не нашкодити організму? Ось основні правила, які допоможуть батькам обрати найкраще для свого малюка:

• від покупки мила «ноу нейм» потрібно відмовитися відразу. У великих надійних виробників введена жорстка система якості, використовуються натуральні і безпечні компоненти;

• купуючи продукт, зверніть увагу на позначки «нейтральний PH» і «клінічні випробування». Це означає, що мило протестовано і не заподіє шкоди шкірі немовляти;

• гарне дитяче мило не повинно містити ні запаху, ні барвників, ні синтетичних компонентів;

• якщо до складу мила входять трави, це не завжди добре. Справа в тому, що вони можуть викликати алергію, подразнення, сухість.

Потрібно враховувати й індивідуальні особливості дитини. Не можна однозначно сказати, яким милом краще мити новонародженого. У одних дітей шкіра відмінно реагує на екстракти трав (череда, чистотіл, ромашку), а в інших рослини викликають алергію.

Тому перш ніж намилити улюблене чадо, перевірте, чи не викличе мило негативну реакцію. Зробити тест дуже просто: нанести мило на згин ліктя або на зап’ясті, змити і спостерігати за шкірою. Якщо через два-три дні нічого поганого з шкірою не сталося, вона залишилася чистою, без почервонінь, цим милом користуватися можна.

Як правильно мити новонародженого

Після кожного випорожнення дитини потрібно підмивати. Для хлопчиків і дівчаток процедура дещо відрізняється. Це пов’язано з будовою статевих органів.

Новонароджену дівчинку підмивають під струменем води рухами руки по напрямку до заднього проходу, щоб не допустить потрапляння бруду та запалення.

Мило використовується у крайньому разі. Справа в тому, що шкіра на слизових статевих органах дівчинки дуже ніжна, і мило травмує її, викликає запалення. Це, в свою чергу, загрожує зрощенням малих статевих губ (сінехія). При підмиванні тримати дівчинку правильніше на спинці, уклавши на лікоть і притримуючи за ручку.

Новонародженого хлопчика зручніше підмивати навпаки: уклавши на лікоть животиком. Мити немовляти потрібно під струменем теплої води, спочатку попку, потім статеві органи. Догляд за немовлятами-хлопчиками простіше.

Як підготувати ванночку

Щоденне купання немовляти – це ритуал, який повинен приносити задоволення і немовляті, і його мамі. Тому важливі деталі: температура води і повітря, «гірочка» для зручності, м’яка пелюшка, розстелена на дні ванни.

Сенс процедури не стільки в тому, щоб змити бруд, скільки в тому, щоб дитина розслабилася, відчула приємне тепло води, дотик материнських рук і пухнастого рушники. Крім того, щоденне купання – це загартовуюча процедура. Поєднання води і повітря, перепад температур змушують імунну систему працювати, зміцнюють її.

Купати новонародженого можна вже через добу після першої вакцинації БЦЖ. Однак необхідності в цьому немає, тому нічого страшного не трапиться, якщо мама відкладе процедуру на кілька днів. Тривалість першого купання – 2-3 хвилини. Через тиждень малюка можна залишати у воді вже п’ять хвилин, поступово доводячи до процедури 10-15 хвилин.

Як правильно мити новонародженого у ванні? Перш за все підготувати воду. Протягом першого місяця життя деякі педіатри рекомендують кип’ятити її, щоб уникнути запалення пупкової ранки. Для дезінфекції (особливо якщо використовується некипячена вода) можна додати марганець, домагаючись слабкого фарбування в рожевий колір.

Температура води не повинна бути вище 37 градусів, а температура повітря – нижче 22 градусів. Важливо, щоб дитина не замерзла, але і купання в гарячій воді радості їй не принесе. Якщо немає спеціального водного термометра, мама легко може перевірити температуру, зануривши лікоть у підготовлену ванну. Шкіра не повинна відчувати ні холоду, ні тепла.

Додавати у воду відвари цілющих трав, залежить від бажання батьків. Особливої необхідності в них немає, якщо шкіра дитини здорова. Більш того, у новонародженого може з’явитися алергія. Якщо так сталося, то експерименти потрібно одразу ж припинити. Інша справа, якщо лікар призначить відвар тієї чи іншої трави з лікувальною метою (наприклад, при пітничці, дерматиті тощо). В цьому випадку потрібно дотримуватися рекомендацій педіатра.

Як правильно мити новонародженого

Спеціальна гірка в дитячу ванночку зручна тим, що дитину не доведеться тримати. Скат гірочки потрібно застелити пелюшкою, щоб тіло не ковзало. Якщо гірки немає, то дитину потрібно покласти спинкою на лівий лікоть і притримувати за ручку. Обережно опустити у воду і тримати так, щоб голова і плечі були над водою.

Мити малюка потрібно правою рукою плавними рухами: спочатку ручки і пахви, потім ніжки, пахові складки, сідниці і живіт. Тепер можна перевертати малюка на животик, підняти над водою й помити спинку.

Якщо використовується мило, то мама намилює свої долоні і ними миє дитину. Звичайний гель для душу використовувати в купанні новонародженого не можна. Дитячий шампунь – можна, але тільки після досягнення малюком чотиримісячного віку. Мити голову шампунем потрібно не частіше одного разу на місяць.

Якщо мама використовувала мило, то після купання тіло малюка потрібно облити чистою водою з заздалегідь підготовленого глечика. Тепер залишиться лише промокнути дитини рушником, змастити шкіру дитячим кремом і укласти малюка спати.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут