додому Дім і затишок

Смекта для дітей і вагітних: інструкція, опис і свідчення

Смекта — один з небагатьох природних ентеросорбентів, висока ефективність і абсолютна безпека якого мають переконливу наукову і практичну доказову базу. Унікальні особливості впливу препарату на організм людини зробили його практично незамінним при лікуванні деяких видів отруєнь і кишкових інфекцій.

06-11-14-foto-600x525-1

Як діє Смекта

Повна назва препарату — смектит діоктаедричний. По структурі — шаруватий силікат, пориста глина, що складається з магнієвих і алюмінієвих атомів. Після спеціальної обробки цього 100%-але природного матеріалу виходить порошок, що володіє величезною абсорбуючою (всмоктувальною) здатністю. Він вбирає і надійно зв’язує токсичні речовини, вірусні та мікробні частинки. При цьому при проходженні по кишечнику навіть крихітна частка смектита не всмоктується в організм, повністю виділяючись з каловими масами разом з «захопленими» шкідливими мікроорганізмами і хімічними сполуками. Тому Смекта відноситься до фармакологічної групи кишкових сорбентів.

На відміну від давно відомого активованого вугілля і всіх інших представників ентеросорбентів, у діоктаедричного смектита знайдені і науково доведені унікальні корисні властивості:

 1. Завдяки натуральній кремнійорганічній основі, що входять до складу Смекти катіони (магнію, калію, натрію) безперешкодно всмоктуються клітинами кишечника при їх дефіциті в організмі людини. Це допомагає швидко і природно відновити порушений хворобою баланс мінералів. Тобто смектит діє не тільки як абсорбент, але і майже як спеціальний лікувальний сольовий розчин для пиття (наприклад, Регідрон).
 2. Смектит посилює густоту слизу, а значить, її здатність захищати стінки шлунково-кишкового тракту від впливу токсинів і дратівливих речовин. Завдяки цьому, зменшується ступінь пошкодження клітин кишечника. Так запобігає їх запалення і загибель — одна з головних причин кровотеч, тривалого перебігу діареї і тяжкої інтоксикації при інфекційних захворюваннях.
 3. Смекта пов’язує мікроорганізми, здатні при неконтрольованому розмноженні викликати важкі захворювання. Це збудників ешерихіозу (кишкова паличка), сальмонельозу, дизентерії, кампілобактериоза, холери (токсини холерного вібріона), клострідіоза.
 4. З усіх відомих ентеросорбентів тільки смектит може «поглинути» і вивести з кишечника до 90% всіх прониклих в організм ротавірусів. Ротавірусна інфекція — бич організованих колективів дітей молодшого шкільного віку, і особливо — дошкільного віку.
 5. Препарат уповільнює перистальтику кишечника, порівняно швидко зупиняючи діарею і зменшуючи ступінь вираженості кольок і переймоподібних болів в животі.
 6. Очищаючи кишечник від токсичних речовин і хвороботворних мікроорганізмів, смектит створює сприятливе середовище для активного розмноження корисних бактерій. Завдяки цьому поліпшується перетравлення їжі, засвоєння з неї необхідних речовин, і хвороба швидше відступає.

Коли корисно застосовувати Смекту

Так як препарат приймається тільки через рот і абсолютно не всмоктується з кишечнику, головні показання для його використання з:

 • вірусні та бактеріальні кишкові інфекції, особливо ротавірусна, сальмонельоз, дизентерія;
 • антибіотик-асоційований діареї у дорослих і у дітей будь-якого віку, викликані надмірним розмноженням умовно-патогенних мікробів;
 • кишковий розлад, викликаний харчовими алергенами, неякісним харчуванням, прийомом дратівливих лікарських препаратів;
 • здуття живота, надлишкове газоутворення і пов’язані з ним кольки на тлі будь-якого запального захворювання ШКТ або внаслідок ферментативної недостатності;
 • печія або рефлюкс-езофагіт.

Важливо

Кількість (доза) призначуваного смектита залежить не від віку чи маси тіла пацієнта, а від тяжкості отруєння, ендогенної інтоксикації, симптомів алергії або кишкової інфекції. Те ж стосується і тривалості використання препарату: вона може коливатися від одноразового прийому до 3-5 днів (в середньому) і навіть до півтора тижнів.

Форма випуску та варіанти торгових найменувань смектита діоктаедричного

У світовій фармацевтичній промисловості найпоширеніша назва смектита — Смекта. Стандартний (тобто абсолютно ідентичний за складом і кількістю) в порошок біло-блакитній упаковці продається в аптеках Росії, Польщі, багатьох країн Західної Європи, Південної Кореї, ПАР, Колумбії, Китаю і Середземномор’я. Інші варіанти: у Франції — Беделікс, в Німеччині — Коліна, в Греції — Бентонітум, в Італії — Діосмектал і Нодія.

До складу одного порошку смектита (під будь-якою назвою) входить 3 грами основної діючої речовини, ванільний і апельсиновий ароматизатор в різних пропорціях, натрію сахаринат і декстрози моногідрат.

Як правильно застосовувати смектит діоктаедричний

Разовий пакет препарату треба попередньо розвести у воді кімнатної температури. Це робиться в основному для полегшення проковтування схожого на пил порошку. Всмоктувальна поверхня ліків буде оптимальною, якщо розмішати його в 50-100 мл води.

Тільки запалення стравоходу (езофагіт, печія) вимагає прийому смектита після їжі. У всіх інших випадках його бажано пити натщесерце. Але при частому дробовому допоюванні або годування під час кишкової інфекції цією умовою можна знехтувати.

Важливо

Смекту не можна приймати одночасно з іншими лікарськими засобами. Інакше неможливо передбачити, яка частка лікувального препарату буде «даремно» пов’язана і виведена з організму.

Побічні ефекти і протипоказання

Так як до складу порошку входять різні органічні цукру, смектит протипоказаний при природженому або придбаному дефіциті ферментів для їх перетравлення. Це недостатність ізомальтази, сахарази, синдром галактозної мальабсорбції, непереносимість фруктози. Заборонений препарат при алергічних реакціях на будь-який з його компонентів, що буває вкрай рідко.

Головним побічним ефектом смектита, що випливає з механізму його дії, є висока ймовірність розвитку закрепів через ослаблення перистальтичної активності кишечника. З цієї причини ліки не призначають при будь-яких видах кишкової непрохідності і при важких хронічних запорах.

Застосування у дитячому віці

За показаннями лікар може призначати малюкам Смекту з народження. Орієнтовна середня доза для дітей до 6 місяців — 1 пакетик, до 3 років — 2 пакетика, далі — 3 пакети на добу.

Якщо дати великий обсяг лікарського розчину немовляті проблематично, порошок можна розводити в меншій кількості води (лише б міг без зусиль проковтнути) або розподілити дозу на декілька прийомів. У другому випадку бажано ліки з водою розмішувати безпосередньо перед дачею його дитині, а не тримати розчин кілька годин в пляшечці.

При відмові дитини від прийому Смекти батькам можна спробувати Неосмектин, що володіє більш ніжною консистенцією і смаком, який легше «заховати» у звичному для малюка питві. Важливо також пам’ятати, що найчастішою причиною появи алергічної висипки на шкірі у дітей після прийому Смекти — апельсиновий або ванільний ароматизатор, який входить до її складу.

Застосування під час вагітності, лактації

Ніяких особливих протипоказань для використання у майбутніх і годуючих матерів немає. Він не всмоктується в кров, а тому ніяк не впливає на плід, що розвивається. Це гарний м’який засіб допомоги при печії, при задишці через здуття живота. Через ризик розвитку запору бажано приймати смектит разово або не довше 3 днів при безперервному лікуванні.