додому Краса і здоров'я

Мучать головні болі? Головне – знайти причину!

1568

Навіть для сучасної медицини перерахувати всі причини головного болю дуже важко. Унікальність патології, як симптому, полягає в багатьох факторах. Практично кожен пацієнт стикався з таким неприємним явищем, причому неодноразово, але в той же час, кожен буде описувати головний біль по-різному, давати їй різні характеристики. Відповідно до цього, при регулярних і сильних болях, лікарі змушені відправити хворого на додатковий перелік досліджень, для виявлення першопричини, призначення відповідного лікування.

головні болі

Часті головні болі: причини

Найголовніша помилка при частих головних болях – самостійний і безконтрольний прийом знеболюючих лікарських препаратів. На жаль, така тактика лікування зустрічається практично в 100% випадків.

Для успішного лікування головного болю, з мінімальними наслідками для організму або зовсім без них, необхідно зрозуміти і виявити першопричину регулярних головних болів. І тільки після цього приступати до лікування, медикаментозної терапії. На сьогоднішній день, лікарі можуть вказати на багато причини головного болю, яких налічується більше декількох сотень. Але все ж, серед них є ті, які найбільш часто зустрічаються і найбільш характерні.

У їх число можна віднести, в першу чергу, збої в регуляції тонусу артерій і вен, які формують судинну систему головного мозку. Наприклад, мігрень, стан, при якому біль носить нападоподібний характер в одній з половин голови. Також характерна поява нудоти, світлобоязні, випадання полів зору. Не варто забувати і про регуляцію артеріального тиску – гіпертонія, і її ускладнення. При гіпертонії біль в голові буде важка, основне її місце локалізації – область шиї і потилиці.

Головний біль можуть викликати і деякі інфекційні процеси, інтенсивна  головна біль характерна для інфекційно-запальних захворювань оболонок мозку. Крім того, такі інфекції як грип, ГРЗ та ін., також можуть стати причиною головного болю. Серед запальних захворювань, найбільш часто викликають болі гайморити, періодонтити, навіть пульпіт і прорізування зубів мудрості може викликати неприємний симптом.

Захворювання опорно-рухового апарату, зокрема остеохондроз шийного відділу хребта, так само може стати причиною регулярних і досить інтенсивних головних болів, це так звані болі напруги, які так само характерні при захворюваннях м’язів верхніх кінцівок та шиї.

Дізнайтеся більше:

У вагітних постійні головні болі можуть бути проявом важких форм гестозу. Не можна залишати без уваги травми голови і пухлинні процеси, гострі та хронічні інтоксикації організму в цілому.

В окрему групу виділяють психогенні причини головного болю. Кожен з нас помічав, що після перевтоми, стресів нерідко болить голова. Такі стани найбільш характерні для осіб з підвищеною тривожністю, явною депресією. Біль, як правило, не має суворої локалізації і може мігрувати. Важливою особливістю є те, що вона не посилюється при фізичному навантаженні.

Дуже важливо пам’ятати, що часті і сильні головні болі, без урахування причини, з’являються при стимуляції больових рецепторів, які розташовані в судинах головного мозку і його оболонках. Сама сіра речовина і кора головного мозку хворіти не можуть, бо не мають больових рецепторів. І навіть якщо причина головного болю, буде приховуватись саме в речовині мозку, наприклад пухлини, то біль з’явиться тільки в разі залучення до процесу оболонок мозку. Тому головний біль у потилиці, яка виникає при гіпертонічній хворобі, зустрічається досить часто. А ось пухлинні процеси можуть протікати тривалий час безсимптомно.

Якими можуть бути причини головних болів у дітей?

Діти, навіть якщо у них виникають часті головні болі, не завжди можуть розповісти і вказати де саме болить, і такі симптоми часто залишаються нерозпізнаними і непоміченими. У такому випадку батькам просто залишається уважно спостерігати за поведінкою дитини. Зокрема, необхідно звертати увагу на поведінку і апетит, а так само непрямі ознаки виникнення головних болів – загальмованість, млявість, нудота, блювання та ін.

У дітей до року, причиною частого головного болю можуть бути органічні або функціональні порушення в роботі центральної нервової системи, наслідки внутрішньоутробної інтоксикації або ж родові травми.

У такому випадку непрямими ознаками можуть бути підвищений тонус скелетних м’язів, напруженість м’язів шиї та ін. Але все більш частою причиною головного болю, саме в дитячому віці є інфекційні та деяких гострі або хронічні захворювання внутрішніх органів.

Головний біль у потилиці: причини патології

У більшості випадку, спровокувати головний біль у потилиці здатні судинні захворювання, або ж захворювання опорно-рухового апарату. Наприклад, біль у потилиці характерна для гіпертонічної хвороби, є симптомом практично в 90% випадків.
Трохи рідше, головний біль у потилиці є симптомом атеросклеротичного процесу, який зачіпає судини головного мозку, при синдромі хребетної артерії і ін.  Для більш точного з’ясування причини такого болю, іноді потрібно тривале і складне дослідження з використанням усіх благ сучасної медицини – доплерографія судин шиї та спинного мозку, МРТ голови і шиї, дослідження судин та ін.

Головні болі: коли потрібне термінове лікування?

Найголовніше в успішному лікуванні – це знайти причину головного болю і провести відповідну терапію. Існують симптоми, при появі яких необхідно терміново звернутися до фахівців, а саме до невролога.

До числа таких тривожних симптомів відносяться:

  • Якщо доводиться часто приймати  препарати для послабшення головного болю.
  • Якщо біль носить раптовий і вибухоподібний характер.
  • Коли пацієнти підозрюють, що причиною головного болю є препарати, призначені для лікування якого-небудь захворювання.
  • У разі якщо головний біль супроводжується слабкістю в кінцівках,  порушенням мови і розумінням оточуючих.

Для досягнення кращих результатів у лікуванні використовується комплексний підхід у терапії. У лікуванні можуть бути використані магнітна та лазерна терапії, голковколювання, мануальні методики, і звичайно, призначення медикаментозних препаратів.

Головний біль нерідко виникає, при різних обставинах, і якщо в одному випадку вона пов’язана з магнітними бурями і перевтомою і пройде самостійно, то в інших випадках може бути симптомом серйозних патологій, які вимагають негайного втручання та лікування. З цих причин, необхідно уважно ставитися до сигналів, який подає організм і вчасно звернутися до фахівця.

Додати коментар