додому Сім'я і відносини

Цинік і особливості життя з ним

Цинізм зараз в моді. Цинік завжди без намаги справляє враження розумної людини, який дивиться в корінь, його не обдуриш, як якогось ідеаліста. Самі циніки люблять називати себе реалістами і стверджують, що неупереджено судять про світ. Однак спілкування з цинічною людиною залишає неприємні відчуття. А спільне життя з циніком — прямий шлях до депрессії і невпевненості в собі.

Цинік і особливості життя з ним

Що таке цинізм

У IV столітті до нашої ери кініками (або циніками в латинській транскрипції) називали себе філософи, ненависники умовності і які прагнули до максимального спрощення життя. Вони заперечували етичні норми і суспільні традиції, прагнули до природності і навіть вважали неграмотність благом.

З часом, як це зазвичай буває, значення слова «цинізм» дещо змінилося. Сьогодні так називають людей, які демонстративно нехтують етичними і моральними нормами. Циніки заперечують жалість, співчуття і сором, знаходять для будь-якого вчинку низинну мотивацію. Такі люди заперечують всі «високе» і зводять любов до сексу, подяку до бажання отримати вигоду, співчуття до мрії покрасуватися на тлі тих, кому не пощастило. Для циніків характерні грубі формулювання і постійні насмішки над тим, що дороге іншим і значимо для інших.

Як стають циніками

Цинізм — дитя життєвого досвіду, причому досвіду не надто сприятливого. Чим з великою кількістю несправедливостей і розчарувань стикається людина, тим більша ймовірність, що він стане циніком. Дитячі ідеали розбиваються один за іншим, і якщо людина не може знайти нові ідеали або прийняти світ таким, яким він є, вона починає заперечувати все те, що раніше було важливо для неї. А одночасно й те, що важливо для інших.

Гординя — невід’ємний супутник цинізму. Людина не готова визнати свої недоліки або помилки, їй простіше оголосити винними інших, знайти причину своїх невдач в недосконалості світу. Як правило, цинізм характерний для підліткового віку, коли він стає реакцією на зміну особистості. Таким чином багато підлітків захищаються від світу, який здається їм занадто ворожим. З часом багато «переростають» цей світогляд, інші ж залишаються циніками назавжди.

Полюбити циніка

Ставлення до циніків в суспільства можна охарактеризувати як неоднозначне. З одного боку, цинічне поводження і глузування над «високим» зазвичай викликають протест і обурення людей. З іншого боку, помірний цинізм часто сприймається як ознака видатного інтелекту. Цинік здається людиною, яку неможливо обдурити, оскільки він легко розрізнить через словесне лушпиння справжню суть речей. Для таких людей немає авторитетів, вони довіряють тільки собі, вони часто іронічні і досить цікаві в спілкуванні.

 

Невелика дещиця цинізму надає розумній людині певний шарм: такі люди, безсумнівно, виграють на тлі захоплених, але недалеких знайомих.

 

Однак справжні циніки — люди в спілкуванні, швидше, неприємні. Людина так влаштована, що їй необхідно в щось вірити, щось (і когось поважати), щось цінувати. Циніки ж постійно займаються знеціненням того, що важливо для оточуючих, причому роблять це не дуже тактовно, оскільки такт і делікатність для них теж не є цінністю. В результаті після спілкування з циніком багато хто відчуває спустошеність: життя здається безглуздим і примітивним, колишні цінності, цинічно піддані сумніву, штучними і жалюгідними.

Циніки бувають вельми популярні у протилежної статі. Багато хто помилково приймають прояви цинізму за ознаки розуму, широти мислення, впевненості в собі — якості, традиційно привабливі. Дівчата захоплюються цими якостями, вважаючи їх ознаками справжнього чоловічого характеру. При цьому багато обманюють себе, вважаючи, що вже з ними цинік буде зовсім іншим: він відкриє свою ніжну і захоплену душу і покаже, на яку любов він здатний. На жаль, ці очікування  ніколи не збуваються з тієї простої причини, що любов для циніка не існує, він просто нездатний на таке почуття.

Щастя з циніком

Чи можна бути щасливою з циніком? Романтичним особам це точно не вдасться: романтизм і цинізм несумісні в принципі. Дуже складно буде спілкуватися з циніком і тим, хто недостатньо впевнений у собі. Практично неможливо собі уявити союз циніка і ідеалістки.

Якийсь час поряд з циніками можуть, напевно, перебувати жінки, які бачать свою місію в порятунку коханого. Мріючи переробити коханого і зігріти його душу, вони здатні роками зносити його цинічні витівки і терпіти неприємні висловлювання. Але рано чи пізно і вони зрозуміють, що їх старання марні. Шанси зробити зі справжнього циніка людину, яка тонко відчуває і ніжна, надзвичайно малі.

Можливо, успішним буде союз двох циніків. Не факт, що такі відносини будуть щасливими, бо цинізм щастю не сприяє. Але, принаймні, два циніка будуть розуміти один одного і відчувати себе удвох досить комфортно.

Жити поруч із циніком зможе також жінка, яка дуже впевнена в собі і не потребує якої б то не було підтримки з боку партнера. Такі дами будуть просто пропускати повз вуха цинічні висловлювання, залишаючись вірними своїм ідеалам.

Якщо людина не є справжнім циніком, то союз з ним цілком можливий. Такі люди можуть бути досить різкі в судженнях, але на відміну від циніків істинних вони мають певні принципи і ідеали, здатні на глибокі й сильні почуття. По суті, це реалісти, які дивляться на світ не через рожеві (як романтики), але й не через чорні (як циніки) окуляри.