додому Краса і здоров'я

Хвороба Шегрена: причини, симптоми, лікування

2625

Хвороба Шегрена – це системне аутоімунне захворювання, безпосередньо пов’язане з ураженням сполучної тканини.

Відзначають також синдром Шегрена, яке паралельно виявляється при захворюваннях жовчовивідної системи та інших аутоімунних хворобах.

За статистикою захворювання у жінок трапляється частіше, ніж у чоловіків, діти хворіють ще рідше.

З яких причин настає хвороба Шегрена досі не відомо. Багато медиків вважають, що захворювання настає внаслідок імунологічних реакцій на вірусну інфекцію.

foto_poradnica_28.10.2014-01_resized

Хвороба Шегрена: симптоми

1. Залізисті прояви вражають секретні залози, знижуючи їх призначення:

Захворювання очей (зменшення виділення слізної рідини). З’являється відчуття печіння, «подряпин» і «піску» в очах, подразнення очей, почервоніння, накопичення в кутах очей в’язких білих виділень. Через деякий час симптоми проявляються у вигляді остраху світла, звуження очних щілин, падіння гостроти зору.

Ушкодження слинних залоз з подальшим хронічним запаленням. Притаманна сухість у роті, збільшення слинних залоз. Найчастіше до виникнення цих симптомів починають сохнути губи, з’являються заїди, стоматит, зубний карієс, збільшуються найближчі лімфатичні вузли. Третина хворих з часом відчуває збільшення привушних залоз.

На самому початку зростання захворювання сухість рота настає лише після фізичного навантаження або занепокоєння. З розвитком хвороби присутня постійна сухість у роті, слизова оболонка порожнини рота має яскраво-рожевий відтінок і схильна до травм.

Мінімальна вироблення слини, по консистенції піниста і в’язка. Крім цього, стає сухим язик, губи покриваються корочками, зуби вражає карієс. На останній стадії виникає різка сухість у роті, що ускладнює проковтування їжі і можливість розмовляти.

Поява сухих кірочок у носі, тимчасова глухота та розвиток отиту відбувається через сухості носоглотки, для голосу характерна осиплість.

Зовнішні статеві органи вражаються у  близько 1/3 хворих. Характерні почервоніння і сухість слизової піхви, печіння і свербіж.

Зниження потовиділення, шкіра стає дуже сухою.

Сухість слизових оболонок порушує ковтання. Часто спостерігається розвиток хронічного атрофічного гастриту з явною секреторною недостатністю. Від ступеня сухості залежить пригнічення секреторної функції шлунка, порушується травлення.

2. Незелезисті прояви хвороби Шегрена різні і системно проявляються:

 • Біль у суглобах, м’язове запалення.
 • Збільшення лімфатичних вузлів.
 • Пошкодження дихальних шляхів.
 • Поразка судин.
 • Поразка нервової системи.
 • Алергічна реакція на антибіотики, сульфаніламіди, новокаїн, вітаміни групи В, хімічні засоби, продукти харчування.

Хвороба Шегрена: діагностика

Для діагностування захворювання необхідно скористатися кількома методами:

 • аналіз на антиядерні тіла;
 • проба Ширмера, яка дозволяє оцінити повноту функцій слізних залоз;
 • сіалометрія – визначення виділення слини за допомогою аскорбінової кислоти;
 • сіалографія – дослідження привушної слинної залози;
 • огляд очей з використанням щілинної лампи;
 • біопсія губи – виявлення інфільтрації слинних залоз;
 • ультразвукове дослідження залоз – визначення стану залоз і наявність каменів у протоках.

Хвороба Шегрена: лікування

В даний час не виявлені методи лікування, які позбавляють людину від хвороби Шегрена. Найчастіше все зводиться до полегшення симптомів та призначенням тривалого прийому преднізолону, щоб вирівняти гормональний фон.

Сухість в очах знижують штучні сльози – безбарвні краплі, які за складом нагадують сльози людини. Коли хвороба зачіпає слинні залози, медики прописують препарати, що відповідають за стимуляцію відтоку слини.

Хвороба Шегрена: народні засоби

Народні засоби також не здатні вилікувати цю хворобу, але нашкодити можуть легко. Виходячи з цього, важливо перед лікуванням народними засобами проконсультуватися з лікарем.

Відомий лише один спосіб лікування хвороби Шегрена в народній медициніуколи з сирим курячим яйцем, яке перед використанням дезінфікується, відділяється білок від жовтка і 3 кубика білка розбавляються фізіологічним розчином в рівних дозах. Суміш вводять 4 рази в місяць (один раз на тиждень) внутрішньом’язово у сідницю.

Спосіб є небезпечним через ймовірність зараження сальмонельозом та самолікування без консультації лікаря може викликати неприємні наслідки або нові захворювання. Тому рекомендуємо повністю довіритися фахівцям і приймати тільки ті препарати, які призначає лікар.