додому Поради

Пульпіт: які симптоми хвороби потрібно знати?

Пульпіт — це запальний процес в пульпі, що часто зустрічається в стоматологічній практиці. Жодна людина не застрахована від даного захворювання. Розвивається пульпіт у зв’язку з ускладненням карієсу, а також може бути наслідком неправильних дій лікаря. Хвороба підлягає лікуванню, але здійснити його може тільки стоматолог.

23-01-15-foto-700x399-1

Основні ознаки та симптоми пульпіту

Пульпіт являє собою запалення, що виникає в нервово-судинному пучку зуба, який досить часто визначають не інакше як нерв. В цілому пульпіт характеризується безперервним болем зуба, який особливо чітко проявляється вночі. Деякі пацієнти відзначають у себе підвищення температури і жар.

Початкова стадія пульпіту характеризується нечастими ниючими болями, а запущені форми протікають з постійним наростанням хворобливих відчуттів. Поступово біль тільки посилюється, стаючи пульсуючою і тривалою. Хронічна форма протікає з болем тільки під час загострення, при цьому вона має нападоподібний характер. Причому біль виникає мимовільно — тобто, без впливу будь-яких дратівливих факторів на зуб.

При гострому осередковому і дифузному пульпіті, основними ознаками є біль, яка поширюється уздовж гілок трійчастого нерва. Посилення її теж проявляється вночі.

Хворий зуб чутливий по відношенню до подразників, що впливають на нього, а усунення їх не сприяють зменшенню неприємних відчуттів. При постукуванні зуба може повністю відсутня чутливість.

Гангренозний хронічний пульпіт протікати може з сильним болем, зуб при цьому вкрай чутливий до гарячого на нього впливу, в той час як холод, навпаки, діє заспокійливо. Якщо своєчасно не почати лікування, пульпіт може призвести до періодонтиту, який вилікувати ще складніше.

Пульпіт молочного зуба: особливості

Пульпіт молочного зуба трохи відрізняється. В основному це пов’язано з особливістю будови кісткової тканини і станом організму дитини. Молочний зуб більш тонкий і з більшою порожниною там, де знаходиться пульпа. Тому карієс молочного зуба порівняно швидко переростає в пульпіт. У дітей дане захворювання зустрічається набагато частіше, ніж у дорослих.

Дитина може скаржитися на болі у вечірній час під час прийому їжі, а запальний ексудат поступово може виходити через вогнища запалення в каріозну порожнину, викликаючи хронічну форму пульпіту. Під час постукування по хворому молочному зубу виникають неприємні відчуття. Це пов’язано з тим, що пульпа в молочному зубі масивна, а при запаленні з’являється її набряк. І при постукуванні по зубу (перкусії) струс масивної пульпи викликає хворобливі відчуття.

Поступово дитина може почати скаржитися на посилення болю в зубі, вона приймає постійну ниючу форму. У дітей з хорошою імунною системою нерідко гострий пульпіт крім болів супроводжується і набряком (припухлістю щоки), як при періоститі або періодонтиті. Може підвищуватися температура тіла. Це відповідь організму дитини на запальний процес в пульпі.

При підозрі на пульпіт, негайно зверніться за допомогою до стоматолога — народні засоби Вам не допоможуть, а лише на час приглушат біль.

Пульпіт: лікування в домашніх умовах

При пульпіті домашні методи застосовуються тільки в тому випадку, коли немає можливості негайно звернутися до лікаря. Народні засоби лише полегшують основні симптоми і доповнюють консервативну терапію, але ніяк не є лікуванням.

  • Дуже дієвий засіб народної медицини для лікування пульпіту — це часник. Натріть ним зап’ястя тієї руки, яка знаходиться протилежно від хворого зуба. Після покладіть на зап’ясті компрес з часниковою кашки. Для запобігання опіку від палаючого соку скористайтеся тоненькою ганчірочкою.
  • Наріжте цибулину і обліпіть нею великий палець руки біля нігтя, який знаходиться на протилежній руці від хворого зуба.
  • Покладіть на хворий зуб невеликий шматочок прополісу, накрийте ватним тампоном і потримайте близько 20 хв. Замість прополісу можете взяти шматочок сала або сирого буряка. Біль має стихнути.
  • Не забудьте про полоскання. Ефективним буде спиртова настоянка шавлії, кори верби, аїру, граната, лаврового листа і ромашки. Відмінний результат дає полоскання содовим розчином або перекисом водню.
  • Можете прикласти до ясен хворого зуба шматочок алое без шкірки. А для зняття запалення покладіть у вухо корінь подорожника.

Добре, якщо Ви прийміть протизапальні та знеболюючі ліки.

Чому після лікування пульпіту болить зуб?

Біль після лікування пульпіту може бути в деяких випадках закономірною, а в деяких — наслідком помилок стоматолога. Після лікування пульпіту є обов’язковим зробити контрольний рентгенівський знімок, на якому видно наскільки якісно або неякісно вироблено пломбування.

Серед основних причин болю в зубі після лікування пульпіту можна виділити наступні:

  • Травма тканин в області верхівки кореня зуба. Якщо зуб був запломбований правильно, зубний біль після видалення нерва тримається не більше 3-х днів, потім зникає.
  • Неякісне пломбування кореневих каналів. У цьому випадку доведеться повністю переліковувати зуб і чим швидше, тим краще, поки запалення у верхівки не привело до його втрати.
  • Пломбувальний матеріал виведений за верхівку кореня. Біль при цьому не сильна і може самостійно пройти через 1 — 2 місяці.
  • Відлам інструменту в кореневому каналі, який приведе до розмноження інфекцій в незапломбованній частині і розвинеться запалення навколишніх до зуба тканинах.
  • Перфорація кореня зуба, яка часто пов’язана з халатністю лікаря (але не завжди). Для закриття перфорацій застосовуються спеціальні дорогі матеріали.

Пульпіт — досить серйозне захворювання зуба, яке вимагає втручання стоматолога. При виникненні перших ознак пульпіту, не терпіть біль і не намагайтеся вилікувати її народними засобами — це не допоможе. Для лікування захворювання Вам необхідно звернутися до лікаря, який визначить причину недуги і зробить все необхідне для збереження зуба.