додому Поради

Як правильно робити масаж спини — техніка рухів

Масаж спини прекрасно знімає напругу, розслабляє і усуває больові відчуття в м’язах. Даний вид масажу працює відразу в декількох напрямках, він поліпшує циркуляцію крові, тобто сприяє притоку крові і кисню в м’язи, розслабляє їх і вивільняє ендорфіни, при цьому біль і неприємні відчуття йдуть і людина почувається значно краще. Як правильно робити масаж спини?

Що потрібно для терапевтичного масажу спини

 • Досить тепле приміщення, спокійна, розслаблена атмосфера
 • Тверда і жорстка поверхня, в ідеалі це масажний стіл, але можна використовувати і жорсткий тапчан, кушетку або покладений на підлозі мат.
 • Масажне масло. При відсутності спеціального розслабляючого масла, можна скористатися дитячим маслом.
 • Рушники: на одному пацієнт буде лежати, іншим — накриватися.
 • Невеликі подушечки або м’які валики

Масажне масло збільшує інтенсивність розтираючих рухів і запобігає розтягування шкіри і хворобливі відчуття, пов’язані з вириванням або натягуванням волосся, що ростуть на шкірі. Не варто використовувати занадто велику кількість масла, насправді, чим менше масла, тим глибший й ефективніший вплив масажу.

24-12-14-foto-600x370-3

Чинячи тиску одним пальцем, використовуйте для підтримки решта пальців руки, в іншому випадку без належної підтримки часто використовуваний при масажі великий палець, швидко втомиться і почне хворіти.

Комфорт пацієнта

Якщо пацієнту незручно лежати, і він відчуває дискомфорт у нижній частині спини, в зоні шиї, плечей або щиколоток, підкладіть під тулуб, щиколотки або шию невеликі подушечки або валики. Якщо масаж робиться вагітній жінці, пацієнтка лежить на боці, при цьому фахівець застосовує техніку масажу, спеціально розроблену для вагітних.

 • Частини тіла, не задіяні при масажі, слід накрити теплим рушником.
 • Не слід лити масажне масло безпосередньо на тіло, налийте невелику кількість масла в долоню, а потім нанесіть на шкіру. В долонях масло нагрівається, і пацієнт не відчуває дискомфорту від попадання холодного масла на шкіру.
 • Уникайте прямого тиску на кістки і хребет.
 • Спеціаліст обов’язково повинен цікавитися самопочуттям пацієнта і його відчуттями.

Масаж нижньої частини спини

При сильній втомі і напрузі м’язів нижньої частини спини можна використовувати таку техніку. Великими пальцями обох рук здійснюйте м’які розминаючі рухи в області спини, при цьому працюйте тільки з м’язами, не надаючи тиску на хребет. Пальці повинні рухатися невеликими круговими рухами знизу вгору, особливу увагу слід приділяти зонам, в яких відчувається найбільше напруження. Потім перейдіть на нижню частину спини, акуратно розминаючи область крижів. Дозований тиск і розминання сприяє зняттю напруги та усунення несильних болів в нижній частині спини.

Подібну техніку можна використовувати для полегшення болю в області шиї, плечей і всієї спини.

24-12-14-foto-600x460-1

Класичний масаж спини

Покладіть пацієнта на живіт зручну, досить тверду поверхню. Стати так, щоб вам було зручно працювати по всій поверхні спини пацієнта і при цьому не довелося дуже сильно напружувати і розтягувати власну спину.

Погладжування розкритою долонею

Розігрійте в долонях невелику кількість масажного масла і погладжувальними рухами розкритої долоні нанесіть масло на шкіру пацієнта. Працюйте двома руками одночасно. Здійснюйте досить інтенсивні рухи, рухаючись знизу вгору, від нижньої частини спини до шиї, потім, надаючи невеликий тиск, круговими рухами повертайтеся до нижньої частини спини. Дана фаза масажу триває від п’яти до десяти хвилин.

Погладжування підставою долоні

В даному випадку площа впливу менша, тому тиск, що чиниться долонею, повинен бути глибшим. Обидві руки роблять кругові рухи, починаючи з нижньої частини спини, спочатку рухаючись до зовнішніх меж тулуба, потім вгору, потім вниз з поверненням в центр. Здійснюючи дані руху, масажист просувається вгору спини. Тривалість фази — п’ять хвилин.

Посилене погладжування пальцями

При малій зоні впливу — більш сильний тиск. Стати на протилежній стороні від пацієнта, краще почати з правого боку. Подушечками пальців (при цьому одна рука знаходиться зверху іншої) робіть рухи від центру спини, потім повертаючись погладжуванням до хребта. Почніть з низу, поступово просуваючись до комірцевої зони. Тривалість фази — 5 хвилин.

Посилене розтирання великими пальцями

Здійснюйте рухи, що розтирають з досить глибоким тиском вгору по всій довжині м’язів, які розташовуються по обидві сторони від хребта. У зоні шиї тиск слід трохи знизити. Повільно просувайтеся вгору, особливу увагу приділяючи зонам сильної напруги. Зробіть три цикли на кожну сторону. Чергуйте цей рух з двохвилинними циклами погладжувань.

Посилене розминка середнім пальцем

Упевнені глибокі руху по кожній стороні спини. Почніть з нижньої частини, просуваючись вгору. На кожну точку здійснюйте п’ять розминальних рухів вгору, в точках, де відчувається біль, кількість розминок збільшується.

Погладжування з використанням передпліч

З певним тиском робіть рухи передпліччя, рухаючись у напрямку до голови. Зупиніться трохи нижче лопаток. Кількість рухів — 6.

Зняття болю і напруги за допомогою великого пальця

На цій фазі масажу ви керуєтеся «картою» больових відчуттів пацієнта. Чиніть, поступово підсилюючи, тиск на особливо чутливі точки, пацієнт може направляти вас, розповідаючи, де саме він відчуває біль. Фахівець може і сам відчути вузли особливої ??напруги. Затримайте натискання приблизно на 5 секунд, потім підсильте його знову. Цей рух може бути досить болючим, але насправді шкоди пацієнтові не принесе, навпаки, напруга і біль у спині чудесним чином зникнуть.

Закінчувати масаж слід погладжуванням пальцями (рух 3), потім основою долоні (рух 2) і на закінчення розкритою долонею (рух 1).

24-12-14-foto-600x400-2

Даний вид масажу повинен виконуватися кваліфікованим фахівцем. У домашніх умовах правильно виконати такий масаж вкрай складно, тому масажисти працюють в салонах і кабінетах зі спеціальним обладнанням. Такий масаж спрямований на відновлення роботи м’язів після травм, зняття м’язових спазмів у нижній частині спини та усунення больових відчуттів.

Дана техніка масажу припускає тиск різної сили на зони, які схильні до спазмів. Масажист пальцями або кісточками пальців, чинячи тиск різної сили, розминаючи м’язи. Пацієнт, розповідаючи про свої відчуття, допомагає фахівцеві регулювати інтенсивність рухів і силу тиску. На початку масажу пацієнт може відчувати несильно біль, якщо больові відчуття посилюються, про це слід обов’язково повідомити масажиста. Спілкування між масажистом і його пацієнтом дуже важливо, залежно від того, що відчуває пацієнт, фахівець коригує специфіку рухів. Стимулювання припливу крові до зон спазму сприяє усуненню болю і зняттю напруги.

Протипоказання

 1. Гострі запальні процеси в області хребта
 2. Рани і пошкодження на шкірі, робота з пошкодженою шкірою підвищує ризик інфекційних заражень.

Корисні властивості масажу

 1. Розслаблення і зняття напруги з м’язів
 2. Емоційний комфорт і зняття стресу
 3. Стимуляція тактильних відчуттів
 4. Поліпшення мікроциркуляції і кровообігу, стимуляція роботи лімфодренажної системи.
 5. Виведення токсинів і шкідливих речовин з організму