додому Сім'я і відносини

Якщо чесно: Навіщо чоловікові відносини

От тільки чесно: навіщо сучасному чоловікові відносини? З жінкою все зрозуміло – любов, діти, сімейні традиції, заздрість самотніх подруг і т. п. А чоловікові? Чи потребує він також сильно, як жінка, у всіх цих сімейно-рольових ігор? Є над чим подумати. І давайте подумаємо, але не жіночою, а чоловічою логікою.

Помилкове удавання

Відкинемо всі нав’язані суспільством красиві і зручні високоморальні установки часів наших бабусь-прабабусь, і подивимося на стосунки між чоловіком і жінкою чесно, без слушних масок і усталених, але мало пристосованих до сучасного життя стереотипів. Світ не стоїть на місці, і як би це прикро не звучало, сучасна людина не потребує сильно глибоко перспективних відносин або сім’ї, як потребували їх попередні поклоніння. Родина перестала бути надцінністю, як у часи радянського застою, і гарантією виживання індивіда, як у доісторичні століття. Це правда.

Сьогодні і жінка, і чоловік самодостатні, незалежні і вільні особистості, які не страждають почуттям неповноцінності від того, що вони не одружуються або виходять заміж. На далекосяжні відносини, чого вже там гріха таїти, більше мотивовані жінки. Але зараз не про них. Чоловікам вони навіщо? Чому серед натовпів самозакоханих мачо, альфа-самців, героїв-коханців і самодостатніх бізнесменів знаходяться ті, для яких любов/відносини/сім’я залишаються важливою життєвою завданням, глибокою потребою або простором для самореалізації? Щоб це зрозуміти, потрібно спочатку чесно відповісти: чому сучасний чоловік спокійно може обходитися без серйозних відносин або сім’ї?

«Жінкозамінники»

Розкладемо чоловіків «по поличках», хоча, можливо, їм це і не сподобається. Що потребує чоловік, і де це все він може взяти, крім сім’ї?

  • Спілкування. У чистому вигляді (про життя, жінок, роботу) чоловіки з великим задоволенням це зроблять із собі подібними – чоловіками. Мало того, що вони краще зрозуміють один одного, так ще й «вприкуску» з пивом, коньяком або кальяном, що не завжди прийнятно для жінок.
  • Культурне дозвілля. Чоловіки не дуже люблять театри, опери, балети, кіно. Хоча кіно, можливо, і люблять. Але навіщо витрачати час на кінотеатри, якщо вдома можна подивитися те ж саме, і ніхто не буде робити зауваження про розкиданий попкорн і гучний сміх.
  • Турбота. Це, звичайно, більше по жіночій частині, ніж у попередніх пунктах, але лише, якщо мова йде про турботу жінки (подути на гарячий супчик, поміряти температуру, вкрити ковдрою і т. п.). У чоловіків рідше пробивається потреба про когось піклуватися. Це зайвий тягар.
  • Домашні справи і побут. Ну, тут взагалі все просто. Напівфабрикати, замовлення їжі з доставкою або мама/бабуся, на худий кінець, прекрасна альтернатива готуванні. Пральна і посудомийна машинки, мультиварка, мікрохвильова піч теж непогані «жінкозамінники». А чоловікам багатшим взагалі можна не морочитися – платні сервіси для вирішення побутових завдань придумали саме вони.
  • Регулярний секс. Теж цілком можна вирішити і без постійної партнерки. Сталість у цій справі, як відомо, для чоловіків не головне. Чоловіки можуть погодитися і не на регулярний, але зате з різними дівчатами, причому практично безкоштовно (кава або коктейль не в рахунок). Мораль давно здала свої позиції, і жінок, готових скуштувати одноразове плотське задоволення, достатньо в клубах, барах, інтернеті.
  • Позбавлення від батьківського контролю. Юним чоловікам не обов’язково одружуватися, щоб піти від опіки батьків. Технікум, університет, армія, іпотека – доступний і прийнятний вихід.
  • Діти. Так, з цим складніше. Хоча і це не проблема при великому бажанні (сурогатне материнство, наприклад). Ось тільки бажання стати батьком у чоловіків дозріває років до тридцяти, і то навіть і в цьому віці багато хто з них ще самі залишаються дітьми, а вірніше – інфантильними переростками.

Відносини як задоволення

Існують, звичайно, й більш глибинні потреби чоловіків у відносинах, але вони, як правило, криються в пораненій психіці, дитячих комплексах, недоотриманої материнської любові. Залишимо це психологам і психотерапевтам. Наш об’єкт – чоловік з врівноваженою психікою та адекватною самооцінкою, якому не потрібно стверджуватися за рахунок дружини/дітей і відігравати на них свої заморочки. Дорослий у всіх сенсах чоловік буде шукати зрілі стосунки з не менш психологічно зрілою жінкою. Два сильних, моральноздорових і внутрішньо вільних людини в сучасному суспільстві створюють відносини, щоб насолоджуватися ними, а не вирішувати свої проблеми за рахунок іншої людини.

Така позиція – суворий, прагматичний розрахунок, в даному випадку чоловіки. Але зате чесно! І це анітрохи не применшує його достоїнств і здатності любити, піклуватися, забезпечувати, але не з примусу або вказівкам суспільства, а відповідно усвідомленої внутрішньої мотивації. Ось і виходить, що у морально зрілого, цілісного чоловіка чесних причин для одруження не так і багато, і серед них вже точно немає загальноприйнятої – закріпити союз штампом у паспорті. Рішення такого чоловіка вступити у серйозні стосунки продиктовано принципом: «Ми разом, поки ми обидва хочемо бути разом». А цей принцип буває міцніше найбільш міцних шлюбних уз.

Стосунки/любов/сім’я, засновані на невротичній мотивації, не будуть мати перспектив, яким би суворим не був б тиск моралі і виховних установок. Відносини цінні коли не вічні, а коли реалізується їх головна функція – приносити щастя. Сучасний чоловік вчиться розглядати відносини саме з цієї позиції. Сім’я для нього, насамперед, душевний комфорт, і створює він її не з метою пошуку безкоштовної прислуги, доглядальниці, няньки-мамки, а для того, щоб отримувати обопільне задоволення. Висновок напрошується такий: якщо раніше чоловіком у вирішенні завести сім’ю керувала установка «Так треба!», то тепер – «Я хочу!». І це чудово, коли чоловік бажає відносин усвідомлено.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут