додому Краса і здоров'я

Якщо болить правий бік під ребрами – варто перевірити печінку і хребет

3182

Якщо болить правий бік під ребрами, то це зазвичай говорить про захворювання печінки і жовчовивідних шляхів. Але не все так просто – іноді болі в цій області можуть виникати при остеохондрозі грудного відділу хребта. Відрізнити ці захворювання буває важко навіть лікарю, вирішальне значення тут мають додаткові методи дослідження.

10-12-14-foto-600x430-1

Болі в правому боці під ребрами через проблеми з печінкою

При запальних процесах в печінці – гострих і хронічних гепатитах – ниючі болі в правому підребрі є одним з основних симптомів. Вони пов’язані зі збільшенням печінки і розтягуванням її капсули, в якій знаходиться багато нервових закінчень.

Гострі гепатити можуть починатися, як гостро, так і поволі, в останньому випадку їх часто можна прийняти за прояв іншого захворювання, в тому числі за ангіну або ГРВІ. І тільки при різкому збільшенні печінки «спливає» справжній діагноз. Тому, якщо при так званих простудних захворюваннях з’являються болі в правому підребрі, краще звернутися до лікаря: гепатит слід починати лікувати, якомога раніше.

Для хронічного гепатиту характерне повільний початок. Прояви захворювання при цьому мінімальні. Це – наростаюча слабкість, зниження працездатності, порушення травлення (найчастіше, це проноси), іноді виникає нудота. Але майже завжди у таких хворих з’являється спочатку невизначена важкість у правому підребру, а потім такі ж невизначені болі.

Всі симптоми хронічного гепатита зазвичай носять ознака невизначеності, стертости. Їх часто пов’язують з якимись зовнішніми обставинами – перевтомою, стресами, що призводить до запізнілого виявлення та несвоєчасного початку лікування. Поєднання слабкості і болів у правому підребрі повинно насторожувати саме щодо хронічного гепатиту, при якому раннє звернення за медичною допомогою є життєво необхідним.

Болі в правому боці під ребрами при захворюваннях жовчовивідних шляхів

Якщо болить правий бік під ребрами, це може бути також ознакою застою в жовчовивідних шляхах, пов’язаного з порушенням рухової активності стінок жовчних проток. Такий стан носить назву дискінезії жовчовивідних шляхів. Гладка мускулатура жовчних проток може бути занадто млявою, нездатною просувати жовч у напрямку до жовчного міхура. У такому випадку говорять про дискінезію жовчовивідних шляхів за гіпокінетичним типом. При дискінезії по гіперкінетичному типу, навпаки, відзначається підвищена рухова активність гладкої мускулатури стінок проток і схильність до спазмів. Дискінезії жовчних проток зазвичай поєднуються з дискинетичними розладами жовчного міхура.

Клінічно дискінезія жовчовивідних шляхів проявляється тупими або гострими зазвичай короткочасними болями у верхній частині живота та правої підреберної області, що віддають у спину і праву лопатку. Печінка при цьому зазвичай не збільшена, температура не підвищується. Лікування таких захворювань повинно проводитись після ретельного обстеження, так як різні види дискінезії вимагають різного лікування.

Запальні захворювання в жовчних протоках найчастіше розвиваються в результаті аналогічних процесів у жовчному міхурі (холециститів) або висхідної інфекції з кишечника. Запальні процеси жовчних шляхів (холангіти) зазвичай протікають хронічно, з загостреннями і ремісіями. У більшості випадків у таких хворих запальний процес захоплює і жовчні протоки, і жовчний міхур (холангіохолецістіт).

Крім характерних болів у правій підреберній області може значно збільшуватися печінка, селезінка, періодично підніматися температура тіла, з’являтися жовтяниця. При тривалому перебігу холангіту можливий розвиток вторинного біліарного цирозу печінки зі зниженням функції цього органу.

Болі в правому боці під ребрами як прояв остеохондрозу

Якщо болить правий бік під ребрами, то це може бути одним із проявів остеохондрозу. Майже всі органи грудної та черевної порожнини, зокрема печінка, жовчний міхур, шлунок, кишечник і підшлункова залоза іннервіруються вегетативними нервовими волокнами з корінців спинного мозку грудного відділу хребта. У зв’язку з цим болі, які виникають при грудному остеохондрозі не так легко відрізнити від болів, характерних для захворювань внутрішніх органів.

Так, якщо є утиск вегетативної гілки спинномозкового корінця, відбуваються поступові зміни в зацікавлених органах. Вони можуть призводити до різних судинних порушень, які рано чи пізно викличуть порушення функції органу, поява дискомфорту і болів. Наприклад, при обмеженні спинномозкових корінців 7, 8 і 9 грудних хребців з’являються симптоми холангіохолецістіта: біль у правому підребрі, що віддає в спину. Відмінністю холангіохолецістіта від остеохондрозу є те, що при цьому захворюванні болі посилюються не при порушенні дієти, тоді як при остеохондрозі болі посилюються при рухах в грудному відділі хребта.

Якщо болить правий бік під ребрами, потрібно звернутися до лікаря і пройти обстеження. Тільки після цього може бути призначено адекватне лікування.

попередня статтяЕфективні вправи, щоб прибрати живіт: на шляху до ідеалу
наступна статтяЯкщо німіє ліва рука – чому це відбувається