додому Сім'я та стосунки

Гравець в сім’ї: правила безпеки

1326

Ігроманія, лудомания, гемблінг – назв у цієї проблеми багато, а суть одна – залежність від азартних ігор. Залежність, яка руйнує особистість, губить здоров’я, призводить до трагедій. Азартний гравець в сім’ї – це завжди джерело проблем не тільки для себе, а й для дружини, дітей і навіть батьків. Чи можна вижити поруч з гравцем і як це зробити?

Гравець в сім'ї: правила безпеки

Підступні залежності

Алкоголізм, наркоманія та ігроманія – явища одного порядку. Будь-яка залежність стає поступово єдиним інтересом в житті хворого, призводить до деградації особистості, руйнує сім’ю. Помилково вважати, що ігроманами стають спочатку неповноцінні, дурні або нечесні люди: хвороба не щадить нікого.

Підступність будь-якої залежності в тому, що вона прогресує непомітно. І якщо, пробуючи наркотики, людина ще іноді віддає собі звіт в тому, до чого цей експеримент над собою може привести, то ігроманія спочатку здається нешкідливим захопленням. Спокуса велика, і здається, що немає нічого страшного в спробі граючи розбагатіти.

Але азартні ігри тому так і називаються, що дуже складно вчасно зупинитися. Перша стадія захворювання характеризується удачею в грі, виграшами. Це затягує. Гравець ще може припинити гру, але чим далі, тим складніше йому стає це зробити.

У якийсь момент ситуація змінюється, виграші стають рідкістю. Але залежність вже сформувалася. Виграш вже не настільки важливий, він перестає бути самоціллю, гравця (який цього, втім, не усвідомлює) захоплює сам процес. На цьому етапі виникають зазвичай проблеми в сім’ї і на роботі, з’являються фінансові труднощі. Гравець починає брехати і вивертатися, бере кредити у банків і займає гроші у знайомих, може навіть піти на злочин. При цьому ні він, ні оточуючі часто не віддають собі звіту в тому, що справа в захворюванні. Гравець зазвичай впевнений, що він може припинити гру в будь-який момент.

Симптоми

Як зрозуміти, що у близької людини є проблеми з грою? Чекати і домагатися щирого визнання зазвичай марно. Але можна зробити певні висновки, якщо уважно придивитися до поведінки близької людини. Тривожні ознаки:

  • Близька людина перестала цікавитися чимось, окрім гри. Вона постійно говорить про гру або про гроші (виграші), всі інші інтереси відійшли на другий план.
  • У будинку стали пропадати гроші.
  • Близький став приносити додому менше грошей, ніж раніше. Цьому завжди знаходяться пояснення: наприклад, не виплатили премію, дав у борг товаришеві, був змушений комусь заплатити, став жертвою пограбування.
  • Часті та незрозумілі затримки. Наприклад, шлях з роботи замість сорока хвилин став займати дві, а то й три години.
  • Брехня і маніпуляції.
  • Часті зміни настрою від ейфорії до депрессії.
  • Неможливість контролювати час, присвячений грі. Тобто гравець може запросто програти ніч безперервно напередодні важливих переговорів, забувши про всі свої потреби і про всі свої обов’язки.
  • Близький не хоче вирішувати проблеми, а намагається відволіктися від них. А кращим способом відволіктися для нього неминуче стає гра.

Що не потрібно робити

Звістка про те, що чоловік є компульсивним гравцем – це завжди шок. Повірити в це буває непросто, адже захоплення улюбленого здавалося завжди таким нешкідливим. Та й сам гравець може дуже переконливо і щиро говорити, що може в будь-який момент припинити грати, і гра для нього зовсім нічого не значить. Він навіть може демонстративно не грати якийсь час, але все одно зірветься рано чи пізно.

Більшість дружин в такій ситуації починають волати до совісті коханого. Скандали і спроби підкупу, погрози і тиск, нотації і розмови по душам – способів впливати на чоловіка є чимало, але всі вони виявляються марні. Доведена до відчаю жінка подає на розлучення, але гравець переконує її не кидати його, благає про порятунок. Часто жінка погоджується на роль рятівниці, але це не тільки не допомагає гравцеві, але і кидає його дружину в безодню співзалежності. Деякі навіть вирішуються на народження дитини заради виправлення чоловіка, роблячи з малюка заручника сімейних проблем.

12-12-14-foto-600x450-2

Як жити далі

Насамперед, необхідно визнати той факт, що чоловік дійсно хворий. Не варто обманювати себе, сподіваючись на те, що проблема з часом зникне. Не варто ставитися до чоловіка як до здорової і відповідальної людини, не можна вірити його словам – зовсім, ніколи. Не варто дорікати його, а й жаліти ні до чого: він сам вибрав свій шлях.

Слід вжити заходів, щоб убезпечити себе і дітей:

Найкраще оформити з гравцем офіційне розлучення. При цьому можна продовжувати жити в цивільному шлюбі. Принаймні, не доведеться виплачувати взяті чоловіком кредити, відмовляючи собі і дітям у всьому.

Не можна зберігати вдома гроші та цінні речі, повідомляти гравцеві пін-код своєї банківської картки.
Бажано попередити всіх знайомих про небажання нести відповідальність за борги гравця. Свої борги гравець повинен виплачувати тільки сам, не потрібно допомагати йому в цьому.

Неприпустимо провокувати гравця, закликаючи його в казино або пропонуючи «розписати пульку».

При цьому слід бути готовою, що гравець все одно буде звинувачувати у своїй залежності всіх, крім себе самого, а в першу чергу – дружину. Немає сенсу переконувати його, краще не вступати в дискусії.

Не треба «рятувати» гравця, особливо насильно. Неоціненну допомогу йому може надати психолог, що спеціалізується на залежностях, або безкоштовні спільноти анонімних гравців. Але немає ніякого сенсу вести близького на прийом до лікаря або на збори груп насильно.

Необхідно жити своїм життям, а не життям гравця, не забуваючи про свої інтереси (інтереси дітей) ні на хвилину. Не варто присвячувати своє життя тому, щоб постійно контролювати близького. Це найважливіше правило. Часто такий варіант поведінки здається жорстоким, але це – єдиний спосіб врятуватися.

Співзалежність – таке ж захворювання, як і ігроманія. Справитися з цією проблемою можна з психологом або з тими, хто вже пройшов цей шлях. Сім’я – це завжди система, і часто зміна поведінки одного члена сім’ї змушує іншого переглянути свій спосіб життя.