додому Вагітність і діти

Лактозна недостатність — міф чи реальність?

Лактозна недостатність — ще кілька років тому це був один з найпопулярніших діагнозів, який ставили дітям до року. Але останні дослідження показали, що у більшості дітей немає істинної лактозної недостатності. І багато ринулися у зворотний бік: «лактозна недостатність — це міф». А істина, як завжди, лежить посередині.

25-12-14-foto-600x393-1

Що таке лактазна недостатність і у кого вона буває

Лактозна недостатність (ЛН) — це недостатнє вироблення ферменту лактози в тонкому кишечнику. Лактоза є травним ферментом, розкладаючим молочний цукор — лактозу, тому лактозну недостатність також називають непереносимістю лактози.

Коли дитина народжується, у неї в перші кілька місяців можуть бути проблеми з травленням у вигляді частого стільця, здуття живота і кишкових кольок. Особливо часто ці проблеми виникають у недоношених дітей і у дітей з перинатальними (біляродовим) ураженням головного мозку в результаті різних внутрішньоутробних уражень і родових травм.

Лактозна недостатність у новонароджених в переважній більшості випадків є наслідком недорозвинення травної системи і носить тимчасовий характер. Недолік травного ферменту часто поєднується з природним дисбактеріозом дітей раннього віку — йде процес заселення кишечником мікрофлорою.

Через деякий час травна система дитини повністю дозріває, кишечник заселяється нормальною мікрофлорою, яка пригнічує розвиток патогенної та умовно-патогенної мікрофлори і «лактозна недостатність» у грудних дітей зникає. У різних дітей цей процес може зайняти різний час. У деяких вже після виходу з процесу новонародженості (через 4 тижні після народження), в інших же через півроку або навіть до року. Але в більшості випадків всі кишкові колікі у дитини проходять після трьох місяців.

Іноді причиною лактозної недостатності у немовлят є неправильне вигодовування: лише по годинах (а не на вимогу), при перекладанні до інших грудей під час годування, обмеження часу годування. У такому випадку дитина регулярно висмоктує тільки переднє (накопичене в великих вивідних протоках) молоко, яке містить більше лактози. Якщо у дитини є навіть невеликий брак лактози, у неї проявляться симптоми лактозної недостатності. Такий стан коригується правильним грудним вигодовуванням.

Існує і так звана вторинна лактозна недостатність, яка може розвиватися після різних важких захворювань, наприклад, після кишкових інфекцій або інтоксикацій, пов’язаних з якимось іншим захворюванням — пневмонією, пієлонефрітом і так далі. Симптоми вторинної лактозної недостатності при правильній тактиці вигодовування також з часом проходять.

Вроджена лактозна недостатність — це велика рідкість (один випадок на кілька тисяч новонароджених) і її важко з чимось сплутати, оскільки захворювання протікає дуже важко.

Лактозна недостатність у дорослих може мати різний характер. Найчастіше вона вторинна, на тлі перенесених гострих або хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту. Не менш часто зустрічається і поступовий розвиток лактозної недостатності на тлі вікового гноблення секреції цього ферменту. Не можна виключити також наявність у дорослих вродженої лактозної недостатності.

25-12-14-foto-600x339-1

У чому цінність лактози

Лактоза або молочний цукор життєво необхідний дітям до року. У кишечнику молочний цукор під дією лактози розщеплюється на глюкозу і галактозу — прості вуглеводи, які є джерелом енергії. Крім того, галактоза потрібна дітям до року для розвитку клітин головного мозку і сітківки ока, підтримки життєдіяльності нормальної мікрофлори кишечника і для кращого засвоєння життєво необхідних мінеральних речовин.

Симптоми лактозної недостатності

Вроджена лактозна недостатність протікає важко з перших днів життя дитини. У неї з’являються частий пінистий стілець з кислим запахом, здуття живота і кишкові кольки — різкі переймоподібні болі в животі, що супроводжуються криком дитини. Дитина часто відригує, мляво смокче груди, іноді зовсім відмовляється від грудей.

Але найголовнішою ознакою вродженої лактозної недостатності є швидке відставання дитини у вазі та фізичному розвитку.

Крім того, для вродженої лактозної недостатності характерно зневоднення: виведений з каловими масами молочний цукор притягує рідину, яка також виводиться з організму. При такому порушенні травлення залучення інфекції — питання часу. Лікування вродженої лактозної недостатності починають з госпіталізації дитини.

Симптоми лактозної недостатності у грудничка можуть проявлятися і незначно у вигляді рідкого пінистого стільця, періодично виникаючих кишкових кольок і зригувань. Якщо при цьому дитина нормально прибирає у вазі і розвивається відповідно до віку, то, очевидно, що непереносимість лактози носить тимчасовий характер. Чи є в даному випадку невелика лактозна недостатність — не принципово, чи при правильному грудному вигодовуванні все це коригується.

Ознаки лактозної недостатності середнього ступеня — це поєднання частого рідкого стільця, зригувань, кишкових кольок з деяким відставанням у вазі. Якщо стан дитини не важкий, педіатр може призначити йому лікування і коригування харчування в амбулаторних умовах.