додому Вагітність і діти

Нежить під час вагітності: застуда, алергія, гормони?

1974

З таким неприємним і досить поширеним явищем, як нежить стикався коли-небудь практично кожен. Навесні, в пору цвітіння рослин простудний нежить часто змінює алергічний. Під час вагітності нежить, або риніт, – теж досить часте явище, і не завжди вона пов’язана із застудою або ГРВІ. Розбираємося в причинах нежиті у вагітних і даємо поради з профілактики та лікування.

Всім нам добре відомі типові симптоми нежитю (риніту) – це слизові виділення (інакше кажучи, «соплі»), відчуття закладеності носа, гугнявість і головний біль. Не дивно, що в такому стані зазвичай відчуваєш загальну втому, швидко стомлюєшся і дуже складно концентрувати увагу навіть на простих і звичних справах.

Риніти бувають різні і за видами, і за течією. Деякі з них здатні не тільки створити тимчасові незручності, а й завдати істотної шкоди здоров’ю. Особливо, коли мова йде про самопочуття тих, хто незабаром планує стати мамою. Згідно з останніми дослідженнями, різними формами риніту страждають близько 60% майбутніх мам!

nezyt_u_vahitnyh_600

Симптоми риніту створюють відчутний дискомфорт, порушують нічний сон і погіршують загальне самопочуття. Більш того, утруднення носового дихання може стати одним з факторів можливого розвитку ускладнень, наприклад – синуситів (запалення навколоносових пазух), отитів (запалення внутрішнього вуха) та інфекцій дихальних шляхів.

Нежить нежиті ворог

Багато хто переконаний, що нежить під час вагітності є природним процесом – про це розповідають подруги, так пишуть на популярних форумах. Тому майбутні мами сподіваються, що проблема вирішиться сама собою з народженням дитини, і не йдуть до лікаря. Вони часто утримуються від лікування, оскільки бояться негативного впливу препаратів на малюка. Як же правильно діяти при нежиті під час вагітності?

Відчувши симптоми риніту, не поспішайте йти в аптеку і купувати ліки. Перед застосуванням препарату необхідно зрозуміти, що саме стало причиною захворювання. Це важливо, оскільки його різновиди припускають різні методики лікування.

Для постановки правильного діагнозу необхідно записатися на прийом до отоларинголога. Пам’ятайте: тільки лікар зможе правильно класифікувати риніт та призначити оптимальну схему лікування.

Фахівці виділяють 3 основних різновиди захворювання, які найчастіше зустрічаються у вагітних:

 1. інфекційний риніт;
 2. алергічний риніт;
 3. гормональний риніт.

Нежить при ГРВІ

Якщо мова йде про інфекційне риніті, то основною причиною є настільки знайома гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), і нежить тут – один з неодмінних «атрибутів» перебігу хвороби. Чому ж інфекційний риніт так часто трапляється, коли чекаєш дитину? Головним чином, як вважають фахівці, це пов’язано з тими змінами в імунній системі, які відбуваються під час вагітності – саме вони роблять організм більш сприйнятливим до вірусних інфекцій.

Під час вагітності дотримуйтесь правил профілактики, які допоможуть уберегтися від інфекції:

 • Максимально обмежте спілкування з тими, хто хворіє.
 • Намагайтеся скоротити своє перебування в громадських місцях, де багато людей і дуже легко «підхопити» вірус.
 • Не забувайте, виходячи з дому, змащувати ніс спеціальною маззю (оксоліновою, віфероновая), яка дозволить створити додатковий бар’єр для інфекції.

Алергічна нежить

Не менш поширеною причиною риніту є алергія. Тобто його виникнення і розвиток пов’язаний з алергічною реакцією на шерсть, пух, перо, слину домашніх вихованців, пилок дерев і квітів, їжу, ліки і не тільки. Такий риніт спостерігається у третини вагітних жінок.

Щоб вилікувати такий риніт, потрібно спочатку переконатися в тому, що все, що може спровокувати алергічну реакцію, усунуто. Прості рекомендації допоможуть вирішити цю проблему:

 • Замініть пір’яні і пухові подушки і ковдри на синтепонові, регулярно періть їх при температурі 60 ° С.
 • Скоротіть кількість джерел домашнього пилу, особливо якщо їх не можна мити або протирати вологими серветками.
 • Замініть фіранки на жалюзі, це дозволить зменшити кількість пилу в будинку.
 • Частіше провітрюйте квартиру, особливо перед сном.
 • Скоротіть контакти з домашніми вихованцями. Бажано видалити всі кімнатні рослини.

Виключіть з меню продукти, які раніше викликали у вас алергічну реакцію.

nezyt_u_vahitnyh01_600

Гормональний риніт

Третій тип риніту – гормональний. Він пов’язаний з гормональними зрушеннями в організмі під час підліткового (пубертатного) періоду, вагітності або із захворюваннями щитовидної залози. Природно, що в період вагітності рівень жіночих гормонів різко підвищується. Це може привести до набряклості слизових оболонок і утруднити носове дихання.

Зміна рівня гормонів є найбільш частою причиною нежиті у майбутніх мам, тому дану патологію часто називають «ринітом вагітних». Однак неправильно вважати цей механізм єдиним, що не піддається лікуванню, і чекати, що риніт сам припиниться після народження дитини.

Найчастіше в разі виникнення гормонального риніту лікарі призначають медикаментозне лікування. Лікарські засоби, рекомендовані фахівцем при риніті, повинні мати високий профіль безпеки, а також не чинити токсичного ефекту при застосуванні в терапевтичних дозах і добре переноситися при тривалому лікуванні.

Додати коментар