додому Поради

Причини рясного слиновиділення у людини — що не так в організмі?

Причини рясного слиновиділення у людини можуть бути дуже різними: від захворювань органів травлення до запальних процесів в порожнині рота, неврологічних та ендокринних захворювань. У дітей рясне слиновиділення може носити фізіологічний характер, але може бути й ознакою захворювання.

12-02-15-foto-700x418-1

Причина рясного слиновиділення у дорослих

Слиновиділення (салівація) — це фізіологічний процес, спрямований на підтримку чистоти порожнини рота, а також на змочування і переварювання їжі. Слинні залози (привушні, підщелепні, під’язикові, малі слинні) іннервуються вегетативною нервовою системою, в основному її парасимпатичною гілкою. У дорослих людей підвищене слиновиділення (гіперсалівація) не може бути нормою. Вона говорить про якусь патологію або в порожнині рота, або у всьому організмі.

Найбільш частою причиною підвищеного слиновиділення у дорослих є підвищена кислотність шлункового соку. Висока кислотність може розвиватися при початкових стадіях хронічного гастриту, виразкової хвороби шлунка, а також деяких захворюваннях підшлункової залози. Наприклад, при пухлині островкового апарату підшлункової залози (синдромі Зооллінгера-Еллісона) підвищується кислотність шлункового соку, і розвиваються множинні виразки шлунка та дванадцятипалої кишки. Слинні залози при цьому рефлекторно починають продукувати підвищений обсяг слини, яка частково розводить шлунковий сік і знижує кислотність.

Підвищена кислотність у роті може бути пов’язана з якоюсь інфекцією в порожнині рота, наприклад, із запаленням слизової оболонки порожнини рота, ясен, навколозубних тканин, каріозними зубами. Підвищена салівація в цьому випадку є захисною реакцією — вона сприяє вимиванню інфекції і продуктів розпаду тканин з порожнини рота. Якщо людина регулярно вживає велику кількість кислої їжі або деякі лікарські препарати (наприклад, аскорбінову кислоту), реакція слинних залоз може бути точно такою ж.

Значний вплив на функцію слинних залоз надає нейроендокринна система. Підвищене слиновиділення може бути наслідком стресу або якогось ендокринного захворювання, наприклад, захворювання щитовидної залози, гіпофіза або гіпоталамуса.

При порушеннях мозкового кровообігу (у тому числі при станах після перенесеного інсульту), хвороби Паркінсона та деяких інших захворюваннях порушується робота центрів регуляції слиновиділення, що знаходяться в головному мозку. Це може призводити до появи підвищеного слиновиділення.

Причини рясного слиновиділення вночі

У деяких людей підвищене слиновиділення з’являється вночі, коли вони сплять. Причини рясного слиновиділення у сні можуть полягати в перевазі під час сну парасимпатичної нервової системи (ПНС), яка іннервує слинні залози. Під дією ПНС виділяється рідка слина. Рясне нічне слиновиділення найчастіше є ознакою якоїсь патології. Наприклад, підвищене слиновиділення вночі може виникати при порушенні носового дихання, глистної інвазії, підвищеній кислотності шлункового соку, нейроендокринної або неврологічної патології.

Під час вагітності підвищене слиновиділення також може бути наслідком активізації роботи парасимпатичної нервової системи, що характерно для цього стану.

Патологічна гіперсалівація супроводжує ранній токсикоз вагітності і може стати причиною зневоднення, що дуже небезпечно.

Причини рясного слиновиділення у дитини

Слинні залози у дитини починають функціонувати з тримісячного віку. Для дитини це новий стан, і вона ще не вміє ковтати слину. Цей навик приходить до малюка після 6 місяців. Тому з 3 до 6 місяців у дитини з’являються ознаки помилкової гіперсалівації: підвищеного слиновиділення немає, але слина постійно витікає з рота.

Під час прорізування зубів з’являється справжня гіперсалівація — так організм очищає порожнину рота від інфекції і продуктів запалення. У дітей дошкільного та шкільного віку гіперсалівація може виникати при глистових інвазіях, захворюваннях органів травлення, стресах, неврозах. Крім того, підвищена салівація може виникати при деяких неврологічних захворюваннях, наприклад, при дитячому церебральному паралічі.

У будь-якому випадку при появі гіперсалівації у дорослого або дитини слід звернутися до лікаря, тому що причини рясного слиновиділення у людини можуть носити, як фізіологічний, так і патологічний характер. В останньому випадку ці причини краще своєчасно виявити і усунути.