додому Вагітність і діти

Висип на тілі у дитини — про які захворювання може йти мова

Досить часто батьки стикаються з проблемою висипань у дитини. Висип на тілі у дитини не завжди означає, що є якесь захворювання. У дитячому віці може розвинутися алергія або роздратування при впливі на шкірі подразників. У такій ситуації при усуненні впливу дратівного фактора шкірні прояви мимовільно проходять. Інша тактика потрібна в разі виявлення захворювання, оскільки нерідко висип супроводжується патологічними змінами з боку внутрішніх органів.

12-02-15-foto-700x544-1

Висип внаслідок вірусних захворювань

У дитячому віці часто потикаються з гострими інфекційними захворюваннями. Червоний висип на тілі дитини є одним із клінічних проявів вітрянки або вітряної віспи. Це захворювання найбільш характерне для дошкільного та молодшого шкільного віку, в той час як у дорослому віці і у дітей до двох місяців воно зустрічається рідше. Відзначається певна сезонність, пік захворюваності припадає на осінньо-зимовий період.

Хвора людина є потенційно небезпечною для оточуючих (або заразною) тільки протягом всього інкубаційного періоду і в період появи висипу. Спочатку захворювання з’являється невеликий вузлик або дрібна пляма, яка в подальшому перетворюється в бульбашку. Навколо бульбашки є ділянка почервоніння, гіперемія. Протягом декількох днів пухирець лопається, після чого залишається скоринка без рубців. Характерною особливістю є одночасне наявність на шкірі шкірних елементів на різних стадіях розвитку. Завжди слід пам’ятати про можливі атипічні варіанті перебігу захворювання.

Дрібна висипка по тілу дитини може бути при краснусі. Спочатку висип локалізується тільки на обличчі, через кілька днів вражає тіло, кінцівки. Період одного тижня до і кілька днів після появи на тілі висипки вважається інкубаційним періодом. Найбільш небезпечним вважається, якщо жінка інфікована в перші місяці вагітності. У плоді можуть розвинутися пороки, не сумісні з життям, тому слід уникати контактів з хворою людиною, проводити профілактичні заходи.

Шкірні прояви при алергії у дитини

У немовлят нерідко розвиваються алергічні реакції, прояв яких відрізняється різноманіттям. В якості алергену можуть виступати різні речовини, наприклад:

  • продукти харчування
  • лікарські препарати
  • тварини, комахи
  • рослини (особливо в період цвітіння)
  • холод (холодова алергія)

Щоб з’ясувати справжню природу алергічної реакції, необхідно пройти комплексне обстеження, яке дозволяє виявити алерген.

Висип на тілі алергічного характеру супроводжується вираженим свербінням. Це вважається одним з характерних ознак захворювання. У ряді випадків разом з висипаннями на тілі дитини можна виявити пухирі, наповнені прозорим вмістом. Пухирі не слід намагатися розкрити самостійно, протягом нетривалого часу вони розкриваються самостійно, не залишаючи рубцевих змін на шкірі.

Багато в чому прояви алергії у немовляти залежать від харчування мами, яка годує дитину грудьми. Навіть якщо у дитини з’явився висип, не слід відразу відмовлятися від грудного вигодовування, переводити на штучні суміші, припускаючи, що причина алергії це — непереносимість білка. Дитина в першу чергу реагує на білок, який надходить з їжею годуючої мами, а не на саме грудне молоко. Введення суміші може привести до посилювання проявів алергії за рахунок коров’ячого молока, що міститься в них.

Які заходи слід вжити при появі висипу

Шкіра немовляти має свої особливості, вона досить тонка і легко ранима. Категорично не рекомендується протирати елементи висипу різними рідинами, що містять спирт. Ця ж рекомендація стосується і популярної марганцівці (або перманганат калію). Це пов’язано з моментом негативного впливу цих рідин на шкіру у вигляді викликаного ефекту надмірної сухості шкіри. За дитиною необхідно організувати правильний догляд. Купати грудничка можна тільки в кип’яченій воді. Позбутися від шкірних проявів допомагають ванни з травами. Ефективність цих заходів обґрунтована лише за відсутності шкірних захворювань, пов’язаних з дією патогенних бактерій або вірусів.

Також батькам не слід починати лікування самостійно, обробляти висипання на шкірі лікувальними мазями без попереднього огляду лікаря. Будь-які мазі, нанесені на шкіру, можуть змінити клінічну картину захворювання, що тягне за собою труднощі з установкою діагнозу. Не потрібно присипати висип присипкою або дитячими засобами для догляду за шкірою. Іноді висип на тілі грудничка розвивається внаслідок перегріву дитини.

Батьки не враховують особливості терморегуляції у маленьких дітей, намагаються його укутати, відповідно, з’являється пітниця. Якщо одягати грудничка відповідно до його теплообміну, то не буде створено умов для розвитку пітниці.

У кімнаті, де перебуває дитина, повинна бути певна температура повітря і вологість. Якщо підтримувати дані параметри, наприклад, щоб температура була в межах 18-21 градусів, а вологість близько 70%, то це вважається не тільки профілактичними, а також лікувальними заходами. Кімнату слід регулярно провітрювати. Висипання на шкірі можна обробляти спеціальними вологими серветками або дитячим лосьйоном, щоб не було дратівливого впливу на шкіру інших засобів.

Необхідність проведення спеціального лікування висипу потрібно у випадку інфекційних, паразитарних та інших захворювань. Якщо алергічний характер висипу не несе небезпеки для оточуючих дитини людей, то в разі інфекційних захворювань важливо почати лікування вчасно, щоб не допустити інфікування в момент інкубації. Велика частина дитячих інфекцій має повітряно-крапельний шлях передачі, тому важливо дотримуватися гігієнічних вимог.