додому Краса і здоров'я

Виділення у дівчат: що нормально, а що ні

3554

Виділення у дівчат виконують очисну функцію. Разом з ними зі статевих шляхів виводяться шкідливі мікроорганізми і відмерлі клітини слизових оболонок. Таким чином організм захищає себе від можливих інфекційних захворювань. Однак зміна характеру або консистенції вагінального слизу повинно стати приводом для занепокоєння.

02-04-15-foto-700x394-1

Виділення у дівчат: що вважати нормою?

Слизовий секрет виробляється в різних ділянках статевої системи. Основна його маса продукується залозистими клітинами, розташованими навколо шийки матки. Інтенсивність цих виділень регулюється статевими гормонами і відрізняється у різні фази менструального циклу.

Відразу після місячних обсяги слизу незначні. На 12-16 день циклу в організмі жінки підвищується рівень естрогенів і відбувається овуляція. Виділення стають рідкими, тягучими і рясними – таке середовище найбільш сприятлива для виживання сперматозоїдів.

У другу фазу циклу організм готується до можливого настання вагітності. Слиз стає більш в’язкою і мізерної, завдяки чому ускладнюється проникнення патогенних мікроорганізмів у матку.

Невелика кількість вологи також постійно просочується через пори слизової статевих органів. Прозорі виділення у дівчат змішуються, просуваючись до виходу з піхви. По дорозі до них «приєднуються» клітини епітелію, представники нормофлори (лакто-і біфідобактерії), продукти життєдіяльності мікроорганізмів. Тому на своій білизні дівчата виявляють злегка каламутний або жовтуватий секрет.

Кількість щоденних виділень залежить від віку та фізіологічного стану жінки. У нормі слиз утворюється в обсязі 50-200 мл на добу.

Рясні білі виділення у дівчат спостерігаються також під час вагітності і відразу після пологів. Практично не утворюється слиз у жінок після менопаузи і у пацієнток з віддаленими яєчниками.

Дізнайся більше:

Позаштатні ситуації

Всі вищеописані ситуації є варіантами норми і не вимагають медичного втручання. Звертатися до лікаря варто тільки в тому випадку, якщо колір і запах виділень раптово змінюються. Причин таких станів може бути декілька:

  • Сірі або сіро-білі виділення можуть вказувати на розвиток бактеріального вагінозу. Захворювання обумовлене порушенням балансу нормальної мікрофлори піхви. У генитальном тракті скорочується число корисних біфідо- і лактобактерій, і зростає кількість грибів, кишкових паличок, стафілококів. Патологія супроводжується відчуттями свербежу, печіння, біль у ділянці статевих органів. Багато пацієнток скаржаться на підвищену стомлюваність і безсоння. Причини розвитку вагінозу залишаються до кінця неясними, спостерігається ослаблення імунітету, запальні захворювання матки та її придатків, зміни гормонального фону. Лікування спрямоване на боротьбу з патогенними мікроорганізмами і відновлення захисних сил організму.
  • Білі сирні виділення у дівчат найчастіше спостерігаються при вагінальному кандидозі (молочниці). При цій патології також турбують свербіж і печіння в області промежини, які посилюються під час мочеспуканння та інтимної близькості. Збудником захворювання є гриби роду Candida. У нормі вони проживають в статевих шляхах жінки в невеликій кількості, не приносять їй ніякого занепокоєння. Проте з ряду причин можуть почати посилено розмножуватися, що призводить до розвитку запалення. Активний розподіл грибів провокують прийом антибіотиків, стреси, перевтома, вагітність та інші фактори, що ослабляють імунну захист організму. Якщо молочницю не почати лікувати вчасно, вона може перейти в хронічну форму. Терапію необхідно проходити спільно з статевим партнером. Для боротьби із захворюванням лікарі призначають місцеві (свічки, гелі) або системні (капсули, таблетки) протигрибкові засоби.
  • Насичені жовті або жовто-зелені виділення з запахом можуть служити симптомом статевої інфекції (трихомоніазу, гонореї, хламідіозу). У більшості випадків такі захворювання супроводжуються роздратуванням слизової піхви і зовнішніх геніталій. При розвитку ускладнень (запалення матки) можуть турбувати болі в попереку і внизу живота. Для лікування застосовуються антибіотики або протимікробні засоби.
  • Коричневі виділення у дівчат повинні насторожити, коли вони виникають в середині циклу або за кілька днів до настання менструації. Особливо, якщо при цьому підвищується температура, виникають болі в животі або дискомфорт в області статевих органів. Такі стани можуть вказувати на «жіночі» запальні захворювання, збої з гормональній сфері або венеричні хвороби. Виділення можуть бути різними за інтенсивністю – від мажуть до рясних. Це залежить від тяжкості патології. Поставити точний діагноз допоможе обстеження у лікаря.
  • Чорні виділення у дівчат з’являються з тих же причин, що і коричневі. Але вони більш мізерні, тому їх колір виглядає більш насиченим.

Тим часом поява невеликої «мазні» вважається нормою за кілька годин  до місячних і протягом 1-3 днів після завершення менструації.

У період вагітності темні виділення у дівчат нерідко віщують загрозу викидня. Одночасно відчуваються різкі болі в животі і попереку. На ранніх термінах схоже явище може супроводжувати і позаматкову вагітність.

Для постановки правильного діагнозу, лікар оглядає пацієнтку, задає питання щодо її інтимного життя і статевої гігієни. Потім бере мазки на аналіз зі слизової піхви і шийки матки. Подальша програма обстеження цілком залежить від виду передбачуваної патології.

Додати коментар